Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση νερού με ηλιακά σε βιομηχανικά πλυντήρια ρούχων


nsadib

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω μια μικρή μονάδα βιομηχανικών πλυντηρίων ρούχων στήν Κρήτη και θέλω να εγκαταστήσω ενα σύστημα με ηλιακά για την θέρμαση του ζεστού νερού για τα πλυντήρια, και να βοηθάει επίσης στην θέρμαση του δοχείου πλήρωσης του ατμολέβητα.

Τα πλυντήρια ζεσταίνουν τώρα το νερό με ατμό (ελεύθερο,όχι σερπαντίνα) με αποτέλεσμα να εχω μεγάλες καταναλώσης σε καύσιμο.:!::!:

Δεδομένου ότι το σιδερωτήριο και τα στεγνωτήρια δουλεύουν με κλειστό κύκλωμα ατμού και επιστροφών η κατανάλωση τους είναι μεγάλη μέχρι να ζεσταθούν, μετά όμως δεν έχουν μεγάλη ζήτηση σε ατμό.

Το πρόβλημα είναι στα πλυντήρια που ζεσταίνουν περίπου 1000 κιλά νερό την ώρα στούς 60-90 βαθμούς με <<ζωντανό>> ατμό με αποτέλεσμα μεγάλη ζήτηση απο τον ατμολέβητα και βαθιά το χέρι στήν τσέπη για υγραέριο.:(

Το γεγονός ότι η δουλειά μου είναι απο τον Απρίλιο μέχρι το Νοέμβριο (δουλεύουμε με ξενοδοχεία),και ότι η τιμές του υγραερίου σε ένα χρόνο έχουν πάρει 50% επάνω,είναι κουτό να μήν εκμεταλευτώ τον ήλιο που εδώ στην Κρήτη τον έχουμε άφθονο.

Είμαι σε απομακρυσμένη περιοχή και δύο μηχανολόγους πού έχει εδω η περιοχή μου λένε για 10 απλά ηλιακά των 200 λίτρων, αλλά εγώ νομίζω ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Έχω 300 τετραγωνικά σκεπή απο τα οποία τα 150 είναι νότια και τα άλλα 150 βόρεια.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση? Κάποιον εξιδεικεύμένο κατασκευαστή ή κατι άλλο? Κάποια γνώμη.

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς, σε συμφέρει να προθερμαίνεις το νερό των πλυντηρίων και όχι του ατμολέβητα (δεν λέω να μην το προθερμαίνεις κι αυτό). Το επιτρέπει αυτό ο κατασκευαστής τους;

 

Για 1000lt/h είναι εύκολο να βρεις πόσα τετραγωνικά πλάκες χρειάζεσαι. Το δύσκολο είναι να βρεις τι θα κάνεις με το ζεστό νερό τις μέρες που δεν θα δουλεύεις... (θα βάζεις τέντες; )

 

Θα χρειαστείς οποσδήποτε μηχανολόγο για τον ορθολογικό και απόδοτικό σχεδιασμό της εγκατάστασης. Ξεκίνα από την περιοχή σου, δεν χρειάζεται να είναι πυρηνικός επιστήμονας...

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι οι ηλιακοι κενού αέρος. Πιο ακριβοι αλλα θελουν το 1/3-1/4 της επιφάνειας των κλασικών και έχεις άνετα 100-150oC παιζουν και με δύσκολες συνθήκες χωρίς πρόβλημα. Μπορούν να σου παράγουν και ατμο με την κατάλληλη εγκατάσταση. Μόνο που όταν δεν θα χρησιμοποιείς το νερό θέλουν σκεπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, σε συμφέρει να προθερμαίνεις το νερό των πλυντηρίων και όχι του ατμολέβητα (δεν λέω να μην το προθερμαίνεις κι αυτό). Το επιτρέπει αυτό ο κατασκευαστής τους

.

Για 1000lt/h είναι εύκολο να βρεις πόσα τετραγωνικά πλάκες χρειάζεσαι. Το δύσκολο είναι να βρεις τι θα κάνεις με το ζεστό νερό τις μέρες που δεν θα δουλεύεις... (θα βάζεις τέντες; )

 

Θα χρειαστείς οποσδήποτε μηχανολόγο για τον ορθολογικό και απόδοτικό σχεδιασμό της εγκατάστασης. Ξεκίνα από την περιοχή σου, δεν χρειάζεται να είναι πυρηνικός επιστήμονας...

 

Ναι αυτό ακριβώς θέλω, και όχι να το προθερμάνω αλλά να τους δίνω κατευθείαν ζεστό νερό. Τα πλυντήρια έχουν κανονικά παροχές ζεστού και κρύου νερού όπως τα οικιακά

δηλ. όταν δεν δουλεύω θα έχω πρόβλημα:confused: Γιατί??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το νερό θα αρχίσει να βράζει. Χρειάζεσαι μελέτη. Ανάλογα με τις συνθήκες λειτουργίας που θες να πετύχεις και το ποσό που θες να επενδύσεις ο μηχανικός σου θα σου προτείνει λύση. Από το να σκεπάζεις τις πλάκες όταν δεν δουλεύεις, μέχρι σούπερ - ντούπερ αυτοματισμούς...

 

Υ.Γ: Μην κάνεις παράθεση όλο το προηγούμενο μήνυμα, είναι κουραστικό και -επιπλέον- απαγορεύεται από τους ΚΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι οι ηλιακοι κενού αέρος. Μπορούν να σου παράγουν και ατμο με την κατάλληλη εγκατάσταση. Μόνο που όταν δεν θα χρησιμοποιείς το νερό θέλουν σκεπασμα.

 

Αυτό νομίζω θα ήταν ότι καλύτερο:P

αλλά αυτό με το σκέπασμα δεν μου αρέσει. Δεν είναι νομίζω εφικτό να ανεβένει κάποιος στην στέγη να σκεπάζει.

Που μπορώ να ρωτήσω όμως για αυτούς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανεβαινεις. Μπορείς να βάλεις μια απλή τεντα με τηλεχειρισμο και ένα χρονοδιακοπτη ή αυτοματισμο που να την κλείνει για να μην ξεχνάτε να το κάνετε.

 

Δεν ξέρω ποιος μπορει να σε βοηθήσει εκει αλλα εάν θέλεις να το ψάξω και να σου πω τι μπορει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος μπορει να σε βοηθήσει εκει αλλα εάν θέλεις να το ψάξω και να σου πω τι μπορει να γίνει.

 

Αν μπορείς θα με βοηθούσε πολύ, σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ nsadib, συγχαρητήρια για την λύση που σκέφτηκες. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία στα ηλιακά για να βοηθήσω.

Θα κάνω μια άλλη πρόταση που ίσως σε καλύψει, με σχετικά χαμηλό κόστος και εγγυημένη απόδοση, να εγκαταστήσεις έναν πυρηνολέβητα για την θέρμανση του νερού.

Ο πυρήνας είναι καύσιμο φθηνό και με μεγάλη αφθονία στην Κρήτη, το μόνο που απαιτεί είναι διαθέσιμος και στεγασμένος χώρος αποθήκευσης, για να μην σου παίρνει υγρασία και για να έχεις stock για όλη την σεζόν σου (θα αγοράζεις πυρήνα 1 - 2 φορές ετησίως).

Δεν ξέρω μόνο κατά πόσον μπορεί να σε ικανοποιήσει από άποψη καθαριότητας (αφού έχεις πλυντήρια), γιατί σαν καύσιμο είναι βρόμικο (βλ. χύμα μορφή, μπορεί να σκορπίσει εδώ-εκεί στα προαυλιά σου και θέλει μάζεμα, αφήνει στάχτη στον καυστήρα που θέλει καθάρισμα, θέλει διάταξη κατακράτησης σκόνης στα καυσαέρια, κλπ).

Πάντως η εξοικονόμηση θα είναι πολύ μεγάλη.

 

Αν σε ενδιαφέρει, γνωρίζω μηχανικό στην Κρήτη με πολύ μεγάλη εμπειρία σε αυτά, αλλά είναι κι εταιρείες πχ Κόπανος, που σου παρέχουν έτοιμες και αξιόπιστες λύσεις.

 

Να συμπληρώσω ότι με την χρήση καυσίμου πυρήνα, καταργείς εντελώς το υγραέριο. Επίσης είναι φιλικό στο περιβάλλον (η καύση του θεωρείται μηδενικών εκπομπών ρύπων θερμοκηπίου, καθώς είναι βιομάζα που και στο περιβάλλον να έμενε, θα σάπιζε και θα έκλυε τους ίδιους ρύπους).

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι οι ηλιακοι κενού αέρος. Πιο ακριβοι αλλα θελουν το 1/3-1/4 της επιφάνειας των κλασικών και έχεις άνετα 100-150oC παιζουν και με δύσκολες συνθήκες χωρίς πρόβλημα. Μπορούν να σου παράγουν και ατμο με την κατάλληλη εγκατάσταση. Μόνο που όταν δεν θα χρησιμοποιείς το νερό θέλουν σκεπασμα.

 

Senninha αυτό που λες εδώ με bold δεν ισχύει ούτε κατά διάννοια..Μπορείς να μιλήσεις με αριθμούς και λίγο πιο συγκεκριμένα και όχι υπεργενικεύσεις?

 

nsadib τον χειμώνα το κλείνεις το μαγαζί?ή δουλεύει απλά πιο χαλαρά?

 

Δεν χρειάζεται ούτε να σκεπάζεις, ούτε τίποτα τέτοιο..Μπορείς να θερμαίνεις τον χώρο σου ή να εκτονώνεις με κάποια fancoil κάπου..Μην σε απασχολεί το θέμα της υπερθέρμανσης..Απλά να ξέρεις πως για να παράγεις 1.000λίτρα ΖΝΧ στους 60minimum απαιτεί μεγάλο ποσό ενέργειας και εννοείτε πως απαιτεί αρκετά μεγάλη ποσότητα συλλεκτών..ΑΝ βάλεις μικρή ποσότητα συλλεκτών, απλά θα δεις να μικραίνει η κατανάλωση υγραερίου κατά ένα ποσοστό, που στην τελική θα είναι μικρή η εξοικονόμηση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.