Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση νερού με ηλιακά σε βιομηχανικά πλυντήρια ρούχων


nsadib

Recommended Posts

mechpanos πυρήνα δεν μπορώ να βάλω γιατί είναι πολύ βρώμα.Εδώ έβγαλα περιβαντολογική άδεια για μαζούτ πού είναι φτηνό και το άλαξα μετά απο ένα χρόνο λειτουργείας λόγο βρώμας.

Πυρήνα δεν το συζητάω γιατί ξέρω απο άλλους τι τραβάνε.

 

mechatr0n το χειμώνα δουλέυω μόνο μία φορά την εβδομάδα. Οταν λές μεγάλη ποσότητα συλλεκτών, πόσους περίπου?Δεν έχω πρόβλημα να βάλω πολλούς συλλέκτες, φτάνει να κάνω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πυρήνας!!!! ήταν η πρώτη μου δουλεία πριν 21 χρόνια. Αγιος Νικόλαος για θερμοκήπιο. Τρελλα προβλήματα με το πάγωμα

Link to comment
Share on other sites

nsadib πολύ χοντρικά:

 

Έστω δεχόμαστε πως με ήλιο δουλεύεις από τις 10:00-17:00..

 

1.000λίτρα ΖΝΧ στους 60 βαθμούς κελσίου, ΑΝ παίρνεις από ύδρευση στους 15 βαθμούς κρύο νερό ισοδυναμεί, με 52,2kWh..

Χοντρικά αν ένας ηλιακός συλλέκτης αποδίδει έστω 45%, τότε με 1.000Watt/m2 θα πάρεις 450Watt-hours..

 

52.200/450=116 τετραγωνικά συλλεκτών ή χοντρικά 60 συλλέκτες..Υπάρχουν φυσικά τρόποι να τους ελαττώσεις, με ειδικές παρεμβάσεις, απλά αν σου είπαν "Βάλε 10 συλλεκτάκια και καθάρισες..." άστους καλύτερα..

 

Και κάτι ακόμα...Οι ηλιακοί συλλέκτες είναι η μηχανή που σου δεσμεύει ηλιακή ενέργεια...Εξωτερικά πάνω κάτω μοιάζουν ίδιοι..Το τι κάνει όμως ο ένας και τι κάνει ο άλλος, καμία σχέση..Προσοχή πολύ στην επιλογή...Δεν φαντάζεσαι τι αγοράζεις, μόνο και μόνο για να γλυτώσεις 50-100 ευρώ στον συλλέκτη..Καλύτερα βάλε μαύρα βαρέλια με νερό στην ταράτσα..Ποιο πολύ θα εξοικονομήσεις..Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά αν ένας ηλιακός συλλέκτης αποδίδει έστω 45%, τότε με 1.000Watt/m2 θα πάρεις 450Watt-hours..

 

Σε πόσες ώρες θα πάρεις 0,45 kWh;

Link to comment
Share on other sites

Το να κανείς μια σωστή διαστασιολογηση των συλλεκτων δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Το θέμα είναι στην περίπτωση αυτη να σχεδιαστεί και να δουλευει σωστά όλο το σύστημα. Δεν μπορείς να πας σε απλοποιημενες λύσεις κλασικών συλλεκτων αλλά χρειάζεσαι εξαναγκασμενο σύστημα και αυτοματισμους με καζάνι διπλής ενεργειας ώστε να εξασφαλιζεις ότι σε όλες τις ώρες λειτουργίας της επιχείρησης και σε όλες τις συνθήκες θα μπορει αυτη να λειτουργήσει. Αυτό είναι το βασικό θέμα μιας τέτοιας μελέτης. Εγώ θα πήγαινα παραπάνω στην διαστασιολογηση προσπαθώντας να καλύψω και μέρος ή όλες τις ανάγκες για ατμο. Φυσικά το οικονομικό δεν μπορείς να το αγνοήσεις οπότε πρέπει να επιλεγεί και η βέλτιστη λύση κόστους/απόδοσης.

 

Εννοείται ότι εδώ μέσα δεν μπορει να γίνει μια τέτοια μελέτη αλλα νομίζω ότι ολοι συμφωνούμε ότι μια λύση με την χρήση ηλιακών είναι σωστή, βιώσιμη και οικονομικά εφικτή με μικρο σχετικα χρόνο αποσβεσης της επένδυσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες ώρες θα πάρεις 0,45 kWh;

 

CostasV

 

Σε μία ώρα/ τετρ. μέτρο συλλέκτη..Είναι πολύ χοντρικό, μπορεί να έχει και 60% απόδοση σε κάποιες περιπτώσεις..

 

Senninha

 

Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται ατμό..Ο άνθρωπος χρειάζεται νερό στους 60 για να πλύνει τα ρούχα..Ο ατμός προφανώς χρησιμοποιήθηκε επειδή έχει ανάγκη για ατμό για το σιδέρωμα ή επειδή χρειάστηκε ταχύτατη μεταφορά θερμότητας..

Με άλλα λόγια, δεν είναι προυπόθεση ο ατμός, είναι απλά μια κατάσταση..

Συμφωνώ απόλυτα πως είναι ένα ιδιαίτερο σύστημα το στήσιμο του περιλαμβάνει πολλά πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ατμο χρειάζεται αλλά δευτερευόντως. Αλλα θα σχεδιαζα το σύστημα έτσι ώστε να προθερμαινει και το νερό που χρειάζεται για την παραγωγή του ατμου ώστε να μειώσει και εκει τις καταναλωσεις του βάζοντας μερικά τετραγωνικά συλλεκτων ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ώρα/ τετρ. μέτρο συλλέκτη..Είναι πολύ χοντρικό, μπορεί να έχει και 60% απόδοση σε κάποιες περιπτώσεις..

 

γιατί μου φαίνεται ότι χάθηκαν στον δρόμο τρία μηδενικά;

Link to comment
Share on other sites

Ατμο χρειάζεται αλλά δευτερευόντως. Αλλα θα σχεδιαζα το σύστημα έτσι ώστε να προθερμαινει και το νερό που χρειάζεται για την παραγωγή του ατμου ώστε να μειώσει και εκει τις καταναλωσεις του βάζοντας μερικά τετραγωνικά συλλεκτων ακόμη.

 

Senninha μπορείς να μου πεις πχ με το γεωγραφικό μήκος και πλάτος της τοποθεσίας του nsadib, κλίση 30 μοιρών των συλλεκτών, να μου υπολογίσεις πόσα κιλά ατμό μπορεί να παράγει πχ με 20 συλλέκτες των 2m^2 από οποιονδήποτε κατασκευαστή που να βρίσκεται στην βιβλιοθήκη του SolarKeymark, μία καθαρή μέση του Απρίλη και μία του Αυγούστου από τις 9 το πρωί μέχρι της 5 το απόγευμα με βήμα χρονικό όσο θέλεις (πχ ανά 5 λεπτά)και να ποστάρεις τα νούμερα εδώ?

 

Alexispap δεν σε καταλαβα ακριβώς..Τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Αν απαιτούνται 450kWh και διατίθενται 450Wh/m²h, τότε με 100m² συλλέκτες χρειάζεται 10ώρες ηλιοφάνειας...

 

Έχει να κάνει με την ερώτηση του CostasV στο #14.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.