Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση νερού με ηλιακά σε βιομηχανικά πλυντήρια ρούχων


nsadib

Recommended Posts

Δεν είπα να παραγεις ατμο απο τους συλλέκτες που είναι εξεζητημενη λύση αλλα να προθερμαινεις και το νερό που χρησιμοποιείται για την παραγωγη ατμου. Εάν το βάλεις και αυτό στην απαιτουμενη ποσότητα νερού που θα θερμαινεις στους 60 θα χρειαστείς μερικά τετραγωνικά επιπλέον συλλεκτων αλλα θα έχεις την ίδια εξοικονόμηση που θα έχεις και στα πλυντήρια. Αντί να παίρνεις νερό βρυσης για να το κανεις ατμο θα παίρνεις νερό στους 60 ή και παραπάνω βαθμούς για να το ατμοποιησεις. Δεν καταλαβαίνω που είναι η ένσταση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Alexispap στο copy paste του Κώστα στην #14 φαίνεται να μιλάω για Wh και όχι για kWh..

 

Δεν είπα να παραγεις ατμο απο τους συλλέκτες που είναι εξεζητημενη λύση αλλα να προθερμαινεις και το νερό που χρησιμοποιείται για την παραγωγη ατμου.

 

Αυτό γίνεται..Παρεπιπτόντως δεν είναι θέμα εξεζητημένης λύσης, είναι ενεργειακό το θέμα και μας ενδιαφέρει ο βαθμός απόδοσης..

 

Εάν το βάλεις και αυτό στην απαιτουμενη ποσότητα νερού που θα θερμαινεις στους 60 θα χρειαστείς μερικά τετραγωνικά επιπλέον συλλεκτων αλλα θα έχεις την ίδια εξοικονόμηση που θα έχεις και στα πλυντήρια.

 

Εδώ έρχεται το ερώτημα μου..Επειδή είναι αρκετά αόριστο το να λέμε "βάζεις μερικά τετραγωνικά συλλεκτών παραπάνω, και έγινε η δουλειά σου", εγώ ρωτάω το εξής:

 

Senninha μπορείς να μου πεις πχ με το γεωγραφικό μήκος και πλάτος της τοποθεσίας του nsadib, κλίση 30 μοιρών των συλλεκτών, να μου υπολογίσεις πόσα κιλά ατμό μπορεί να παράγει πχ με 20 συλλέκτες των 2m^2 από οποιονδήποτε κατασκευαστή που να βρίσκεται στην βιβλιοθήκη του SolarKeymark, μία καθαρή μέση του Απρίλη και μία του Αυγούστου από τις 9 το πρωί μέχρι της 5 το απόγευμα με βήμα χρονικό όσο θέλεις (πχ ανά 5 λεπτά)και να ποστάρεις τα νούμερα εδώ?

 

Αν δεν μπορεί να απαντηθεί το παραπάνω ερώτημα, τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε την συγκεκριμένη εκδοχή..

 

Αντί να παίρνεις νερό βρυσης για να το κανεις ατμο θα παίρνεις νερό στους 60 ή και παραπάνω βαθμούς για να το ατμοποιησεις. Δεν καταλαβαίνω που είναι η ένσταση σε αυτό.

 

Δεν έχω ένσταση σε αυτό..Οπότε αν θέλεις το ερώτημα το παραπάνω αντί για ατμό, υπολόγισε το για ΖΝΧ στους 60 βαθμούς κελσίου, για να δούμε πόσοι συλλέκτες χρειάζονται για 1.000Λίτρα/ώρα στους 60 βαθμούς και αν θέλουμε να υποβοηθήσουμε και παραγωγή ατμού, δες πόσους εξτρά συλλέκτες χρειαζόμαστε για να παράγουμε ατμό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.