Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη τήρηση αντισεισμικού αρμού


Brasco

Recommended Posts

Πριν δύο χρόνια μελέτησα και επέβλεψα κατεδάφιση/ανέγερσης οικοδομής. Μετά την κατεδάφιση έγινε αντιληπτό ότι για διαφόρους λόγους (κυρίως παραβάσεις των ομόρων) το οικόπεδο ήταν 10cm ποιο στενό... Η οικοδομή χτίστηκε προφανώς στενότερη. Αυτά συμβαίνουν καθημερινά σε παλαιά σχέδια (που χτίστηκαν '60 ~ '70) όπου ίσχυε το συνεχές...

 

Τώρα, επί της ουσίας, για τι διαφορές σε εμβαδόν μιλάμε; Για πόσους συνιδιοκτήτες; Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να πάει με άλλη διαδικασία εφόσον είναι λάθος το τοπογραφικό. Αλλά η ιστορία είναι μπερδεμένη, έχει να κάνει μεταξύ των άλλων και με τα συμβόλαια... Αν είναι έτσι όπως το φαντάζομαι, ίσως είναι από τα προβλήματα που λύνονται με την κατεδάφιση... Αυτή την περίοδο παιδεύομαι με την διόρθωση συμβολαίων λόγω λάθος τοπογραφικού, ενώ ήμουν ένα βήμα πριν την πολεοδομία... Αν δεν το έκανα θα το κουβαλούσαν άχρι καιρού. Φυσικά το οικόπεδο ήταν αδόμητο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω δεν θα πειραζα διασταση μεγαλυτερη απο 5εκ...

Μικροαποκλισεις ειναι λογικες..

Αλλα 15-20εκ ειναι πολυ...

 

Το οτι σε παροτρυνει η ελεγκτης να κανεις μπαλαμουτι το βλεπω αισχρο...

 

Τωρα το προβλημα ξερεις ποιο ειναι..??

Αντε πες το στους ιδιοκτητες...

Αν εχει κλεισει η δουλεια και σε εμπιστεονται ολα οκ..

 

Αλλα πιστευεις οτι δεν θα βρουν καποιον να κανει μπαλαμουτι??

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι βλέπω τα προβλήματα μπορεί να προκύψουν με την προσθήκη.

Αν γίνει μπαλαμούτι, η μελέτη της προσθήκης θα είναι και αυτή μια από τα ίδια.

 

Αν γίνει έλεγχος κατά την φάση της κατασκευής (αρκετοί που η άδειά τους έληγε σε 5 λαχταρίσανε φέτος) τότε θα βγουν στην φόρα όλα τα μπαλαμούτια. Που ξέρω εγώ αν την ώρα που θα πάρει ρεύμα η προσθήκη ισχύει η προσωρινή ρευματοδότηση με υπεύθυνη δήλωση ή δεν έρθουν με κορδέλες να μετράνε όπως γινότανε και πριν το '93???

 

Με τα νέα δεδομένα βλέπω να κόβονται τα μπαλαμούτια γενικώς

Άρα θεωρώ αδύνατον να βρεθεί κάποιος καλοθελητής συνάδελφος...

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρώ αδύνατον να βρεθεί κάποιος καλοθελητής συνάδελφος...

 

Πλανάσαι πλάνην οικτρά...

 

Αλλά, άλλο ο φόβος των συνεπειών και άλλο η ανάγκη για τάξη...

Όπως και νά 'χει, δεν μπορείς να δείξεις διαφορετικό τοπογραφικό από εκείνο των συμβολαίων, και αν θελήσεις να διορθώσεις τα συμβόλαια ανοίγεις τον ασκό του Αιόλου... Αν δεν φτάνει ως εκεί το λάθος, είναι σωστό να διορθωθεί. Αν φτάνει, είναι πέρα από τις δυνάμεις σου.

Το αυστηρά προσωπικό σου πρόβλημα -βεβαίως- δεν είναι το τοπογραφικό αλλά η αποτύπωση του υφισταμένου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και νά 'χει, δεν μπορείς να δείξεις διαφορετικό τοπογραφικό από εκείνο των συμβολαίων, και αν θελήσεις να διορθώσεις τα συμβόλαια ανοίγεις τον ασκό του Αιόλου...

 

Πολλές φορές οι μετρήσεις μου είχαν αποκλίσεις από τις διαστάσεις των τίτλων αλλά μόνο σε μία πολεοδομία δημιουργήθηκε θεματάκι μία φορά.

Τις περισσότερες φορές ο τοπογράφος της υπηρεσίας δείχνει κατανόηση, ειδικά αν οι πλευρές των συμβολαίων έχουν "στρογγυλές" διαστάσεις, δηλαδή το 2ο δεκαδικό ψηφίο στις διαστάσεις για ένα περίεργο λόγο να είναι πάντα 0...

 

Το δικό μου θέμα τώρα είναι να γλιτώσω την διαδικασία της εξαίρεσης από κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα τοπογραφικά, ποιά διάσταση ισχύει?

Αυτή που προκύπτει από την μέτρηση με την κλίμακα

ή αυτή που αναγράφεται πάνω στο σχέδιο?

 

Το πρόβλημά μου έγκειται σε υπάρχον κτίριο, το οποίο έχει αποκλίσεις σε εξωτερική διάσταση (άδεια με πραγματικότητα).

Το τοπογραφικό αναγράφει τις εξωτερικές διαστάσεις όπως είναι στην πραγματικότητα,

αλλά είναι σχεδιασμένο λάθος (βάζοντας πάνω το κλιμακόμετρο υπάρχει διαφωνία)

με συνέπεια να έχει παρασύρει και το κτίριο!

Δηλαδή, αν αθροίσουμε μήκος όψης κτιρίου και το Δ που αφήνει το κτίριο από το ένα όριο (στο άλλο όριο κολλάει)

ως αποτέλεσμα δεν παίρνουμε το μήκος του προσώπου του οικοπέδου - όπως αυτό γράφεται - αλλά το μήκος που προκύπτει από το κλιμακόμετρο. (οι δύο πλευρές του οικοπέδου κάθετες στο πρόσωπό του, είναι μεταξύ τους παράλληλες)

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

1/ Ανάκληση της αδείας λόγο σφάλματος στο τοπογραφικό

2/ Νομιμοποίηση λόγο λάθος τοποθέτησης κτιρίου

3/ Νομιμοποίηση νέου περιγράμματος κτιρίου (τα Δ είναι εντάξει)

4/ Ενημέρωση φακέλου με τις σωστές διαστάσεις κτίσματος και οικοπέδου?

 

Οι αποκλίσεις σε πρόσωπο και όψη κτιρίου σε σχέση με την άδεια είναι 60 εκ.

 

Με άρθρο 22, μπορούμε να νομιμοποιήσουμε αλλαγές σε διαστάσεις οικοπέδου (άρα και κτιρίου)???

Link to comment
Share on other sites

- Η άδεια δεν ανακαλείται

- Το υφιστάμενο εξαιρείται της κατεδάφισης

- Κάθε νέα άδεια εκδίδεται του υπάρχοντος θεωρούμενου ως νομίμως υφισταμένου, φυσικά ο συντελεστής, η δόμηση κλπ που "τρώει" αφαιρούνται...

Link to comment
Share on other sites

- Το υφιστάμενο εξαιρείται της κατεδάφισης

 

Ναι μεν ακούγεται λογικό

αν και εγώ θα προτιμούσα να έκανα νομιμοποίηση νέων διαστάσεων οικοπέδου και νέου περιγράμματος κτιρίου με άρθρο 22

αφου δεν έχω πρόβλημα με Δ, Σ.Δ. κλπ.

 

Φαντάζομαι και ο Φερ. Οργ. θα θέλει νομιμοποίηση αφού το κτίριο στην ουσία έχει "τεντωθεί" κατά 60 εκ.

Link to comment
Share on other sites

- Η άδεια δεν ανακαλείται

1- Το υφιστάμενο εξαιρείται της κατεδάφισης

2- Κάθε νέα άδεια εκδίδεται του υπάρχοντος θεωρούμενου ως νομίμως υφισταμένου

1- Σε ποια περιπτωση;

2- Γιατι το υφισταμενο θεωρειται νομιμο;

 

Brasco το προβλημα σου δεν ειναι ο σοβας που μπαινει μεσα στο οικοπεδο του αλλου. Στο κατω κατω, ο γειτονας εχει δικαιωμα να στον χαλασει.

Το προβλμα σου ειναι η ελλειψη των 4εκ.

Αυτο λυνεται:

α) κανοντας τα στραβα ματια εσυ κι ο Θεος βοηθος

β) με ανταλλαγή εδαφικων λωριδων μεταξυ των 2 γειτονων (φεξε μου και γλυστρησα δηλ). Σε αυτη την περιπτωση "εσυ" θελεις τα εκατοστα του σοβα αλλά και αλλα 4 για τον αρμο σου!

Link to comment
Share on other sites

1&2: Στην περίπτωση που το υφιστάμενο κτίστηκε σύμφωνα με οικοδομική άδεια που βασίστηκε σε εσφαλμένη μελέτη και έλαβε έγκριση με ευθύνη της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.