Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρία μηχανικών - δικαίωμα υπογραφής


cmkapos

Recommended Posts

Καλά, λίγο αγρίεψε το πράγμα στα τελευταία posts...

Να πουμε και κάποιες αλήθειες... Κανείς μας όταν τελείωσε το Πολυτεχνείο δεν ήξερε να κάνει μελέτες... Εγώ ακόμα δε ξέρω μιας και ασχολήθηκα πολύ λίγο... Μάλλον αυτό εννοούσε ο κος Κάπος...

Οσό από που μαθαίνουμε να είμαστε μηχανικοί, μάλλον από πουθενά... Γιατί και μένα στις 3 δουλειές που έχω δουλέψει, κανένας παλιός δε ήθελε να μάθω τη δουλειά και να γίνω μια χρήσιμη μηχανικός... Μόνη μου ψαχνόμουν, διάβαζα, ασχολιόμουν... Και όταν είχα μια απορία και τους ρώταγα, με ειρωνεύοντουσαν κιόλας... Αυτοί τώρα αν νομίζουν ότι τα έχουν καλά με τον ευατό τους, οκ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όσο για το τι "τρωγόπινα" προσωπικά, όταν ήμουν διευθυντής μελετών στο μεγαλύτερο μελετητικό γραφείο της χώρας, ξεκινούσα τους νέους συναδέλφους με 2.600 το μήνα (το 2002), και 160 ώρες δουλειά. Αν βρεις κάτι καλύτερο, πες με λαμόγιο, αλλά σε παρακαλώ, ως τότε μην μας βάζεις όλους σε ένα κουβά, από εμάς θα μάθετε να γίνετε μηχανικοί.

 

Στο τελευταίο κομμάτι της τελευταίας πρότασης συνοψίζεται το γιατί πλέον παίρνουν τον νέο μηχανικό, είτε είναι από ΑΕΙ είτε από ΤΕΙ, με 600 το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ένταση... Είναι εύκολη η σκληρή κριτική μέσα απ' το πληκτρολόγιο, χωρίς ουσία όμως. Η πραγματικότητα στα επαγγελματικά μας ζητήματα είναι δεδομένη. Το τι αμοιβή θα παίρνει κάποιος είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Όσο κι αν φωνάζουμε απ' το πληκτρολόγιο, οι νέοι συνάδελφοι θα δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί. Μέχρι να "καβατζωθούν" και να πάρουν περισσότερα. Και, ναι, οι γνώσεις και η εμπειρία ενός νέου, άπειρου μηχανικού, δεν έχουν καμία σχέση με τις γνώσεις και την εμπειρία ενός μηχανικού δεκαετίας...

 

Τώρα, για να επιστρέψουμε στο θέμα, δεν βλέπω κάτι κακό στην συστηματικοποίηση του τρόπου άσκησης του επαγγέλματος. Καλό κάνει στο παραγόμενο έργο και περιορίζει τις "αρπαχτές", μια που δεν θα μπορεί ο καθένας να χτυπήσει την κάθε δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους... βλέπεις, εγώ ας πούμε δεν ασχολήθηκα ποτέ στην ζωή μου με λιμενικά έργα... Αν μου κάτσει όμως, μπορώ να χτυπήσω καμιά δουλίτσα, έστω και κοψοχρονιά. Με λίγη καπατσοσύνη θα βγάλω μεροκάματο, και σκασίλα μου τι θα γίνει, μια που δεν πρόκειται να ξανά-ασχοληθώ...

Link to comment
Share on other sites

3. Με την κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών που οδηγούμαστε; Ενας μηχανικός με 15-20-30 χρόνια εμπειρίας, προσωπικό, λειτουργικά και πάγια έξοδα, δάνεια, εξοπλισμο κλπ να πρέπει να ανταγωνιστεί ένα νεοφώτιστο συνάδελφο που μένει με τους γονείς του, και ψάχνει να βγάλει 1-2 χιλιάρικα για να πάει το κορίτσι του εκδρομή στην Αράχωβα...

 

Kύριε Κάπο , κάνετε ένα θεμελιώδες λάθος.

Συνδέεται την εμπειρία με την ηλικία.

Σας πληροφορώ ότι παλιότερα δούλευα σε ένα τεχνικό γραφείο ενός παλιού μηχανικού , του οποίου το γραφείο αναλάμβανε και μελέτες και εργολαβίες.

Ο ίδιος ήταν παντελώς άσχετος με τις μελέτες. Και στο γραφείο δεν υπήρχε καμία μεγάλη database , έστω για να στηριχτείς κάπου. Τόσα χρόνια έδινε τις μελέτες σε άλλους ή κάποια βασικά πράγματα κάνανε κάποιες κοπέλες στο Αutocad αλλά φαινότανε ότι ο ίδιος είχε κάνει πολλές μελέτες αφού αυτός τις υπέγραφε.

Άνετος ο κύριος έως τις 12 διάβαζε την εφημερίδα του και κυρίως μιλούσε στο τηλέφωνο.

Το κυρίως χαμαλίκι το τραβούσα εγώ.

Άρα όλοι οι 50άρηδες δεν είναι το ίδιο καλοί και έμπειροι μελετητές στην πράξη.

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για εσάς γιατί από ότι έχω δει στη σελίδα σας έχετε ασχοληθεί με μεγάλα έργα και ειδικευτεί στον φωτισμό.

Και όσο για το τι "τρωγόπινα" προσωπικά, όταν ήμουν διευθυντής μελετών στο μεγαλύτερο μελετητικό γραφείο της χώρας, ξεκινούσα τους νέους συναδέλφους με 2.600 το μήνα (το 2002), και 160 ώρες δουλειά.;

 

Ούτε στο μισό δεν υπάρχουν αυτοί οι μισθοί στην επαρχία αλλά να μην ξεχνάμε ότι τα μελετητικά γραφεία των Αθηνών παίρνουν όλες τις μελέτες ακόμη και αυτές της επαρχίας αφού εκεί λαμβάνονται όλες οι αποφάσεις.

Η ανάθεση είναι περισσότερο θέμα γνωριμιών παρά γνώσεων.

 

ποιος νομίζεις οτι είσαι; δε τσιφλικάδες χριαζόμαστε στο επάγγελμα !

 

Αν ποτέ κατέβει το michanikos στις εκλογές του ΤΕΕ , ψηφίζω Μyri για πρόεδρο. Αν και γυναίκα είναι τσαμπουκαλού :D:D:D

 

Το τι αμοιβή θα παίρνει κάποιος είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Όσο κι αν φωνάζουμε απ' το πληκτρολόγιο, οι νέοι συνάδελφοι θα δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί. Μέχρι να "καβατζωθούν" και να πάρουν περισσότερα. Και, ς....

 

Οι νέοι πρέπει να χτίσουν και ένα πελατολόγιο αλλά δεν πρέπει να ξεφτιλίσουν το επάγγελμα τους. Πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία.

Τους παλιούς δεν τους λυπάμαι γιατί :

α. Πρόλαβαν να δουλέψουν σε καλές εποχές.

β. Είναι υπεύθυνοι για την σημερινή κατάντια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να νοιάζει εσένα κι εμένα... σίγουρα υπάρχουν πολλοί που δεν νοιάζονται. Πόσοι υπογράφουν μελέτες κι επιβλέψεις χωρίς να ξέρουν καν τι είναι αυτό που υπογράφουν, έστω που βρίσκεται;

 

Spy, πιστοποίηση επαγγελματικής εμπειρίας μόνο μέσα από σύστημα εξετάσεων... Πουθενά δεν πιστοποιούν απλώς επειδή ...πέρασαν τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για το τι "τρωγόπινα" προσωπικά, όταν ήμουν διευθυντής μελετών στο μεγαλύτερο μελετητικό γραφείο της χώρας, ξεκινούσα τους νέους συναδέλφους με 2.600 το μήνα (το 2002), και 160 ώρες δουλειά. Αν βρεις κάτι καλύτερο, πες με λαμόγιο, αλλά σε παρακαλώ, ως τότε μην μας βάζεις όλους σε ένα κουβά, από εμάς θα μάθετε να γίνετε μηχανικοί.

 

 

Σε πόσους νέους συναδέλφους μηχανικούς δίνατε 2.600 € το μήνα;

 

2.600 € στον καθένα; -μου φαίνεται υπερβολικό ένα τέτοιο ποσό- ή σε όλους μαζί;

 

Πόσους τους μάθατε και έγιναν μηχανικοί χάριν σε εσάς;

 

 

Γράφοντας και σε άλλο post ότι εργαζόσταν στο μεγαλύτερο μελετητικό γραφείο της χώρας, έκανα ανζήτηση να δω ποιο είναι αυτό το μεγαλύτερο μελετητικό γραφείο της χώρας. Δεν δυσκολεύτηκα να το βρω.

 

Σχημάτισα θετική εικόνα για εσάς δεχόμενος τη θέση που είχατε σε ένα μεγάλο μελετητικό γραφείο στη συνέχεια όμως έπαψε να υπάρχει η θετική αυτή εικόνα λόγω της άποψης σας για τους νέους συναδέλφους (επίπεδο γνώσεων από τις σπουδές τους, "μηχανικοί" γίνονται από/σε εσάς).

Και τέλος για εμένα δεν μετρά θετικά (πως να το πω; δεν μου κάθεται καλά) ότι ένα μελετητικό γραφείο, το μεγαλύτερο της χώρας, τις μελέτες φωτισμού τις αναθέτει σε υπάλληλο της (ή συνεργάτης) μηχανολόγο και όχι ηλεκτρολόγο (είναι σχετικός με το αντικείμενο σε σχέση με τον ΜΜ).

* Εκτός και αν σε αυτό (φωτισμός) ειδικευτήκατε στις μεταπτυχιακές σας σπουδές (τα 9 χρόνια σπουδών που αναφέρατε).

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία σας λέω οτι:

 

Η ιδιοτητα (ή πόστο) τού εργοδότη υπερισχύει όλων άλλων.

Συναδελφου-μηχανικού συμπεριλαμβανομένων.

 

Ο εργοδοτης σου δέν σέ βλέπει σάν συνάδελφο.

 

 

cmkapos, πέρα από τά πρακτικά τής δουλειάς, τί ακριβώς λές στούς νέους

μηχανικούς? πώς καί είσαι τόσο απόλυτος μέ τις γνωσεις/ικανοτητες τους?

Οι κατωτερες και μεσες σχολες (εργοδηγων) εχουν καταργηθει, μήν

περιμένεις απο σημερινους αποφοιτους-επιστημονες εμπειρια απο οικοδομη

και εργοταξιο.

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.