Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχύτητα αέρα και θόρυβος


Κατερίνα Χ.

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι και χρόνια πολλά. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία. Σε καφέ μπαρ είναι μεγάλη μια ταχύτητα αέρα σε αεραγωγό 7 m/sec από άποψη θορύβου? Μήπως πρέπει στους τελικούς κλάδους να είναι μικρότερη από τον κεντρικό?( έγιναν δύο οι απορίες στο δρόμο...;)).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου βγαίνει μικρότερη, καλή είναι κι αυτή, ανεκτή είναι ο σωστός όρος.

Άλλωστε ο χώρος (καφέ-μπαρ) θα έχει τόσο φασαρία που το τελευταίο πράγμα που θα ακούγεται θα είναι ο θόρυβος του αέρα στον εξαερισμό.

Καλό είναι στους "κλάδους" που αναφέρεις να χαμηλώσεις την ταχύτητα λίγο όπως πολύ σωστά λέει και ο συνάδελφος @rootbreaker

Link to comment
Share on other sites

7 στον κεντρικό είναι καλή για μικρές σχετικά οδεύσεις, αλλοιώς την πληρώνεις στον ανεμιστήρα. Δεδομένου ότι οι αεραγωγοί σου θα μονωθούν και ίσως θα καλυφθούν με γυψοσανίδα, μην ανησυχείς.

 

Κοίτα στους κλάδους να πέσεις <5 αν μπορείς και τα στόμιά σου να εξασφαλίζουν καλή κατανομή αέρα χωρίς πολύ θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τον εξωτερικό θόρυβο.

Αν ενοχλεί τους γειτόνους θα έχει πρόβλημα ο πελάτης σου με καταγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά ή λίγα είναι σχετικό. Αν μιλάμε για συνήθεις περιπτώσεις νομίζω ότι είναι ΟΚ.

Αν μιλάμε για μαγαζί το οποιό πχ έχει επενδύσει κάποια λεφτά για να έχει εναν σωστό ήχο, ίσως τυχόν θόρυβος σε κάποια σημεία του μαγαζιού να κακοφανεί στα αφεντικά.

Γενικά νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις τα στόμια, καθώς και τις ταλαντώσεις του αγωγού (δηλαδή να είναι σωστά νευρωμένος και ανηρτημένος) και από θέμα ταχύτητας δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.