Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές προς μαθητή


Recommended Posts

Γεια σας είμαι μαθητής της 2ας λυκείου και αρχίζω να αναρωτιέμαι για το μέλλον μου.Θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός αλλά δεν γνωρίζω πως

θα λειτουργεί το πανεπιστήμιο.Δηλαδή κατά τη διάρκεια των σπουδών σου εξιδικεύεσαι πάνω σε κάποιο αντικείμενο?

Link to comment
Share on other sites

Προπτυχιακά διδάσκεσαι όλο το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού (αντοχή υλικών, τεχνική μηχανική, στατική, δυναμική, υδραυλική ανοιχτών και κλειστών ροών, υδραυλικά τεχνικά έργα, οδοποιία, κυκλοφοριακή τεχνική, θαλάσσια και λιμενικά έργα κλπ κλπ κλπ)

Ωστόσο επιλέγεις έναν τομέα στον οποίο θα εξειδικευτείς. Μολονότι αυτό δεν περιορίζει τους επαγγελματικούς σου ορίζοντες, είναι προφανές ότι, εφόσον πχ ονειρεύεσαι να ασχοληθείς με λιμενικά έργα, δεν θα εξειδικευτείς στην κυκλοφοριακή τεχνική...

Τέλος, πραγματική εξειδίκευση θα λάβεις σε μεταπτυχιακό επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο αντικείμενο για εξειδίκευση πιστεύεται έχει μέλλον?

 

Θα το δεις στην πορεία. Δεν έχει νόημα να σου δώσουμε μια άποψη τώρα για κάτι που θα κληθείς να το αποφασίσεις σε τουλάχιστον 3 χρόνια (την κατεύθυνση που θα πάρεις).

Επειδή από αυτά που γράφεις όμως βλέπω ότι σε ενδιαφέρει η επαγγελματική αποκατάσταση (και πολύ σωστά κάνεις), εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς το αν θα σπουδάσεις καν Μηχανικός. Εκτός και αν έχεις καλό "υπόβαθρο" από πατέρα-μάνα κλπ. και στρωμένη κατάσταση, καλύτερα θα ήταν να στραφείς σε κάτι εντελώς διαφορετικό. Οι προοπτικές είναι πλήρως απογοητευτικές. Είμαστε ήδη πάρα πολλοί και δεν διαφαίνεται βελτίωση για πολλά πολλά χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να βγάλεις καλούς βαθμούς και να πας έξω για μεταπτυχιακό. Εκεί θα καταλήξεις στο τι θέλεις να κάνεις. Για μένα κάτι που να έχει σχέση με οικονομικά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τι είναι αυτό που θες να κάνεις στην ζωή σου. Τι είναι αυτό στο οποίο είσαι καλός, το οποίο σε τραβάει, στο οποίο θα μπορούσες να ανταποκριθείς με αξιώσεις. Αν δεν σε κωλύει κάτι, ακολούθησέ το. Προφανώς θα αξιολογήσεις και το ζήτημα του επαγγελματικού μέλλοντος. Μην του δώσεις όμως μεγαλύτερη σημασία από την πρέπουσα. Είναι αδύνατον να προβλέψεις από τώρα τις συνθήκες που θα επικρατούν όταν θα είσαι τριανταπεντάρης...

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου επειδή ψαχνόμουνα και γω πολύ για την σχολή και το πανεπιστήμιο γενικά,εαν εχεις καταλήξει στην επιλογή σου και κυρίως αν το αντέχει η τσέπη σου φύγε για εξώτερικό (ειδικά Αγγλία)είναι πάρα πολλά άτομα πολιτικοί μηχ και απόφοιτοι απο Αγγλία εδωμέσα.Αν ψάξεις αξίζει να ζητήσεις την γνώμη τους.Έγώ πάντως τελικά ψιλομετάνιωσα που δεν έφυγα για έξω και ζω στο "βασίλειο" του Αριστοτελείου.Πάντως σε αντίθετη περίπτωση αυτό που βάλεις για στόχο να το επιδιώξεις με όλες σου τις δυνάμεις,μετα τις πανελλήνιες θα είσαι εξαντλημένος πολύ αλλα δικαιωμένος παααρα πολύ.Πάνω απο όλα ηρεμία και ψυχρεμία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.