Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

Ξερολες, παντογνωστες και κυριως με κριτικη διαθεση απεναντι σε ολους

τους πτυχιουχους μηχανικους και τους διπλωματουχους μηχανικους που

δεν ειναι στον κλαδο μας γιατι σιγουρα εχουνε πολυ παραπανω ΕΔ απ`οτι

αξιζουν...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με pappos.Νομίζω ότι το αντικείμενο του καθε μηχανικού είναι τόσο ευρύ πού μου φαίνεται αδύνατο ενας μηχανικός να μπορεί να έχει πλήρη γνώση πανω σε μία μελέτη που κανονικα κάνει άλλος μηχανικός.Τουλάχιστον στη σχόλη μου μας μαθαίνουν κάπoια πολύ βασικά που μου φαίνεται οτι μας βοηθούν περισσότερο στον "προνοητικό" αρχιτεκτονικό σχεδιασμό και στο να αναπτύξουμε κοινή γλώσσα με τους συνεργάτες μηχανικούς καθε φορά.Τωρα κατα πόσο μπορεί κανείς περισσότερο μέσω εμπειριών αφού βγεί επεγγελματίας να κάνει μία αξιόπιστη και άρτια μελέτη που αφορά αλλο αντικείμενο απο αυτο που είναι ,εξακολουθώ να έχω αμφιβολιες.Το ζήτημα είναι μου φαίνεται ενώ σε μία κατασκευή ο κάθε μηχανικός πρέπει να χει το μερίδιο του οι περισσότεροι ιδιότες δέν αντιλαμβάνονται την σημασία που έχει αυτο και νοιάζονται περισσότερο για οικονομικότερες λύσεις τυπου- τις απαραίτητες μελέτες με τα λιγότερα ατομα και προφανώς τα λιγότερα χρήματα-(ελληνικο μοντελο)γι αύτο εχουν σπάσει οι σωληνώσεις στο σπιτι της μάνας μου.Πως πείθεις όμως οτι οι κάθε δουλια για να γίνει σωστά πρέπει να γίνει απο τον ειδικό της ????

Link to comment
Share on other sites

@cmkapos

 

Οι "διαφωνίες" που αναφέρεις έχουν αφορμή άδειες όπως αυτή

http://www.zougla.gr/Uploads/Sotiris/adeia%20oikodomis.jpg

 

80.000μ² και έχει υπογράψει ακόμα και τις εγκαταστάσεις Π/Μ.

 

Έστω για την ενεργητική πυροπροστασία, τις πισίνες, την θέρμανση και τον κλιματισμό, δεν θα έπρεπε να έχει δώσει ένα κομματάκι από την πίτα και σε άλλη ειδικότητα;

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

Ξέρω βρε παιδιά, κι εμένα μου είχαν δώσει πριν 14 χρόνια τα Η/Μ ενός εργοστασίου 90.000 τ.μ. και οι Πολιτικοί Μηχανικοί με εκβίασαν να σχεδιάσω εγώ τις αποχετεύσεις και τα όμβρια και να τις υπογράψουν αυτοί. Και ήταν και συγγενείς.... Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσοι έχουμε κάνει δύσκολες μελέτες που εμπλέκονται πολλές ειδικότητες, ξέρουμε τι ευλογία είναι να υπάρχει στην ομάδα έμπειρος συνάδελφος που να μπορεί να εκφέρει γνώμη για πολλά.

 

Και όσες φορές συμβαίνει ο Αρχιτέκτονας να έχει καλλιεργήσει το στατικό αισθητήριο η συνεργασία είναι απρόσκοπτη.

 

Αρκετά χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο έχω να καταθέσω ότι το μεγαλύτερο σχολείο είναι οι έμπειροι συνάδελφοι και η συμμετοχή σε απαιτητικές δουλειές.

 

Και κάτι ακόμα. Για κάποιον ...μυστηριώδη λόγο, αρκετοί συνάδελφοι που πήραν πτυχίο τη δεκαετία του 70, είναι κινητές βιβλιοθήκες για τους νεότερους. Φαίνεται ότι κάτι πήγε στραβά στα πολυτεχνεία μας τις επόμενες δεκαετίες της ευμάρειας. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσοι έχουμε κάνει δύσκολες μελέτες που εμπλέκονται πολλές ειδικότητες, ξέρουμε τι ευλογία είναι να υπάρχει στην ομάδα έμπειρος συνάδελφος που να μπορεί να εκφέρει γνώμη για πολλά.

 

Και όσες φορές συμβαίνει ο Αρχιτέκτονας να έχει καλλιεργήσει το στατικό αισθητήριο η συνεργασία είναι απρόσκοπτη.

 

Αρκετά χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο έχω να καταθέσω ότι το μεγαλύτερο σχολείο είναι οι έμπειροι συνάδελφοι και η συμμετοχή σε απαιτητικές δουλειές.

 

Και κάτι ακόμα. Για κάποιον ...μυστηριώδη λόγο, αρκετοί συνάδελφοι που πήραν πτυχίο τη δεκαετία του 70, είναι κινητές βιβλιοθήκες για τους νεότερους. Φαίνεται ότι κάτι πήγε στραβά στα πολυτεχνεία μας τις επόμενες δεκαετίες της ευμάρειας. :mrgreen:

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω 100%. Και αν και ανήκω στη γενιά αυτών που αποφοίτησαν στη δεκαετία του 80, θα πω ότι η (μάλλον καλοπροαίρετη) προσπάθεια του μακαρίτη του Αντρέα να αλλάξει κάτι μέσα στα πανεπιστήμια και να καταργήσει τις δικτατορίες των εδρών, τελικά τα διέλυσε, με το "Δημοκρατικό 5" και όλες τις ανοησίες που ακολούθησαν.

 

Που πήγαν άνθρωποι σαν τον Τάσιο, μου λέτε; (αν και τον Τάσιο τον βλεπω ακόμα συχνά ως αδ.: μου και το να τον ακούς να μιλάει είναι ακόμα μια εμπειρία ζωής).

 

Και κάτι άλλο... τουλάχιστον για τους συναδέλφους Η/Μ. Μην στηρίζεστε τόσο πολύ στην 4Μ βρε παιδιά, γιατί έχω δει μελέτες που δεν κάνουν ούτε για προσάναμμα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο... τουλάχιστον για τους συναδέλφους Η/Μ. Μην στηρίζεστε τόσο πολύ στην 4Μ βρε παιδιά, γιατί έχω δει μελέτες που δεν κάνουν ούτε για προσάναμμα.

 

Εγώ δε το έχω πολύδουλέψει, περισσότερο ερασιτεχνικά για να καταλάνω πως γίνονται οι μελέτες, αλλά κατά τη γνώμη υπάρχουν καλύτερα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.