Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

Δεν κρίνω αν τα προγράμματα της 4Μ είναι καλά ή άσχημα. Καλά είναι για απλές μελέτες, αλλά επειδή συνήθως ασχολούμαι με πολύ μεγάλα έργα δεν βοηθούν 100%. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και το καλύτερο πρόγραμμα, αν το ταϊσεις σκουπίδια, θα σου δώσει σκουπίδια πίσω. Αν λοιπόν δεν ξέρεις τι θέλεις να πετύχεις, ένα πρόγραμμα μόνο ποτέ δεν θα σε κάνει μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται συνάδελφε γι' αυτό και ήμουν πάντα υπέρ του να μάθει κανείς πρώτα την χειροκίνητη μέθοδο επίλυσης προβλημάτων/σχεδιασμού και μετά να ασχοληθεί με τα προγράμματα. Ένα χαζοκούτι είναι ο υπολογιστής και τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θυμάμαι από τις σπουδές μου ήταν ότι πρώτα έπρεπε να επιλύσουμε το πρόβλημα με το χέρι και ένα calculator (και μάλιστα με όχι πάνω από 1 ή 2 δεκαδικά ακρίβεια, γιατί με παραπάνω δεκαδικά σε έκραζε ο καθηγητής) και με όλα τα συστήματα μονάδων και μετά να προσπαθήσουμε να το προσομοιώσουμε στον υπολογιστή.

 

Και μια και είμαι πολυλογάς σήμερα, θα σας πω και μια ιστορία:

 

Είχα ένα συμφοιτητή, τον Γιάννο τον Σαββίδη, καλή του ώρα, που ήταν αστέρι στα πεπερασμένα στοιχεία. Μαθητής του 3,95 (με άριστα το 4,00), μέλος της ΦΒΚ (honor society for engineering students) και δε συμμαζεύεται.

 

Μόλις τελείωσε το master (6 μήνες πριν από εμένα) και μια και δεν είχε στρατό (σαν Κύπριος) έπιασε δουλειά στη Cessna (τη βιομηχανία μικρών αεροσκαφών). Οταν γύρισε στο Illinois να πάρει τα πράγματά του, τον ρώτησα να μου πει πόσο ενδιαφέρουσα δουλειά έκανε...

 

Τον είχαν βάλει σε ένα Project Team και με το κομπιουτεράκι του επαλήθευε τους υπολογισμούς των άλλων, παλαιότερων μηχανικών της ομάδας. Ευελπιστούσε δε, σε κανένα χρόνο να τον αφήσουν να σχεδιάσει την πρώτη του βίδα...

 

Αυτά... και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τις καλές προθέσεις σου cmkapos, αλλά να λάβεις υπόψη σου τι δεν ταιριάζει (ή δε θέλουν κάποιοι) να ξεκινήσουν εργαζόμενοι για άλλον. Είναι θέμα επιλογής και άποψης του καθενός.

 

Θα αναφέρω μία μικρή ιστορία που μου τη διηγήθηκε ένας φίλος μαθηματικός πριν από χρόνια, όταν ξεκινούσα.Μου τη διηγήθηκε για να μου εξηγήσει πόσο έχει αλλάξει ο τρόπος σπουδής-μάθησης στο δυτικό κόσμο με την κυριαρχία της άλλης πλευράς του Ατλαντικού (όπου πολλές φορές κυριαρχεί η αντίληψη του "can you do the job")

 

"Τα παλιά τα χρόνια τα πετρόκτιστα γεφύρια τα έφτιαχνα μπουλούκια, που ξεκινούσαν κάθε Άνοιξη από την Πίνδο και κατέβαιναν στα πεδινά.

 

Όταν έμπαινες σε ένα τέτοιο μπουλούκι τα πρώτα καλοκαίρια δούλευες ως κάλφας.Δουλειά σου ήταν να λαξεύεις τις πέτρες που σου έδινε ο μάστορας και να του τις δίνεις.

 

Μετά τα πρώτα καλοκαίρια γινόσουν μάστορας.Δουλειά σου ήταν να διαλέγεις τις κατάλληλες πέτρες σε σχήμα και μέγεθος, να τις δίνεις στους κάλφες και στη συνέχεια να τις τοποθετείς στο γεφύρι. Αυτό γινόταν για πολλά ακόμη καλοκαίρια.

 

Όταν μετά από χρόνια γινόσουν αρχιμάστορας, τότε και μόνο τότε είχες δικαίωμα να πεις πως θα γίνει το γεφύρι"

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείτε να ανοίξετε και άλλο θέμα και να ξεκινήσετε όπως κι εδώ

με κάποιο κράχτη και μετά να την πηγαίνετε τη κουβέντα στο...

" οι νέοι μηχανικοί πρέπει να κάνουν πίσω" , ...." δεν μπορούν να υπογράψουν από τη πρώτη μέρα"........ κρίση κρίση κάτι πρέπει να κάνουμε να εξασφαλίσουμε τα λεφτάκια μας......

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι; Εμείς οι νέοι μπορούμε να βάλουμε διαφήμιση στο προφίλ μας ή πρέπει να έχουμε κλείσει δεκαετία;

 

Αναφέρομαι γενικά σε όλους τους συντονιστές και παρακαλώ όχι παραπομπή εκεί που τάχα μου τάχα μου έχει απαντηθεί το θέμα.

 

 

Θα επανέλθω το βράδυ με τη δικιά μου ιστορία .....

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο... τουλάχιστον για τους συναδέλφους Η/Μ. Μην στηρίζεστε τόσο πολύ στην 4Μ βρε παιδιά, γιατί έχω δει μελέτες που δεν κάνουν ούτε για προσάναμμα.

 

Το πρόγραμμα είναι εργαλείο, όχι η λύση.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν μελέτες άθλιες (ωστόσο είναι λειτουργικά ισάξιες με τις υπόλοιπες μελέτες ως προσάναμμα). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι είχε διαρρεύσει μια σπασμένη έκδοση του 2002 με την οποία έμαθε και η κουτσή Μαρία να κάνει (και καλά) μελέτες. Για την ακρίβεια πολλοί νέοι συνάδελφοι δεν διαβάσανε ποτέ νομοθεσία, πήρανε το πρόγραμμα σπασμένο, το τρέξανε, συμπληρώσανε τα κουτάκια στα φύλλα υπολογισμού και νομίζουν ότι αυτό που βγάζει το πρόγραμμα είναι η μελέτη.

 

Σαν εργαλείο είναι πολύ καλό, ιδιαίτερα η τελευταία έκδοση που δουλεύω. Βγάζει ικανοποιητικά τεύχη αλλά πάντα θα τα περάσω στο word όπου θα κάνω τις διορθώσεις και τις συμπληρώσεις όπου χρειάζεται.

 

Ομοίως και στα σχέδια. Έχει το πρόγραμμα πολλούς αυτοματισμούς που μου λύνουν τα χέρια, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να βάλω και το χεράκι μου (για την ακρίβεια explode και μετά διόρθωση) σε κάποιες λεπτομέρειες.

 

Οι γνώσεις, το μεράκι και η θέληση κάνουν τον καλό μηχανικό. Το λογισμικό είναι ένα ακόμα εργαλείο, όπως ήταν ο άβακας, ο κανόνας και ο διαβήτης.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείτε να ανοίξετε και άλλο θέμα και να ξεκινήσετε όπως κι εδώ

με κάποιο κράχτη και μετά να την πηγαίνετε τη κουβέντα στο...

" οι νέοι μηχανικοί πρέπει να κάνουν πίσω" , ...." δεν μπορούν να υπογράψουν από τη πρώτη μέρα"........ κρίση κρίση κάτι πρέπει να κάνουμε να εξασφαλίσουμε τα λεφτάκια μας......

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι; Εμείς οι νέοι μπορούμε να βάλουμε διαφήμιση στο προφίλ μας ή πρέπει να έχουμε κλείσει δεκαετία;

 

Αναφέρομαι γενικά σε όλους τους συντονιστές και παρακαλώ όχι παραπομπή εκεί που τάχα μου τάχα μου έχει απαντηθεί το θέμα.

 

 

Θα επανέλθω το βράδυ με τη δικιά μου ιστορία .....

 

 

Φιλαράκο μου, (και δεν σε αποκαλώ "συνάδελφε" γιατί ακόμα δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι είναι συναδελφική συμπεριφορά), σου έχω νέα: Είσαι πια στον έξω κόσμο, τον κακό, που δεν σε παίρνει να χτίζεις πρυτάνεις μέσα στο γραφείο τους, ούτε να διακόπτεις συνελεύσεις με τον τσαμπουκά σου. Άκου λοιπόν και κανένα "παλιό" που μιλάει καλόπιστα, γιατί ξέρεις κάτι; Ξαφνικά από τα 25 πας στα 50 και κάποιο άλλο παιδάκι που έχει κάνει την αντίδραση τρόπο ζωής θα σου λέει ανοησίες και θα αναρωτιέσαι γιατί η μπαμπάς του δεν το έπνιξε σαν το γατί στο νεροχύτη όσο ήταν καιρός.

 

Οσο για τη "διαφήμιση", αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το site μου θα έβλεπες ότι αποτελείται αποκλειστικά από τεχνικά άρθρα που θα σου έκανε καλό να τα διαβάσεις, μπας και μάθεις τίποτα περισσότερο πριν σε πάρει η NASA να στείλεις πύραυλο στον Άρη.

 

Και για να αναφερθώ κι εγώ στους διαχειριστές, το γεγονός ότι αφήνετε ένα παιδαρέλι να αποκαλεί συναδέλφους "καραγκιόζηδες" ατιμωρητί, τη στιγμή που μου βάλατε ποινή επειδή έγραψα ένα τίτλο με κεφαλαία, δεν περιποιεί ιδιαίτερη τιμή στο φόρουμ.

 

Ευχαριστώ

 

@dratsiox:

Πίστεψέ με, συνάδελφε, το ξέρω καλά το θέμα που αναφέρεσαι. 'Αλλωστε εφαρμόζεται και φιλοσοφικά σε καποιους κύκλους που έχω την τύχη να κινούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πια στον έξω κόσμο, τον κακό, που δεν σε παίρνει να χτίζεις πρυτάνεις μέσα στο γραφείο τους, ούτε να διακόπτεις συνελεύσεις με τον τσαμπουκά σου. Άκου λοιπόν και κανένα "παλιό" που μιλάει καλόπιστα, γιατί ξέρεις κάτι; Ξαφνικά από τα 25 πας στα 50 και κάποιο άλλο παιδάκι που έχει κάνει την αντίδραση τρόπο ζωής θα σου λέει ανοησίες και θα αναρωτιέσαι γιατί η μπαμπάς του δεν το έπνιξε σαν το γατί στο νεροχύτη όσο ήταν καιρός.

 

Α, το χτίσιμο του Πρυτάνη το έζησα στις εποχές του... Τώρα που τέτοιες ιστορικές στιγμές...

 

Παρ' όλο που σε πολλά συμφωνώ με τον συνάδελφο, εδώ συμφωνώ με σας κ. Καπό...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι εργαλείο, όχι η λύση.

...............

Οι γνώσεις, το μεράκι και η θέληση κάνουν τον καλό μηχανικό. Το λογισμικό είναι ένα ακόμα εργαλείο, όπως ήταν ο άβακας, ο κανόνας και ο διαβήτης.

 

Και εξακολουθούν να είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλο που σε πολλά συμφωνώ με τον συνάδελφο, εδώ συμφωνώ με σας κ. Καπό...

 

Λέγε με απλά Κώστα.. ή Κάπο... αλλοιώς θα νοιώθω εξάρτημα αυτοκινήτου :)

 

Ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.