Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

Λέγε με απλά Κώστα.. ή Κάπο... αλλοιώς θα νοιώθω εξάρτημα αυτοκινήτου :)

 

Ευχαριστώ πάντως...

 

Από σεβασμό δε μπορώ να σας μιλάω στο ενικό... Εγώ είμαι 26 χρονώνν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, προχτές 26 ήμουν...ακόμα ψάχνω να βρώ που πήγαν τα υπόλοιπα 24 χρόνια και έχω παιδιά 30, 29 και 14 χρονών (και κανένα δεν ήθελε να γίνει μηχανικός γμτ).

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει έχεις δίκιο. Αλλά δεν παύει να έχει την ομορφιά του το επάγγελμά μας. Και πρώτα απ'όλα για τον συνειδητοποιημένο τρόπο που παρατηρεί κανείς τον κόσμο γύρω του και επεξεργάζεται τον τρόπο που λειτουργεί.

 

Αν αυτό σας ακούγεται χαζό, ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσετε τη Νομική Σχολή...

Link to comment
Share on other sites

ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσετε τη Νομική Σχολή...

 

Δεν με γνωρίζεις ακόμη αλλά τουλάχιστον από εδώ στο forum έχω δείξει, ότι έχει σχέση με παραδικαστικό, διότι κράτος δικαίου στο Ελλαδιστάν δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται (που είναι από δικαστάκια, δικηγοράκια, παπάδες...ανώμαλοι και δεν συμμαζεύεται δεν συγκινούμαι αλλά απεναντίας εξαγριώνομαι...)δεν λαμβάνεται υπόψη σοβαρά τουλάχιστον από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλούσα προσωπικά, απλά έκανα ένα αστείο για αυτούς που δεν σκέφτονται σαν μηχανικοί, αγαπητέ συνάδελφε.

 

Αλλωστε παραμένω ένα σπασικλάκι μηχανικός και γι αυτό έχω επιλέξει αυτό το avatar

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλούσα προσωπικά, απλά έκανα ένα αστείο για αυτούς που δεν σκέφτονται σαν μηχανικοί, αγαπητέ συνάδελφε.

 

Συνάδελφε, δεν μίλησα προσωπικά, απλά τόνισα τις (γνωστές) θέσεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο μου, (και δεν σε αποκαλώ "συνάδελφε" γιατί ακόμα δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι είναι συναδελφική συμπεριφορά), σου έχω νέα: Είσαι πια στον έξω κόσμο, τον κακό, που δεν σε παίρνει να χτίζεις πρυτάνεις μέσα στο γραφείο τους, ούτε να διακόπτεις συνελεύσεις με τον τσαμπουκά σου. Άκου λοιπόν και κανένα "παλιό" που μιλάει καλόπιστα, γιατί ξέρεις κάτι; Ξαφνικά από τα 25 πας στα 50 και κάποιο άλλο παιδάκι που έχει κάνει την αντίδραση τρόπο ζωής θα σου λέει ανοησίες και θα αναρωτιέσαι γιατί η μπαμπάς του δεν το έπνιξε σαν το γατί στο νεροχύτη όσο ήταν καιρός.

 

Οσο για τη "διαφήμιση", αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το site μου θα έβλεπες ότι αποτελείται αποκλειστικά από τεχνικά άρθρα που θα σου έκανε καλό να τα διαβάσεις, μπας και μάθεις τίποτα περισσότερο πριν σε πάρει η NASA να στείλεις πύραυλο στον Άρη.

 

Και για να αναφερθώ κι εγώ στους διαχειριστές, το γεγονός ότι αφήνετε ένα παιδαρέλι να αποκαλεί συναδέλφους "καραγκιόζηδες" ατιμωρητί, τη στιγμή που μου βάλατε ποινή επειδή έγραψα ένα τίτλο με κεφαλαία, δεν περιποιεί ιδιαίτερη τιμή στο φόρουμ.

 

Ευχαριστώ

 

@dratsiox:

Πίστεψέ με, συνάδελφε, το ξέρω καλά το θέμα που αναφέρεσαι. 'Αλλωστε εφαρμόζεται και φιλοσοφικά σε καποιους κύκλους που έχω την τύχη να κινούμαι.

ΟΙ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΑΣ

 

Για τα παρακάτω έργα το γραφείο μας έχει ολοκληρώσει ή εκπονεί τις μελέτες φωτισμού και θα παρουσιάσει σύντομα τα αποτελέσματα και φωτογραφικό υλικό από την υλοποίηση των μελετών αυτών (Ας μην ξεχνάμε ότι οι δημόσιοι φορείς έχουν τους δικούς τους ρυθμούς στην υλοποίηση των έργων):

 

1. Φωτισμός ανάδειξης ιστορικών κτιρίων, ναών και γεωλογικών σχηματισμών στην ιστορική Στεμνίτσα Αρκαδίας

2. Οδικός και αρχιτεκτονικός φωτισμός του campus του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδας (Pierce-Deree)

3. Φωτισμός πλατειών και Δημαρχιακού Μεγάρου στο Γύθειο Λακωνίας

4. Φωτισμός ιστορικών κτιρίων και γεωλογικών σχηματισμών στην Κύμη Ευβοίας

5. Φωτισμός Αρχαίου Κάστρου Προέρνας (έχει ολοκληρωθεί αλλά δεν έχω ακόμα φωτογραφίες)

6. Φωτισμός Φρουρίου Πατρών

7. Φωτισμός του Ενετικού λιμένα της Ναυπάκτου

8. Φωτισμός στο Μπούρτζι Σκιάθου

9. Φωτισμός της Μαύρης Ράχης Ψαρών (η γνωστή των Ψαρών ολόμαυρη ράχη...)

10. Φωτισμός του Δημαρχείου και του πνευματικού κέντρου Καλαμάτας

11. Αστικός φωτισμός Αλιβερίου Ευβοίας

12. Φωτισμός "Athinais Tower Lofts"

13. Φωτισμός Ρωμαϊκού Υδραγωγείου Πατρών

14. Φωτισμός Βυζαντινού Υδραγωγείου Πατρών

Συντάκτης ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΠΟΣ

 

 

χμμμμμμμμμ ωραία τεχνικά άρθρα , μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι κι τι δεν είναι τεχνικό άρθρο , ίσως εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Επίσης ούτε εγώ δεν μπορώ να σε αποκαλέσω συνάδελφο μιας και είσαι συνδυασμός εργολήπτη - μελετητή δημοσίων έργων στην ουσία.

 

 

Επίσης όσα για τα περί πρύτανη , συνελεύσεων κλπ ασχολίαστα μιας και από το "έμπειρο" μυαλό σου τα έβγαλες.

 

Τέλος δεν νομίζω να μιλάς καλόπιστα , όπως ούτε εσύ πιστεύεις πως εγώ μιλάω καλόπιστα.

Πως να μιλήσει καλόπιστα κάποιος με τόσα δημόσια έργα στο ενεργητικό του;

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε, από το 1993 που έκανα το τελευταίο μου δημόσιο έργο, δεν υπήρξα εργολήπτης Δημοσίων Έργων. Μόνο Μελετητής είμαι και δεν έχω καμία σχέση με εργολάβους. Σαν μηχανικός θα έπρεπε να γνωρίζεις το ασυμβίβαστο και να μην μιλάς όπως η Espresso.

 

Σε αυτό που τόσο επιλεκτικά δημοσίευσες (γιατί δεν αναφέρθηκες στις υπόλοιπες αναρτήσεις; ) δεν αυτοπροβάλλομαι, απλά λέω ότι αυτές τις δουλειές κάνω και θα σας ενημερώσω σχετικά εν ευθέτω χρόνω... Πίστεψέ με, δεν έχω καμία ανάγκη να διαφημιστώ σε ένα φόρουμ νέων μηχανικών. Και για όλες αυτές τις δουλειές, δεν ανταγωνίζομαι κανένα, έρχονται και με παρακαλάνε να τις αναλάβω.

 

Και τα έργα που έχω στο ενεργητικό μου, είναι παράσημα, όχι αντικείμενα χλευασμού από κάποιον που μαθαίνει να κρατάει το μολύβι μόλις τώρα

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λέγαμε περί του τι μηχανικοί γινόμαστε... ή θυμάμαι λάθος;

 

Χρειάζεται ευρύτητα γνώσεων και πνεύματος για να είναι κανείς μηχανικός. Δουλειά του μηχανικού είναι να δημιουργεί, να συλλαμβάνει με τον νου, να σχεδιάζει, και να κατασκευάζει, πράγματα που δεν υπήρχαν πριν από αυτόν.

 

Γιαυτό ο μηχανικός συνδυάζει γνώση και εμπειρία. Γιαυτό, ακόμη και ο Αρχιτέκτονας που ασχολείται με την ιστορία της τέχνης διαφέρει -οφείλει να διαφέρει- από έναν ιστορικό.

 

Λοιπόν, ναι, δεν είναι αυτονοήτως κάθε απόφοιτος πολυτεχνείου μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.