Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Όριο μεταξύ ιδιοκτησιών


gmahe

Recommended Posts

καλησπέρα,

 

έχω ένα παλαιό πέτρινο σπίτι χτισμένο γύρω στο 1920, σε χαρακτηρισμένο παραδοσιακό οικισμό. Στην ανατολική πλευρά του υπάρχουν από τότε χωρίς καμία παρέμβαση 3 παράθυρα. Επίσης η στέγη από κεραμίδια έχει τη μία κλιση της προς την ανατολική πλευρά. Ο γείτονας σε τοπογραφικό που έκανε τοποθετεί την όμορη ιδιοκτησία του ακριβώς στο όριο του τοίχου του σπιτιού μου, δηλαδή τα παράθυρα που είναι παλαιά όσο το σπίτι, με βάση το τοπογραφικό του "ανοίγουν" μέσα στην ιδιοκτησία του, όπως και τα νερά της βροχής που απορρέουν μέσα στην φερόμενη ιδικοκτησία του.

 

Έχω κάνει και έγω τοπογραφικά στα οποία ο τοπογράφος μου αποτύπωσε 2,4 μέτρα ιδιοκτησίας μου πλέον του τοίχου του σπιτιού (με τα 3 παράθυρα) και κατα μήκος αυτού.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχω δίκιο και με βάση ποια νομοθεσία μπορώ να διεκδικήσω το χώρο που νομίζω ότι μου ανήκει;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως μπορείς να διεκδικίσεις κατι από τον γειτονα

 

μόνο την απαίτηση να βλέπουν τα παράθυρά του στην ιδιοκτησία του μπορείς να έχεις

 

εκτός αν έχεις συβόλαια ή έχει γίνει χρησικτησία όπου δηλώνεται κάτι διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

Αυτά διεκδικούνται μόνο δικαστικώς και αποδεικνύεται η κυριότητα είτε με τίτλους ιδιοκτησίας είτε με χρησικτησία.

 

Το δικαστήριο θα ζητήσει από ανεξάρτητο τοπογράφο να πάρει τα συμβόλαια και ότι άλλο έχουν οι αντίδικοι, να αποτυπώσει σε σχέδιο αυτά που του δίνονται και να γνωμοδοτήσει σχετικά με τα όρια των ιδιοκτησιών. Συνήθως αποφασίζει σύμφωνα με την γνώμη του πραγματογνώμονα που όρισε αλλά δεν είναι δεσμευτικό αυτό. Ο πραγματογνώμονας πληρώνεται συνήθως από τον καταγγέλλοντα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το δικό σας τοπογραφικό διάγραμμα και του όμορου-γείτονα συντάχθηκαν καθ’ υπόδειξη

Στους παραδοσιακούς οικισμούς συνήθως δεν υπάρχουν κτηματολογικά διαγράμματα

Τα συμβόλαια που αφορούν τόσο το δικό σας γεωτεμάχιο όσο και του γείτονα ενδεχομένως να μπορούν να δώσουν στοιχεία για επανεφαρμογή ορίων

Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι στους παραδοσιακούς οικισμούς είναι συνήθης η εμφάνιση δουλειών διαφόρων τύπων, όπως αερισμού, διέλευσης, φωτισμού, πυρκαγιάς και σταλαγμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.