Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση διαμερίσματος πολυκατοικίας


akara

Recommended Posts

MAKAP με το καλό να τις 10χιλιάσεις :)

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, αν και, για να πετύχω την ευχή σου, θα χρειαστώ άλλα 8 χρόνια περίπου !!!

Link to comment
Share on other sites

@myri

 

καταρχάς συγνώμη για το διπλό post, ξέχασα την επιλογή του 'edit post'!

 

Έπειτα ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου με το άρθρο 22. Θα το εκτυπώσω μαζί με ότι άλλο βρω και θα ξαναπάω πολεοδομία να τους ρωτήσω.

 

Σήμερα που μίλησα με τον κύριο που ασχολείται με τέτοια θέματα στην Πολεοδομία, μου είπε οτι λόγω της αλλαγής στην όψη (μπαλκόνι που δεν υπήρχε στα σχέδια και υπάρχει στην πραγματικότητα) θα πρέπει να γίνει με τον ν.1512 και κατα πάσα πιθανότητα, αν υπάρχει αυτή η αλλαγή σε κάθε όροφο, θα πρέπει να τακτοιποιηθεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ η οικοδομή.

 

Προς το παρόν μου ζήτησε να κάνω αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης στο διαμέρισμα που μας ενδιαφέρει και να ξαναπάω..

 

Με τους ιδιοκτήτες που μίλησα έχουν τρομοκρατηθεί γιατί φοβούνται οτι θα κοστίσει πολύ και σε χρόνο και σε χρήμα αυτη η διαδικασία. Μου απέκλεισαν την πιθανότητα να θέλουν οι υπόλοιποι της οικοδομής να μπουν σε διαδικασία τακτοποίησης οπότε λίγο πολύ μου δένουν τα χέρια αν όντως υπάρχουν μπαλκόνια και στους υπολοιπους ορόφους. Ιδανικά ήθελαν να βγάλουν άδεια μίκρης κλίμακας και να ξεκινήσουν εργασίες ανακαίνισης την άνοιξη.. Τους είπα οτι δύσκολα θα έχει τακτοποιηθεί μέχρι τότε.. Για το πρόστιμο τους διάβασα το κομμάτι του ν.1512 που λέει οτι θα πληρώσουν πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και τρόμαξαν.

 

Νομίζω οτι σιγά σιγα τους χάνω ως πελάτες...!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βδομάδα μου λένε κάτι άλλο! Ξαναπήγα σήμερα στην πολεοδομία με την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και ο ΙΔΙΟΣ κύριος που με είχε δει την προηγούμενη βδομάδα μου είπε οτι θα ήταν καλύτερο για μένα να αποκρύψω το 'μπαλκόνι' που έχει γίνει και να κάνω απλά το σχέδιο με τις εσωτερικές αλλαγές και να το δηλώσω έτσι. Ως τακτοποίηση/μικρής κλίμακας - το πρόστιμο του πελάτη είπε θα είναι 100-200 ευρω.

 

Μου είπε οτι το μόνο που χρειάζεται είναι το καινούργιο σχέδιο και τα παλια σχέδια. Στο site της πολεοδομίας προσπαθώ να καταλάβω ποια δικαιολογητικά χρειάζομαι. Υποθέτω οτι τα χαρτιά και η διαδικασία που ακολουθώ είναι 'ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΑΞΗΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΜΟΥ'...

 

Κάτι μου λέει οτι θα βρω τον μπελά μου στο τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού ΟΧΙ ...

Η Πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού αφορά στην τακτοποίηση οικοπέδου και τον αναλογισμό των αποζημιώσεων.

 

Εσύ ενδιαφέρεσαι για την τακτοποίηση αυθαίρετου (μικρής κλίμακας), με τη διαδικασία του ν.1512, όπως σου είπε.

Link to comment
Share on other sites

χαχα Παναγία μου η ασχετοσύνη μου δεν έχει όρια!! Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά! Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξανακάνω post!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πως έχει η κατάσταση:

 

Απο το ΤΕΕ η κυρία του ΓΟΚ μου είπε τα ίδια που μου έιπε ο τύπος απο την πολεοδομία και μου είπε οτι δεν υπάρχει περίπτωση να βρω τον μπελά μου που δεν δηλώνω το μπαλκόνι... Προς το παρόν την πιστεύω αλλα θα φανεί στο τέλος!

 

Οι πελάτες συμφώνησαν να αποκρύψουμε το μπαλκόνι και να το προχωρήσω ως 'έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας'

 

Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής (το έχω ρωτήσει ήδη σε άλλο topic βέβαια αλλα θα το αναφέρω και εδώ, sorry αν είναι αντίθετο με τον κανονισμό!): οι πελάτες, ΑΦΟΥ το νομιμοποιήσουμε με τον παραπάνω τρόπο, θέλουν να κάνουν ανακαίνιση. αυτό μεταφράζεται σε ακόμα μια έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας..

 

Έχω λίγο μπερδευτεί. Εγώ δίνω το σχέδιο της υπάρχουσας κατάστασης για την 1η έγκριση. Αυτό το σχέδιο μπαίνει στον φάκελο της οικοδομικής άδειας? Ή πρέπει να ακολουθήσω άλλη διαδικασία για να ενημερωθεί η άδεια κάπως αλλιώς? Και έστω οτι ενημερώνεται αυτόματα η άδεια και φαίνεται πλέον η υπάρχουσα κατάσταση στο σχέδιο.. για την 2η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (που θα οδηγήσουν στην ανακαίνιση).. πρέπει να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα χ? ή μπορώ κατευθείαν να κινήσω την διαδικασία?

 

ουφ δεν ξέρω αν βγαζουν νόημα όλα όσα έγραψα.. επικρατεί χάος στο κεφάλι μου!

 

Τέλος ρώτησα αν υπάρχουν 'ελάχιστα' αμοιβής και μου είπαν απο το ΤΕΕ οτι δεν υπάρχουν ελάχιστα αμοιβης και την ορίζουμε εμείς την αμοιβή μας. Ο πελάτης στην 1η έγκριση θα φάει ένα πρόστιμο, μικρό μεν αλλά πρόστιμο δε, και εκτός αυτού και της αμοιβής του μηχανικού δεν θα χρειαστεί να πληρώσει τίποτα άλλο. Ενδεικτικά και επειδή είναι η πρώτη μου υπόθεση μου είπαν να ΜΗΝ ζητήσω κάτω απο 500 ευρω + ΦΠΑ (επαναλαμβάνω οτι αυτή η αμοιβή αναφέρεται ΜΟΝΟ στην ΠΡΩΤΗ έγκριση).

 

Γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και πάλι!

 

Μόλις ενημερώθηκα οτι τα κατάφερα και πέρασε τελικά ως έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Περίμενα οτι θα με στείλουν σπίτι μου με τον φάκελο αλλά τελικά πέρασε χώρις προβλήματα.

 

Το μόνο που χρειάστηκε τελικά ήταν η αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης, το σχέδιο της άδειας και η αίτηση για την έγκριση.

 

Τί να πω. Σε αυτήν την χώρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.