Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Πάρε χαρτί-μολύβι & καμπουτεράκι και κάνε με το χέρι τους υπολογισμούς, όπως έμαθες στη σχολή και αφού αποκτήσεις εμπειρία με το χειρόγραφο σύστημα, μετά πέρασε στο πρόγραμμα

Σε αντίθετη περίπτωση θα είσαι έρμαιο του καθε προγραμματιστή που έφτιαξε το (όποιο) πρόγραμμα και το χρησιμοποιείς

 

συναδελφικά και χωρίς παρεξήγηση

Link to comment
Share on other sites

................ αν και είμαι σίγουρος πως στη σχολή δεν με δίδαξαν..........

 

Αυτό που γράφεις μονο σαν κακόγουστο αστείο το λαμβάνω, γιατί αυτό θα το δεχόμουν μονο στη περίπτωση αν έγραφες στο προφίλ της ειδικότητα σου οτι είσαι πολιτικός μηχ., αρχιτέκτωνας ή τοπογράφος

Επειδή όμως δηλώνεις μηχ. μηχ., δεν μπορώ να πιστέψω οτι δεν σας δείδαξαν το τρόπο υπολογισμού ανταλλαγής θερμότητας.

Τότε αγόρασε κάποια βοηθητικα βιβλία περί μεθοδολογίας και σύνταξη Η/Μ μελετών, θα σου φανούν πάρα πολύ χρήσιμα.

Ψάξε στα downloads του forum, όλο και κάτι θα βρείς

 

Πάλι συναδελφικά και χωρίς παρεξήγηση

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξανακάνv την ίδια ερώτηση, αυτό που ήξερα και εγώ ήταν το 0,6m/s σαν όριο, αλλά έχω δει μελέτες που διαστιολογούν κεντρικές στήλες (σίγουρα προκύπτει μικρότερη διατομή) με ταχύτητα που υπερβαίνει το 0,6 m/s, π.χ. 0,8m/s.

Link to comment
Share on other sites

Η 0,6 μέτρα /sec είναι τραγικά χαμηλή ταχλυτητα ιδίως για στήλες πρώτων ορόφων.

Θα έβγαιναν κάτι στήλες θηρία που δεν θα τις έβαζε και κανείς.

Μια σχετικά μικρή πολυκατοικία 10 διαμερισμάτων με παροχή 10.000λίτρα/h η κεντρική στήλη από τον λέβητα έως τον πρώτο όροφο με τόσο μικρή ταχύτητα θα έπρεπε να είναι Φ80….

Η 4Μ δίνει κόντα στο 1,4 και είναι κοντα στην Φ54 που βάζουμε συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά περί ταχυτήτων, αλλά εκείνο το έρμο το πρώτο μήνυμα στην πρώτη σελίδα και η αγωνία των σχετικών προς αυτό άλλη ήταν. Ας επιστρέψουμε εκεί λοιπόν. Αλλιώς παρόμοια θέματα με αυτά που έχει ξεφύγει το πράγμα, έχει ένα σωρό τόσο αυτό το φόρουμ όσο και άλλα. Αν θέλετε δηλαδή. Φόρουμ είναι....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οταν απο την μελετη προκύπτει λεβητας<25KW, αυτός πρεπει να τοποθετηται σε λεβητοστάσιο ή επιτρέπεται να τοποθετηται σε ενιαιο χωρο υπογείου? Και αν τοποθετηται σε ξεχωριστό χώρο, πρέπει να τηρούνται οι ελαχιστες αποστάσεις /διαστασεις κατα τον ΓΟΚ? Στον ΓΟΚ γραφει ότι οι εγκαταστασεις κατω από 25KW συνιστάται να ακολουθούν όσο γινεται περισσοτερο τις διατάξεις που ισχύουν για >25KW.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παιδια επειδη το μαθημα της θρερμανσης το εκανα πριν 2 χρονια που ισχυε ακομα η παλια μεθοδος..Ειδικα στην μελετη θερμομονωσης.

 

Τωρα δεν θελω να κατσω στον κωλο μου και να ακονιζω τις γνωσεις μου..

 

και να μαθαινω καινουργια πραγματα,,

 

Θα μπορουσε καποιος να μου πει με απλα λογια τι ισχυει τωρα..

 

Ξερω οτι ισχυει ΚΕΝΑΚ, αλλα δεν βρηκα κανενα παραδειγμα πως γινεται τωρα μια τετοια μελετη.

 

Δηλαδη ερχεται αυριο καποιος γνωστος μου και μου λεει θα μου κανεις την μελετη θερμανσης..Θα του πω ναι, αλλα θα ξερω οτι θα εχω προβλημα γιατι και στις σημειωσεις μου να ανατρεξω δεν θα μπορεσω να κανω την μελετη συμφωνα με τις νεες προδιογραφες.

 

Θα ηθελα παρα πολυ καποιος να μου πει μερικα βηματα ή να με παραπεμψει καπου ..ωστε να παρω τα σχεδια του σπιτιου μου και να κανω μια π[ροσπαθεια..Αφου δεν δουλευω πουθενα πιστευω οτι ειναι καλυτερο να ασχολουμε με αυτα παρα με τους καφεδες..

 

edit: τωρα μονο με το προγραμμα του ΤΕE μπορω να κανω την μελετη θερμνσης και πρωην θερμομονωσης?

 

Η μπορω και με αρχεια excel..Και θα ημουν υποχρεος αν καποιος μου ελεγε τι προγραμματα θα χρειαστω π.χ απο τα download του φορουμ ..

 

Εκατσα και ειδα την μελετη του Τ.Ε.Ε αλλα θα ηθελα να με κατατοπισει καποιος..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.