Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Τις ΤΟΤΕΕ που αναφέρθηκαν, τις διάβασες? Αν όχι, τι άκρη περιμένεις να βγάλεις από την μελέτη..?

 

 

Κατεβσα το παραδειγμα του ΤΕΕ για την εξαοροφη πολυκατοικία...

 

Υπάρχουν κι αλλες ?

αν ναι στειλε μου το λινκ να τις κατεβασω...

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μελέτη είναι μελέτη ΕΝΑΚ και όχι μελέτη θέρμανσης.

Στη θέρμανση πας με ΕΛΟΤ .

Τις θερμογέφυρες δεν τις λάμβανες υπόψη στο DIN αλλά από τότε που βγήκε ο ΕΛΟΤ πρέπει.

Οι σκιάσεις δεν προσμετρούνται. Δεν υπάρχει τέτοια παράμετρος στον ΕΛΟΤ . Αυτές μπαίνουν στα ψυκτικά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να βγάλεις μια άκρη κοίταξε και τα βιβλία της 4Μ. Στα διαφημιστικά φυλλάδιά της λέει ότι έχει κάτι τετράδια με ολοκληρωμένες μελέτες ηλεκτρομηχανολογικών έργων.

Link to comment
Share on other sites

Δες το thermoCAD για υπολογισμούς δικτύων θέρμανσης. (http://www.ti-soft.com/files/book_thermocad_sample.pdf)

 

Επίσης πολλές χρήσιμες τεχνικές πληροφορίες υπάρχουν και σε αυτό το e-book: http://www.scribd.com/doc/71286791/271/Κεφάλαιο-49'>http://www.scribd.com/doc/71286791/271/Κεφάλαιο-49

 

 

 

 

 

 

http://www.scribd.com/doc/71286791/271/Κεφάλαιο-49

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, κάνω μια μελέτη θέρμανσης εφαρμογής για μια μονοκατοικία και έχω κολλήσει σε ένα σημείο.

 

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το κλασσικό της 4Μ.

 

Το σύστημα είναι απλό μονοσωλήνιο.

 

Επιλέγω μέθοδο υπολογισμού με αυτοεξισορρόπηση οπότε πρέπει να δώσω την πτώση θερμοκρασίας του κλάδου 1,1.

 

Εδώ έχω πρόβλημα, διότι ο πελάτης άλλαξε θέση το κολλεκτέρ και το πήγε τέρμα άκρη του σπιτιού (το σπίτι είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμμο), για να μου βγαίνουν οι πτώσεις θερμοκρασίας κάτω των 20 C πρέπει στον 1,1 να δώσω 6 βαθμούς κελσίου.

 

Αυτό είναι λογικό? Το όλο σύστημα μπορεί να δουλέψει?

Edited by MechanicSilk
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πρόβλημα θα έχεις. Κοίταξε ξανά τα κυκλώματα και αν χρειαστεί αναδιαταξέ τα τα τόσο από άποψη ισχυος όσο και μανομετρικού. Η πτώση Δθ στα κύκλωματα φρόντισε να βρίσκεται μεταξύ 12-20. Έτσι όπως το έχεις στήσει στο δυσμενέστερο κύκλωμα θα έχεις μεγάλες ταχύτητες και σημαντική φθορά στις σωληνώσεις μακροπρόθεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν μου επιτρέπετε μιας και βλέπω ερωτήσεις επί των προγραμμάτων, να κάνω και εγώ μία για το 4Μ. Η ρύθμιση διακόπτη που αναφέρεται % στο φύλλο υπολογισμού από τι εξαρτάται; Από τον αριθμό των σωμάτων που έχω στο κάθε κύκλωμα;

 

Για να απαντήσω στο ερώτημα που τίθεται και στο πρώτο μήνυμα του τόπικ, εγώ στην τελευταία μελέτη που πέρασε από έγκριση σε πολεοδομία, πριν κάμποσο καιρό δηλαδή, ο μηχανολόγος υπάλληλος μου απαίτησε και έλεγξε (όπως είναι λογικό φαντάζομαι) τα U του ΚΕΝΑΚ να ταυτίζονται με τα U του πίνακα στο τεύχος των απωλειών. Για τον ίδιο τοίχο μιλάμε άλλωστε λογικό δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω την περίπτωση μίας άδειας για ένα σπίτι που θα χρησιμοποιήσει ενδοδαπέδιο με αντλίες θερμότητας. Επειδή είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει, ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια σχετικά με το τι μελέτες/σχέδια πρέπει να δώσω στο κομμάτι της ψύξης. Θα ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι γενικό,σε μελέτη θέρμανσης για πολυκατοικία προ 83 με το πρόγραμμα της 4Μ, υπολογίζω θερμ.απώλειες για επιφάνεια δαπέδου και οροφής σε κάθε διαμέρισμα(ταβάνι&πάτωμα), ή για δάπεδο μόνο για τον όροφο που ακουμπάει έδαφος και οροφή τον τελευταίο; Ασχολούμαι πρώτη φορά με μελέτη θέρμανσης.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.