Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Όπως τα λες. Απώλειες από οροφή μόνο όπου υπάρχει επαφή οριζόντιας επιφάνειας με αέρα και ανοδική ροής θερμότητας (π.χ. τελευταίος όροφος ή εκτεθειμένη οροφή σε όροφο που από πάνω υπάρχει υποχώρηση του κτιρίου προς τα μέσα), δάπεδο προς αέρα πάλι όπου υπάρχει εκτεθειμένη οριζόντια επιφάνεια σε επαφή με αέρα και καθοδική ροής θερμότητας (π.χ. pilotis ή δάπεδο ορόφου που προεξέχει) και δάπεδο προς έδαφος μόνο στον κατώτερο όροφο.

Οι μεταξύ των θερμαινόμενων χώρων επιφάνειες (κατακόρυφες και οριζόντιες) θεωρούνται αδιαβατικές, δηλαδή θεωρούμε πως δεν υπάρχει ανταλλαγή θερμότητας μεταξύ των χώρων που διαχωρίζουν. Οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

............σε μελέτη θέρμανσης για πολυκατοικία προ 83 με το πρόγραμμα της 4Μ, υπολογίζω θερμ.απώλειες για επιφάνεια δαπέδου και οροφής σε κάθε διαμέρισμα(ταβάνι&πάτωμα), ή για δάπεδο μόνο για τον όροφο που ακουμπάει έδαφος και οροφή τον τελευταίο;

 

είμαι της άποψης οτι, αν υπάρχει θεμομόνωση στις εξωτερικές επιφάνειες (κατακόρυφες + οριζόντιες) του κτηρίου, ναι, θα έκανα αυτό που λες εσυ και o panos - vicious (μόνο στο δάπεδο σε επαφή με το έδαφος και την οροφή του τελευταίου ορόφου)

 

αν όμως δεν υπάρχει θεμομόνωση στις εξωτερικές επιφάνειες (που είμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει, εκτός και αν έχουν γίνει μεταγενέστερα επεμβάσεις σε θερμομόνωση), θα σου πρότεινα να συμπεριλάβεις και αυτές μεταξύ της οροφής του διαμερίσματος (και δάπεδο του απάνω διαμερίσματος), στη περίπτωση που υπάρχει μονωσωλήνιο σύστημα στη πολυκατοικία, που σημαίνει οτι πιθανόν σε κάποια χρονικά διαστηματα, να υπάρχουν διαφορετικά ωράρια λειτουργίας θέρμανσης και συνεπώς θα πρέπει να αντισταθμιστούν αυτές οι θερμικές απώλειες (μεταξύ εσωτερικών διαμερισμάτων)

 

κατι που δεν συμβαίνει στη περίπτωση του κλασικού δισωλήνιου, αφού όλα τα διαμερίσματα θερμαίνονται το ίδιο χρονικό διάστημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ 2 πράγματα και αν τύχει και απαντήσει κανένας έχει καλώς.

 

Μπορώ να υπολογίσω πρόχειρα την κατανάλωση που θα έχω για ένα μήνα από μία αντλία θερμότητας; Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως επειδή to COP από ότι βλέπω πέφτει κατακόρυφα όταν πέφτει και η θερμοκρασία δεν μπορώ να έχω σαφή εικόνα του τι καίω. Ισχύει; Πώς συμπεριφέρεται η αντλία στις καταναλώσεις της δηλαδή;

 

Διαβάζω τον τελευταίο καιρό πολλά εγχειρίδια κλιματιστικών και αντλιών κλπ θέλοντας να κατανοήσω λίγο πως δουλεύουν. Προφανώς για να υπολογίσω τι αντλία θα βάλω υπολογίζω τις απώλειες. Για να δω αντίστοιχα για την ψύξη τι γίνεται; Υπολογίζω τα ψυκτικά φορτία; Υπολόγισα πρόσφατα για ένα σπίτι τα ψυκτικά φορτία και είδα ότι στο έντυπο που μου βγάζει το πρόγραμμα δεν υπάρχει κάποιο μέγεθος ποσοτικό, που να μου λέει ότι θές τόση ψύξη. ΜΟυ έβγαζε απλά πίνακες και τέτοια. Τι πρέπει να κάνω; Ή αρκεί ο υπολογισμός της θέρμανσης και εννοείται ότι μία αντλία που με καλύπτει για θέρμανση θα με καλύπτει και για την ψύξη (πράγμα που δε νομίζω βέβαια).;;;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

κανόνας είναι οτι οι αντλίες θερμότητας (και γενικά τα Α/C) έχουν ή αποδίδουν πάντα (σχετικά) μεγαλύτερη θερμική ισχύ απο την ψυκτική ισχύ

στη προκειμένη περίπτωση είσαι καλυμένος απο τα ψυκτικά φορτία, αφού έχεις υπολογίσει τα θερμικά

 

αλλα ας απαντηση κανάς πιο εξπέρ στα του κλιιματσιμού

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

κανόνας είναι οτι οι αντλίες θερμότητας (και γενικά τα Α/C) έχουν ή αποδίδουν πάντα (σχετικά) μεγαλύτερη θερμική ισχύ απο την ψυκτική ισχύ

στη προκειμένη περίπτωση είσαι καλυμένος απο τα ψυκτικά φορτία, αφού έχεις υπολογίσει τα θερμικά

 

αλλα ας απαντηση κανάς πιο εξπέρ στα του κλιιματσιμού

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ πάντως σε ένα τυχαίο εγχειρίδιο που κοιτάω τώρα (Buderus Logatherm) δίνει θερμική ισχύ μικρότερη από την ψυκτική...

 

Γενικά αυτό με το COP της αντλίας μπορεί να το εξηγήσει κάποιος; Έστω ότι σε υψηλές θερμοκρασίες δηλαδή πιάνει το μέγιστο COP έστω 4. Άρα για κάθε kW που καταναλώνω αποδίδει 4 στο χώρο. Άρα για μία αντλία που καταναλώνει ας πούμε 4kW θα μου αποδίδει 16 θερμική που ας πούμε ότι είναι το επιθυμητό και κοντά στην ονομαστική. Όταν η θερμοκρασία πέφτει αισθητά και το COP ας πούμε πάει στο 2 τι γίνεται; Πόσο καταναλώνει και πόσο μου αποδίδει; Δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά. Πώς μπορώ να υπολογίσω δηλαδή τις καταναλώσεις μου;

Link to comment
Share on other sites

Άρα για μία αντλία που καταναλώνει ας πούμε 4kW θα μου αποδίδει 16 θερμική που ας πούμε ότι είναι το επιθυμητό και κοντά στην ονομαστική. Όταν η θερμοκρασία πέφτει αισθητά και το COP ας πούμε πάει στο 2 τι γίνεται; Πόσο καταναλώνει και πόσο μου αποδίδει;

 

θεωρητικά είναι έτσι όπως το γράφεις (4-->16), που σημαίνει οτι καταναλώνεις 4KW και παίρνεις 16 KW θερμική ισχύ

στη περίπτωση που πέφτει η εξωτ. θερμοκρασια (αν και δεν το κατέχω καλά το άθλημα), νομίζω οτι πάλι καταναλώνει 4KW αλλα σου δίνει πχ 8-10-12 KW

με λίγα λόγια το COP είναι συνάρτηση της εξωτ. θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Άρα η αντλία που συζητάμε στο παράδειγμα θα καταναλώνει σταθερά 4kW; Δεν θα πέφτει η κατανάλωση όταν θα επιτυγχάνει τη επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου; Το ρωτάω γιατί όπως είπα νωρίτερα θα ήθελα να δω μία ενδεικτική ημερήσια κατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πέφτει η κατανάλωση όταν θα επιτυγχάνει τη επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου;

Αν είναι Inverter, ναι μειώνεται η ισχύς και άρα η κατανάλωση....

 

Αν δεν είναι Inverter τότε θα καταναλώνει 4KWh για το χρονικό διάστημα που λειτουργεί η εξωτερική μονάδα.... (δεν θα λειτουργεί συνέχεια)

 

Η ημερήσια κατανάλωση όμως προσεγγίζεται σωστότερα με βάσει τις απώλειες του κτιρίου και τις ώρες που απαιτείται η θέρμανση....

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση θα πέφτει όταν πιάσουν οι χώροι την επιθυμητή θερμοκρασία, οπότε πλέον θα λειτουργεί για τη συντήρηση αυτής της θερμοκρασίας. Τα 4kW είναι η μέγιστη ισχύς που θα τραβάει.

Ώπα, απαντήθηκε ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.