Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κλείσιμο" πυλωτής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το forum που έχετε φτιάξει! Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός και τώρα έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το επάγγελμα. Το ερώτημα μου αφορά το κλείσιμο μιας πυλωτής καθώς δέχθηκα ένα τέτοιο ερώτημα τώρα με το σεισμό. Είδα ένα προηγούμενο topic σχετικά με πυλωτές και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να μου πει:

1.Το 50% που λέτε ότι μπορεί να χτιστεί θέλει άδεια?

2.Αν χτιστεί αυτό το 50% χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως parking?

3.Μπορεί να χτιστεί παραπάνω από το 50%?

Προβλήματα με ιδιοκτήτες δεν υπάρχουν καθώς πρόκειται για ένα τριώροφο με πυλωτή,με έναν ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε θέλεις να κάνεις θέλει άδεια. Το πόσο μπορείς να "κλέισεις" εξαρτάται από την υπολοιπόμενη δόμηση αν πρόκειται για χώρο κύριας χρήσης. Αν έχεις σκοπό να κατασκευάσεις κλειστό χώρο στάθμευσης, αυτός δεν μετράει στην δόμηση αλλά έχει συγκεκριμένες διαστάσεις τις οποίες πρέπει να ακολουθήσεις 2.50Χ5.00 αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, θέλεις άδεια.

Αν στην πυλωτή κλείσεις μέχρι 50% της κάλυψης, τότε δε μετρά στη δόμηση το εμβαδόν της εισόδου (κλιμακοστάσιο ισογείου), αν αυτό δεν ξεπερνά κάποια τετραγωνικά νομίζω 30τμ.

Αυτό είναι το 50% που έχεις ακούσει υποθέτω. Δεν έχει να κάνει με την άδεια.

Δηλαδή σε κάλυψη πχ 200τμ, μπορείς να κλείσεις

πχ 80τμ(πχ ισόγειο διαμέρισμα ή κλειστά parking)+20τμ (είσοδος) = 100τμ = 50%*200τμ.

Τότε τα 20τμ της εισόδου δεν μετρούν στον Σ.Δ.

 

2) Όχι, δεν είναι υποχρεωτικό να είναι θέσεις στάθμευσης. Μπορεί να είναι ο,τιδήποτε επιτρέπουν οι χρήσεις γης της περιοχής και ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

 

3) Μπορεί να χτιστεί και πάνω από το 50% αρκεί να έχεις περιθώριο από πλευράς δόμησης. Επίσης μην ξεχνάς οτι είναι υποχρεωτικό να βγάλεις θέσεις στάθμευσης (1 για κάθε διαμέρισμα ή 1 για κάθε 100τμ δόμησης - δεν θυμάμαι καλά). Οπότε αναγκαστικά θα αφήσεις κάποια τετραγωνικά χωρίς να τα κλείσεις γι' αυτό το σκοπό. Εκτός αν βγάλεις αυτές τις υποχρεωτικές θέσεις αλλού, πχ στον ακάλυπτο, σε υπόγειο γκαράζ αν υπάρχει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.