Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Καλησπερα. Ειμαι νεα μηχανικος και εχω ψιλομπλεχτει με τις δηλωσεις ΦΠΑ. Μαζι με εναν αλλο μηχανικο νοικιαζουμε ενα γραφειο ως επαγγελματικη στεγη- εκει ειναι και η εδρα μας. Το ενοικιο που πληρωνουμε πρεπει να το δηλωσουμε καπου στην περιοδικη και στην εκκαθαριστικη δηλωση ΦΠΑ; Και γενικα που το δηλωνουμε;

Επισης, διαβαζα στην αρχη του θεματος για παγια εξοδα και δαπανες. Μπορω να βρω καπου ποιες αγορες μπορουν να δικαιολογηθουν και ποιες απ'αυτες θεωρουνται παγια και ποιες δαπανες;

Τελος, σχετικα με τη ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και τηλεφωνο, μπαινει ολο το ποσο στο βιβλιο εσοδων-εξοδων και στις δηλωσεις ΦΠΑ;

Συγγνωμη για τις πολλες και μαζεμενες αποριες και ευχαριστω για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια ερωτηση: τις περιοδικες δηλωσεις φπα ειμαστε υποχρεωμενοι (κατα αναλογια οπως εγινε με τις δηλωσεις για παραδειγμα) απο εδω και μπρος να τις καταθετουμε ηλεκτρονικα μονο ή μπορουμε να τις καταθεσουμε και στην εφορια?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: τις περιοδικες δηλωσεις φπα ειμαστε υποχρεωμενοι (κατα αναλογια οπως εγινε με τις δηλωσεις για παραδειγμα) απο εδω και μπρος να τις καταθετουμε ηλεκτρονικα μονο ή μπορουμε να τις καταθεσουμε και στην εφορια?

 

Οι περιοδικές κατατίθενται, εδώ και κάποια χρόνια, υποχρεωτικά, μέσω ιντερνετ. Θεωρώ απίθανο να έχεις καταθέσει πρόσφατα περιοδική στη ΔΟΥ.

 

Μόνο τροποποιητική καταθέτεις στη ΔΟΥ.

 

@vassia

Τα θέματα που βάζεις έχουν απαντηθεί διεξοδικά στο forum και με αναζήτηση μπορείς να βρεις τις απαντήσεις. Ειδικά, για τους Οργανισμούς μπορείς να δικαιολογείς, στο βιβλίο, το 1/3 του ΦΠΑ, ως έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα θέματα που βάζεις έχουν απαντηθεί διεξοδικά στο forum και με αναζήτηση μπορείς να βρεις τις απαντήσεις. Ειδικά, για τους Οργανισμούς μπορείς να δικαιολογείς, στο βιβλίο, το 1/3 του ΦΠΑ, ως έξοδο.

 

 

 

To 1/3 από που προκύπτει ?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έγραψα λάθος "Οργανισμούς" αντί ΔΕΗ και OTE, όπως έχω διαβάσει επανειλημμένα εδώ και σε κάποια απόφαση του υπουργείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι η συνάδελφός σου δήλωσε ότι έχει έδρα (μαζί με ένα άλλο μηχανικό ) γραφείο τότε οι παραπάνω δαπάνες θα εκπέσουν στο σύνολό τους και αναλογικά για τον κάθε μηχανικό (πχ 50% ο ένας και 50% ο άλλος )

 

Αν τώρα με το ποσοστό 1/3 προτείνεις έκπτωση των παραπάνω δαπανών όταν η επααγγελματική έδρα συμπίπτει με την κατοικία, απόφαση σχετική (σε ισχύ) του υπουργείου οικονομικών δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα με το ποσοστό 1/3 προτείνεις έκπτωση των παραπάνω δαπανών όταν η επαγγελματική έδρα συμπίπτει με την κατοικία, απόφαση σχετική (σε ισχύ) του υπουργείου οικονομικών δεν υπάρχει.

 

Δεν απαντάς, ευθέως, εάν θεωρείται ως έξοδο, και, βέβαια, εάν το εφαρμόζεις στους πελάτες σου, ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω απαντήσει πολλές φορές . Αν η κατοικία αποτελεί τυπική έδρα (μόνο και μόνο δηλαδή για να δηλωθεί κάποια διεύθυνση άσκησης επαγγέλματος ) και δεν προσφέρονται σε αυτήν πραγματικές υπηρεσίες (όπως πχ. σε περίπτωση παράδοσης ιδιαίτερων μαθημάτων ) τότε δεν θα εκπεσθεί κανενός είδους τέτοια δαπάνη. Οι υπόψιν δαπάνες κάλυπταν (και πριν τον ορισμό της κατοικίας ως επαγγελματική έδρα ) τις οικογενειακές ανάγκες , όπως και συνεχίζουν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια γρήγορη αναζήτηση, παραπέμπω σε αυτό το θέμα, στο οποίο αναφέρονται τα έξοδα που μπορεί να δικαιολογήσει ο μηχανικός. Μεταξύ αυτών περιλαμβάνονται η ΔΕΗ, το τηλέφωνο, το νερό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα που ανεφερε το 1/3 το ειχα διαβασει, αλλα ειχα δει οτι ελεγε αν εχεις εδρα την οικια σου. Εγω εχω νοικιασει χωρο ως γραφειο, γι'αυτο και ρωτησα αφου ειχα ψαξει οσο μπορεσα στο φορουμ και δεν ειχα βρει καποια σχετικη απαντηση, συγγνωμη αν υπαρχει ηδη και δεν την εντοπισα και γινομαι κουραστικη.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Αν ξερει καποιος που δηλωνω το ενοικιο, γιατι στην περιοδικη ΦΠΑ δεν βρηκα καπου που να μπορει να δηλωθει. Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.