Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι η πρώτη μου φορά που υποβάλλω περιοδική δήλωση ΦΠΑ και έχω κάποιες απορίες.

 

1)Αρχικά έχω διαβάσει και στο φόρουμ αλλά και στο φορολογικό οδηγό της Μπόσκου ότι την η υποβολή αιτήσεων και η πληρωμή ξεκινά την 20η του μήνα από ακολουθεί το τρίμηνο ή την 26η αν την υποβάλεις ηλεκτρονικά. Σήμερα μπήκα στο taxisnet και ήταν διαθέσιμη η υπηρεσία!!! Έχει αλλάξει κάτι? Θα υπάρχει πρόβλημα αν από Δευτέρα καταθέσω την αίτηση και προβώ σε πληρωμή σε κάποια τράπεζα?

 

2) Στο είδος δήλωσης (010) έχει επιλεγμένο ‘’αρχική΄΄ και στο πεσίο με επιφύλαξη (011) έχει επιλογή ‘’όχι’. Τι σημαίνουν αυτές οι 2 επιλογές? Να τις αφήσω έτσι για όλες μου τις τριμηνιαίες?

 

3)Στο 009 αναφέρει πώς μόνο αν διαγραμμίστηκε ο κωδ 012-4 να συμπληρώσω το 006 και 009!!! Το 006 όμως είναι μέσα στις default ρυθμίσεις, δν μπορώ να το αλλάξω, πειράζει?

 

4) Το καθαρό ποσό των εσόδων που έχει βγει από το άθροισμα των εσόδων μας όλο το 3μηνο το τοποθετώ στο 303 και το αντίστοιχο φπα στο 333??? Αν π.χ έχω κόψει ένα ΑΠΥ σε όλο το 3μηνο καθαρού ποσού 100 ευρώ τότε θα βάλω στο (303) 100 ευρώ και στο (333) 23 ευρώ???? Το 307 και το 337 ενημερώνεται αυτόματα?

 

5) Στο 303 μπαίνουν και οι ενδοκοινοτικές συναλλαγές? Αν δλδ έκανα μελέτη σε άλλη χώρα θα μπεί στο ίδιο κελί?

 

6) Τα κελιά 308 εώς 311 πότε συμπληρώνονται?

 

7) Όλες τις δαπάνες που έχω με δικαίωμα έκπτωσης τις βάζω στο 357 και 377 καθαρό ποσο και φπα αντίστοιχα???

 

8 ) Οι δαπάνες που είναι Χωρίς δικαίωμα έκπτωσης μπαίνουν πουθενά μέσα στην περιοδική δήλωση??? Μόνο στην εκκαθαριστική μπαίνου ή ούτε εκεί??

Υ.Γ Ας απαντήσει ο κάθε συνάδελφος σε όποια ξέρει… αν υπάρχει κάποιο λινκ που να έχει οδηγίες για τους κωδικούς αυτούς ας το γράψει σε μνμ!

Link to comment
Share on other sites

4. Για ΦΠΑ 23% ναι, ετσι. Για άλλο συντελεστή ΦΠΑ, στα άλλα κελιά.

 

7. 353 & 373 για ΦΠΑ 23%. Για άλλο συντελεστή ΦΠΑ, στα άλλα κελιά.

 

8. Μόνο στην εκκαθαριστική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.προφανώς αν έχεις από τώρα το χρηματικό ποσό πληρώνεις (ορισμένες εφορίες ακόμα δέχονται και χειρόγραφα). αν πάς σε τράπεζα ναι μεν θα δοθεί άμεσα εντολή να εκταμιευτούν τα χρήματα (ενημερώνεται και το taxis) αλλά αυτά θα τραβηχτούν την τελευταία μέρα. οπότε φρόντισε ο λογαριασμός να έχει μέχρι τότε.

2. αρχική σημαίνει ότι δεν είναι τροποποιητική. το αφήνεις έτσι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Μα για να πάει στην τράπεζα , προυπόθεση είναι η ηέλκτρονική υποβολή της περιοδικής δηλώσεως και η προσκόμιση της ταυτότητας πληρωμής , όπως την εκδίδει το σύστημα .

2. Ορισμένες μόνο ΔΟΥ δέχονται χειρόγραφα περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ , όσων τηρούν βιβλία β κατηγορίας ?

Link to comment
Share on other sites

4

 

7. 353 & 373 για ΦΠΑ 23%. Για άλλο συντελεστή ΦΠΑ, στα άλλα κελιά.

Σε ενα προηγούμενο ποστ συνάδελφοι λένε το 357!!! είναι σωστα και τα 2? ποια είναι η διαφορα τους?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα προηγούμενο ποστ συνάδελφοι λένε το 357!!! είναι σωστα και τα 2? ποια είναι η διαφορα τους?

 

Στο αποτέλεσμα, καμία διαφορά. Προτιμότερο είναι όμως να αποφεύγεις να παρακολουθείς τις δαπάνες σου κατά συντελεστή. Μόνο χρονική επιβάρυνση θα έχεις και μπλέξιμο. Στο 357 όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που αλλάξαμε 3 φορές συντελεστή, επειδή τα έβαζα χύμα όλα, είχα διαφορά κάτι λεπτά στο τέλος,

 

+ ότι θα με διευκόλυνε περισσότερο στην εκκαθαριστική, αν τα καταχωρούσα ανα ποσοστό.

 

Το αποτέλεσμα είναι ίδιο, αν όμως τα κατηγοριοποιήσεις ανα ποσοστό είναι αναλυτικότερα

Link to comment
Share on other sites

Στο αποτέλεσμα, καμία διαφορά. Προτιμότερο είναι όμως να αποφεύγεις να παρακολουθείς τις δαπάνες σου κατά συντελεστή. Μόνο χρονική επιβάρυνση θα έχεις και μπλέξιμο. Στο 357 όλα.

 

 

 

Στην περίπτωση των γενικών εξόδων δεν υπάρχει υποχρέωση παρακολούθησης τους ανά συντελεστή ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των "κάτι λεπτών" είναι άνευ σημασίας slalom. Άσε που αντιμετωπίζεται. Το δε "αναλυτικότερα" έχει κόστος σε χρόνο και σε κόπο. Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να δαπανούμε το χρόνο μας για τις ανοησίες της εφορίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.