Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρώτησω κάτι που με καίει!!!

 

α)αν στείλω αύριο την αίτηση και καταθέσω τα χρήματα, θα έχω κανενα πρόβλημα που είναι νωρίτερα απο της 20????????

β) Κατάλαβα πως δν παίζει κανά ιδιαίτερο ρόλο αν τα βάλω στο 353 ή στο 357, όμως για να υπάρχουν 2 κωδικοί κάποιος λόγος θα υπάρχει!

Διάβασα στο #10 πως αν πρόκειται για πάγιο έξοδο μπαίνει στο 353 και αν πρόκειται για υπόλοιπες δαπάνες στο 357!!

Επίσης διάβασα πως όποις θέλει να κάνει αναλυτική καταγραφή τα γράφει στο 351,352 και 353!!

Τελικά για ποιον από τους 2 λογους υπάρχουν αυτοι οι κωδικοι!?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να δω ποιοι ακριβώς είναι οι κωδικοί γιατί είναι πεσμένο το taxis. Μην κολλάς επιτέλους! Βάλτες στο 357 τις "γενικές δαπάνες" σου όπως κάνουμε όλοι και άστο το "γιατί". Φιλικά στο λέω. Τα πεδία που κάνουν ανάλυση κατά συντελεστή ΦΠΑ στις εισροές είναι για άλλες περιπτώσεις που αν τις αντιμετώπιζες θα ήξερες ότι πρέπει να βάλεις εκεί κάτι. Μια περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ, είναι δελτίο που έκοψε προς εσένα συνεργάτης για υπεργολαβία. Όλες οι δηλώσεις (και οι περιοδικές ΦΠΑ) δεν είναι κομμένες και ραμμένες στα μέτρα των Μηχανικών. Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι δε συμπληρώνουμε τα πάντα ούτε υπάρχει λόγος να αναρωτιόμαστε στο καθετί "γιατί εδώ και όχι εκεί;", "τι κάνει εκείνο;" κλπ. Κάποιοι άλλοι επιτηδευματίες ίσως χρησιμοποιούν κάποια πράγματα που εμάς δε μας αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

α) αν καιγεσαι να πληρώσεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

β) Είπαμε και οι δύο τρόποι είναι σωστοί.

Στο #10 δε γράφει τίποτα απ' όσα λες.

Για τα πάγια δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα οχήματος Ι.Χ. (βενζίνες, εξοδα συνεργείου, ασφάλειες κ.λπ.) αν δεν κάνω λάθος δεν τα βάζουμε πουθενα στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ. (δηλ. με άλλα λόγια για την περιοδική δήλωση Φ.Π.Α. είναι σαν να μην υπάρχουν)

Τα βάζουμε μόνο στην εκκαθαριστική ΦΠΑ στον κωδικό 666 (λοιπές εισροές απαλ/νες εξαιρουμ. χωρίς δικαίωμα έκπτωσης) σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το παρακάτω είναι ένα καλό προγραμματάκι για την οργάνωση περιοδικών , εκκαθαριστικών δηλώσεων Φ.Π.Α. κτλ..

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1955

 

Είναι από την εταιρεία proXess.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια μάλλον γελοία ερώτηση, παρακαλώ μην με κοροιδέψετε.

Θέλω να υποβάλω μηδενική περιοδική ΦΠΑ. Αν δεν κάνω κάποιο λάθος, απλά θα βάλω μηδέν έσοδα, μηδέν έξοδα, αποτέλεσμα μηδέν και τέλος. Θέλω να πω ότι δεν πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό απ'ότι έκανα σε μια χρεωστική.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις ότι χεςιάζεται να συμπληρώσεις και αποστέλεις την περιοδική δήλωση. Αν δεν υπάρχουν έσοδα , έξοδα για τα οποία υπάρχει δικαιώμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί ή μεταφερόμενο από την προηγούμενη περίοδο πιστωτικό υπόλοιπο, η δήλωση είναι μηδενική. Το σύστημα taxis κάνει αποδεκτές και τις μηδενικές δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι συνάδελφοι, ενώ έχω στείλει την αίτηση mεσω internet και μου έχει γίνει αποδεκτή εδω και 10 μέρες, γτ μου έστειλαν μνμ ότι έχω υποχρέωση να στείλω αίτηση για αυτο το τρίμηνο???!!!

Είναι τόσο άχρηστοι που στέλνουν μαζικά μνμτα χωρίς να διασταυρώσουν ότι έχω ήδη πληρώσει!!!???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.