Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι σίγουρος είμαι οτι θα μπω στο ΙΚΑ στο Λιμενικό προσλήφθηκα

 

Ναι έχεις δίκιο, πλέον στο ΙΚΑ ασφαλίζονται και τα σώματα ασφαλείας (όσοι προσλήφθηκαν μετά το 11). 

 

Έλεγχξε στο aftertax.gr σχετικα με την διαφορά. Έχει και ως επιλογή ανω 5ετιας και ειδική προσαύξηση. Θεωρώ όμως ότι δεν είναι απόλυτο διότι οι λιμενικοί ασφαλίζονται και στο μετοχικό ταμείο ναυτικού και στο ταμείο αρωγής λιμενικού σώματος (δλδ παραπάνω κρατήσεις). Ρώτα κανέναν ψαγμένο λογιστή (π.χ. ίσως παίρνεις εξαίρεση και για το ΜΤΝ και το ΤΑΛΣ αν είσαι ΤΣΜΕΔΕ). Ή ακόμα καλύτερα βρες μηχανικό που είναι στο λιμενικό και ΤΣΜΕΔΕ και να σου δείξει την μισθοδοσία του, για να ξέρεις τι ακριβώς κρατήσεις έχεις όταν είσαι στο λιμενικό.

 

στο τεχνικό πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

Τι βιβλιάριο και αηδίες μωρέ λένε οι άσχετοι. Εσύ απλά θα γραφτείς στο μητρώο του ΙΚΑ. Τα υπόλοιπα θα τα κάνει το λογιστήριο της εταιρείας σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αξιωματικός τεχνικού ρώτησα στο τσμεδε και μου είπαν ότι μπορώ να γραφτώ ανα πάσα στιγμή οπότε προς το παρόν μπαίνω ικα και μετά αλλάζω. Έχω ρωτήσει μηχανικούς παλαιότερους που είναι με τσμεδε να μου πουν τα καθαρά τους αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω γιατί οι παλαιότεροι που δεν έχουν τσμεδε έχουν δημοσίου πριν το 2011

Link to comment
Share on other sites

Αφού έψαξα τα links έχω δυο συγκεκριμένες απορίες :

  1. το περίφημο ποσό των 693,35 euro (1η ασφαλιστική κατηγορία) ισχύει και δεν μεταβάλετε ακόμα και αν πρακτικά έχω παραπάνω χρονιά ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και άρα ανήκω στη 2η η στην 3η ασφαλιστική κατηγορία? (πάντα στο νέο ασφαλιστικό αναφέρομαι και για μισθωτό μηχανικό σε άσχετη απασχόληση με αυτή του μηχανικού)
  2. στην περίπτωση που μιλάμε για σύμβαση έργου δλδ μπλοκάκι μπορώ να κόψω ΑΠΥ με αιτιολογία π.χ. γραμματειακή υποστήριξη? (λέμε τώρα)

Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά για τη βοήθεια!

 

1. Έτσι λέει στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ. Καλού-κακού ρώτα τους όταν βρεθείς από εκεί για επιβεβαίωση. Να δούμε κιόλας τι θα γίνει με τις ασφ. κατηγορίες, υποτίθεται ότι το συζητάνε στο υπουργείο αυτή την περίοδο.

2. Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αν θες ρώτα στην εφορία σου (μητρώο) για επιβεβαίωση, π.χ. ξέρω ότι για κάποιες (άλλες) δραστηριότητες χρειάζεται ΟΑΕΕ (ή απαλλαγή ΟΑΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξιωματικός τεχνικού ρώτησα στο τσμεδε και μου είπαν ότι μπορώ να γραφτώ ανα πάσα στιγμή οπότε προς το παρόν μπαίνω ικα και μετά αλλάζω. Έχω ρωτήσει μηχανικούς παλαιότερους που είναι με τσμεδε να μου πουν τα καθαρά τους αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω γιατί οι παλαιότεροι που δεν έχουν τσμεδε έχουν δημοσίου πριν το 2011

 

Εγώ θα έλεγα ότι εάν ενδιαφέρεσαι ως καριέρα να μείνεις στο λιμενικό, τότε σε συμφέρει το ΤΣΜΕΔΕ (καλύτερη σύνταξη απ' ό,τι στο ΙΚΑ, εκτός και αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα). Αν όμως το σκέφτεσαι για άλλη δουλειά στο μέλλον, έχε υπ'όψιν ότι το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να είναι δέσμευση (δεν είναι ό,τι πιο απλό να διαγραφείς).

 

Ρώτα, ψάξε, τι ακριβώς θα παίρνεις και τι θα πληρώνει η υπηρεσία στη μια περίπτωση και στην άλλη. Για παράδειγμα, γνωρίζω περίπτωση μηχανικού (Δ.Υ. σε υπουργείο) που όταν μπήκε στην ειδική προσαύξηση δε μειώθηκε ο μισθός. Επίσης ρώτα σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ και μάθε τι σύνταξη δίνουν με τα ισχύοντα. Δυστυχώς δε μπορείς να ξέρεις (κανείς μας δε μπορεί) τι θα παίρνεις όταν βγεις στη σύνταξη - είσαι νέος απ' ό,τι καταλαβαίνω και μέχρι τότε θα έχει αλλάξει 15 φορές ο νόμος :unsure: !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι εάν ενδιαφέρεσαι ως καριέρα να μείνεις στο λιμενικό, τότε σε συμφέρει το ΤΣΜΕΔΕ (καλύτερη σύνταξη απ' ό,τι στο ΙΚΑ, εκτός και αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα). Αν όμως το σκέφτεσαι για άλλη δουλειά στο μέλλον, έχε υπ'όψιν ότι το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να είναι δέσμευση (δεν είναι ό,τι πιο απλό να διαγραφείς).

 

Ρώτα, ψάξε, τι ακριβώς θα παίρνεις και τι θα πληρώνει η υπηρεσία στη μια περίπτωση και στην άλλη. Για παράδειγμα, γνωρίζω περίπτωση μηχανικού (Δ.Υ. σε υπουργείο) που όταν μπήκε στην ειδική προσαύξηση δε μειώθηκε ο μισθός. Επίσης ρώτα σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ και μάθε τι σύνταξη δίνουν με τα ισχύοντα. Δυστυχώς δε μπορείς να ξέρεις (κανείς μας δε μπορεί) τι θα παίρνεις όταν βγεις στη σύνταξη - είσαι νέος απ' ό,τι καταλαβαίνω και μέχρι τότε θα έχει αλλάξει 15 φορές ο νόμος :unsure: !

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον stat.

 

Και γιατι να μπεις ΤΣΜΕΔΕ αφου εχεις επιλογή να μείνεις με ΙΚΑ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για να βουλώσει καμιά δικιά μας τρύπα  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι εάν ενδιαφέρεσαι ως καριέρα να μείνεις στο λιμενικό, τότε σε συμφέρει το ΤΣΜΕΔΕ (καλύτερη σύνταξη απ' ό,τι στο ΙΚΑ, εκτός και αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα). Αν όμως το σκέφτεσαι για άλλη δουλειά στο μέλλον, έχε υπ'όψιν ότι το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να είναι δέσμευση (δεν είναι ό,τι πιο απλό να διαγραφείς).

 

 

 

 

Για το πρώτο από που προκύπτει ότι παίρνεις καλύτερη σύνταξη με ΤΣΜΕΔΕ? Ξέρω άτομα που ήταν ΙΚΑ και παίρνουν καλύτερη σύνταξη από μηχανικούς...

Για το δεύτερο, δεν είναι πλέον τόσο δύσκολη η διαγραφή, μάλλον τυπική διαδικασία θα την χαρακτήριζα

Link to comment
Share on other sites

Το δήλωσα εξαρχής αυτό που με ενδιαφέρει με ποιο από τα δύο ταμεία θα έχω τον μεγαλύτερο καθαρό μισθό ούτε συντάξεις ούτε τίποτα άλλο με ενδιαφέρει σε αυτό το αναξιόπιστο κράτος που ζούμε και με τη μέχρι τώρα ερευνά μου μάλλον στο τσμέδε είναι καλύτερα απλά δεν υπάρχουν παλιοί μηχανικοί στο Λιμενικό με ΙΚΑ για να ξέρω ακριβώς, όλοι είναι είτε τσμεδε είτε δημοσίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.