Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Κοιτα, το οτι αλλος συντασει και αλλος υπογραφει δεν ειναι και νομιμο..

Μπορείς όμως να ισχυριστείς ότι σου έκανε ένα τμήμα μελέτης ή ένα δεύτερο έλεγχο, ή πχ στα αρχιτεκτονικά επεξεργασία όψεων κτλ κτλ. κάτι σαν Υπεργολαβία δηλαδή, όχι;

Link to comment
Share on other sites

Για το ζητημα της προσωπικής ευθυνης εταιρων.

 

Αν θες απλή δραστηριότητα παροχής υπηρεσιών, όπου δεν πέφτεις εξω, ΟΕ ή ΕΕ.

 

ΑΝ πάλι εισαι σε κατασκευή, παώ πάσο επειδή δεν ξέρω, αλλά η ΕΠΕ ακουγεται καλύτερα.

 

Φορολογικά, νομίζω η ΟΕ ειναι η καλυτερη (50% των κερδών επιιχειρηματική αμοιβή - ατομικό εισόδημα, και το υπόλοιπο 50% φορολογειται με 20%

Link to comment
Share on other sites

Zefure μεχρι περσι εγω στην ΕΠΕ ειχαμε φορολογια 24%. Φετος οι ανεκδιηγητοι που μας κυβερνουν βαλανε και 20% διανομη, κατι το οποιο δεν υπηρχε στις ΕΠΕ. Ετσι εαν θελεις να διανειμεις τα κερδη σου (τα ποια????) θα φορολογηθεις με το ασυλληπτο 44%. Εαν εχεις κερδη ανω των 100.000 Ευρω τοτε οι Σοσιαλιστες σου εχουν ακομα μια εκπληξη : Εκτακτη φορολογια εως το 2014 απο 1-7%. Δηλαδη πλεον μια εταιρεια φορολογειται απο 44-51% (Λιγο ακομα και φτανουμε την Β. Κορεα).

 

Το καλο ομως με τις ΕΠΕ ειναι η μη-υπαρξη προσωπικης ευθυνης. Εαν πεσεις εξω δεν μπορουν να σου πειραξουν την προσωπικη σου περιουσια, ενω οι ΟΕ/ΕΕ/ΑΕ εμπεριεχουν προσωπικη ευθυνη.

 

Επισης ξεχασαμε να πουμε πως στην ΟΕ/ΕΕ/ΑΕ πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον δυο μελη που να συμμετεχουν. Εαν εισαι ενας τοτε η εναρξη ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗΣ ΕΠΕ ειναι η μονη λυση.

Link to comment
Share on other sites

@nikoletta

Aν μιλαμε για ΟΑ και ελαχιστε αμοιβες ΤΕΕ τοτε ακομα και οπτικο ελεγχο να εκανε και να πληρωθηκε γιαυτο θα επρεπε να μπει με ποσοστο πχ 5% και να υπογραψει και αυτος...

Link to comment
Share on other sites

terry

γιατί το συσχετίζεις με το ΤΕΕ;

Μπορεί να είναι υπεύθυνος έναντι εμού και εγώ έναντι του πελάτη μου (τι σχέση έχει το ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Aν εχει εκδοθει ΟΑ πχ 200τμ στο Δημο Ζωγραφου του κ. Ταδε.....

 

Και εσυ εχεις πληρωθει πχ αμοιβη Στατικων για την ΟΑ αυτη..(μεσω ΤΕΕ)

Δεν μπορω εγω να κοψω ΑΠΥ που να γραφει "Στατικη μελετη ΟΑ 200τμ στο Δημο Ζωγραφου του κ. Ταδε".....

 

Δεν ειναι νομιμο...

 

Τη εφορια πιστευω βεβαια οτι δεν την ενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

terry

όπως το αναφέρεις αυτούσιο φυσικά και συμφωνούμε όπως από τα πρώτα μηνύματα έγραψα ήδη

μπορείς να γράψεις όμως για έλεγχο στατικής μελέτης (τώρα τι γίνεται με την αμοιβή αν θα είναι περίπου ίση με την νόμιμη των στατικών τι να πω δεν ξέρω .. πάντως δεν πρέπει να αποκλείεται και να είναι και ίση με αυτή ακόμη)

καληνύχτα φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

terry ποιος το απαγορεύει;

όλα τα δημόσια έργα δεν γίνονται με υπεργολαβίες;

στην τελική άμα ζητήσουν εξηγήσεις λες πως ήταν συμμετοχή

 

εννοείται πως δεν γίνεται να τα κάνει όλα ένας άνθρωπος !!!

και πως αυτός που υπογράφει κάνει και έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση έγραψα:

Εκπόνηση ΤΜΗΜΑΤΟΣ στατικής μελέτης μπλα μπλα μπλα.

Το ποσό ήταν μικρότερο της αμοιβής στατικών βάσει ΤΕΕ.

 

Τώρα άμα θέλουν να συζητήσουμε στην εφορία για το αν μπορώ να το κάνω ή όχι, ας κεράσουν καφέ και ας το κουβεντιάσουμε.

 

Και ήταν και αλήθεια στην τελική.

Κάναμε μία δουλειά μαζί, υπέγραψε εκείνος, λεφτά πήραμε και οι 2.

Άμα δεν γινόταν έτσι, θα ήμουν φοροφυγάς.

Τώρα που το κάναμε, πάλι σε μπελά θα με βάλουν;

Θα σου πούνε, ας έμπαινες και εσύ, μπορούν να μπουν όσοι μηχανικοί θέλετε.

Ε, εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.