Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

myri

 

Το θέμα δεν έχει σχέση με τις εκπτώσεις (τότε είναι που την πάτησες)

Το θέμα της φορολογίας μηχανικών και γιατρών (τα μόνα επαγγέλματα με μεγάλες ευθύνες και ρίσκο-το δικηγόρο τι να τον κάνω αν καταδικαστώ πχ-φυσικά τίποτα) με έσοδα έξοδα έχει πολλές όψεις

1. δεν σου αφήνει κεφάλαιο για μια στραβή

μου έτυχαν 2 στα 35 χρ μία με απαιτήσεις 288.000 και μια με 234.000-η μία με για θάνατο εξ αμελείας σε αυθαίρετη στέγη καθ υπέρβαση αδείας που αθωώθηκα μεν αλλά πλήρωσα 9200 σε δικηγόρους-και στην άλλη τρέχω ακόμη να αποδείξω ότι το έλλειμμα του 1 εκ του αντ αρμού (από 4εκ έγινε 3εκ) δεν φταίει για ράγισμα παλιόσπιτου του 1977 με έξοδα 5.800

2.μέχρι πρόσφατα νομίζαμε ότι πάμε με έσοδα έξοδα μόνο στο βʼ εξάμηνο

3. αμοιβές επίβλεψης

Σκέφτηκες πόσο επηρεάζουν το φόρο; (τις έβαλα φέτος και τις πήρα και φέτος για να είμαι ξεκάθαρος με τον πελάτη και για να μην ΤΕΕ κλπ)

Μπορούσα όμως να τις βάλω τμηματικά για τα επόμενα 4 χρόνια (που δεν θα έχω δουλειά) και να μηδενίσω τον φόρο μου

4. τα έχουν έτσι φτιαγμένα στο φορολογικό νόμο που πολύ λίγο ή και καθόλου να σε συμφέρει να πάρεις αποδείξεις κλπ ή να κάνεις και εταιρία

5. άλλο άδειες επαρχίας και άλλο σε αστικά κέντρα

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την τελευταία δημοσίευση του ΚΑΝΑ πρέπει να διοργανωθεί ημερίδα όπου οι παθόντες άτυχοι μηχανικοί που βρέθηκαν σε θέση κατηγορουμένου να μας πουν τις εμπειρίες τους για να μαθαίνουν όλοι ποιοί είναι οι πραγματικοί κίνδυνοι του επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

panos

δεν θα ήθελα να αλλάξουμε το θέμα της συζήτησης

(αλλά τρέχω πραγματικά να αποδείξω ότι το 1 εκ έλλειμμα του αντ αρμού. συμπληρώνεται από το σοβά της παλιάς)

Link to comment
Share on other sites

διπλα παλιο κτιριο...το δικο σου υποθετω εχει πιο μεγαλο υψος...ο αρμος βγαινει για τον τελευταιο οροφο σου αλλα δεν γινεται μειωση κατασκευαστικα οσο καταβαινουμε γιατι ετσι και αλλιως στο υπογειο βαση νομου δεν χρειαζομαστε αρμο...θαβρισκα στο 2οροφο τι αρμο θαπρεπε ναχω που απο το 4 σιγουρα πεφτεις στο 3 και θαμουν ενταξει...

 

στην τελικη οταν χτισουν και αυτοι θα πρεπει να αφησουν και αυτοι επομενως ολα καλα...

 

 

τεσπα στο θεμα μασ τωρα....φορο δεν υπολογιζω γιατι εχω μεγαλες κρατησεις καθε χρονο...

το 50% του τζιρου με 20% ...ενα 40% με 10% και μονο ενα 10% χωρις παρακρατηση....επομενως στην χειροτερη να μουρθει μονο κανα 500 πισω...

 

αυτα τα λεφτα ποτε δεν τα υπολογιζα οτι ειναι να μουρθουν γιατι παντα ερχονται αργοπορημενα...

Link to comment
Share on other sites

myri

 

Το θέμα δεν έχει σχέση με τις εκπτώσεις (τότε είναι που την πάτησες)

Το θέμα της φορολογίας μηχανικών και γιατρών (τα μόνα επαγγέλματα με μεγάλες ευθύνες και ρίσκο-το δικηγόρο τι να τον κάνω αν καταδικαστώ πχ-φυσικά τίποτα) με έσοδα έξοδα έχει πολλές όψεις

1. δεν σου αφήνει κεφάλαιο για μια στραβή

μου έτυχαν 2 στα 35 χρ μία με απαιτήσεις 288.000 και μια με 234.000-η μία με για θάνατο εξ αμελείας σε αυθαίρετη στέγη καθ υπέρβαση αδείας που αθωώθηκα μεν αλλά πλήρωσα 9200 σε δικηγόρους-και στην άλλη τρέχω ακόμη να αποδείξω ότι το έλλειμμα του 1 εκ του αντ αρμού (από 4εκ έγινε 3εκ) δεν φταίει για ράγισμα παλιόσπιτου του 1977 με έξοδα 5.800

2.μέχρι πρόσφατα νομίζαμε ότι πάμε με έσοδα έξοδα μόνο στο βʼ εξάμηνο

3. αμοιβές επίβλεψης

Σκέφτηκες πόσο επηρεάζουν το φόρο; (τις έβαλα φέτος και τις πήρα και φέτος για να είμαι ξεκάθαρος με τον πελάτη και για να μην ΤΕΕ κλπ)

Μπορούσα όμως να τις βάλω τμηματικά για τα επόμενα 4 χρόνια (που δεν θα έχω δουλειά) και να μηδενίσω τον φόρο μου

4. τα έχουν έτσι φτιαγμένα στο φορολογικό νόμο που πολύ λίγο ή και καθόλου να σε συμφέρει να πάρεις αποδείξεις κλπ ή να κάνεις και εταιρία

5. άλλο άδειες επαρχίας και άλλο σε αστικά κέντρα

Στο θέμα των ευθυνών μην είσαι τόσο απόλυτος .

Το αντιμετώπισα προσωπικά (ευτυχώς επιτυχώς) προ λίγων ετών (η διαδικασία κράτησε περίπου 4 χρόνια και είχε και μεγάλο κόστος , ψυχικό και οικονομικό ).

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Τ.Ε.Ε. Τ.Κ.Μ.

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Ε.Ε.

ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2011

5 ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΜΟΙΒΕΣ - ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ

7. Αμοιβές μηχανικών για τις παρασχεθείσες υπηρεσίες τους και εφόσον δεν συμπεριλαμβάνονται στο κόστος οικοδομής (π.χ. σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων, επιμετρήσεις, οριοθετήσεις,κλπ.).

 

εδώ αναφέρεται σε κόστος οικοδομής (ακατανόητο για μένα) και όχι της οικ αδείας που ανέφερα αρχικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολει το θεμα καθως το μεγαλυτερο μερος των εσοδων μου για το 2010, ηταν με τον 3843.

Τους τα σταζα για ενα εξαμηνο περιπου, και θα χω και επιστροφη ( οταν με το καλο μου ερθει...)

Ειναι ισως το μονο καλο στην διαδικασια του 3843....οτι πληρωνοντας το ΦΕΜ ξεμπερδευεις με τα της εφοριας απο νωρις...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

το σχόλιο δεν αφορούσε κάποιον ειδικά

 

γιναν μερικά σχολια σχετικά με "εικονικά τιμολόγια" τα οποία διαβάζουν διάφοροι

σε κάποιους δίνεται το λάθος μηνυμα

οπότε θεωρήσα πως πρέπει να σχολιαστεί

 

υγ συμφωνώ με τον panos για την ημερίδα

Link to comment
Share on other sites

Myri

συμφωνώ με την παράθεση σου και καλά παρέβηκες

όσο για το υ.γ δεν πρόκειται να διορθώσει τίποτα -κάθε περίπτωση είναι ειδική-δικαστές δικηγόροι-πραγματογνώμονες-συνάδελφοι

Αυτό που έχει σημασία περισσότερο για μένα που έζησα και ζω φοβερές καταστάσεις είναι να γίνουν σεμινάρια σε πραγματογνώμονες και μη ... οι οποίοι πρέπει να προσέχουν πολύ στο τρόπο, την σαφήνεια και πολλά άλλα .. όταν συντάσσουν πραγματογνωμοσύνες ή εκθέσεις σε τέτοιες περιπτώσεις

panos

δυστυχώς πραγματογνώμονες μπαίνουν μόνο με την παλαιότητα (10 χρ) και τίποτα άλλο

Σκέψου μόνο ότι σε 2/όροφο με πυλωτή με μεγ μετακίνηση 2εκ (λόγω 4 τοιχείων ανα διευθ/νση-για οικοδομή 130 μ2) πραγματογνώμονας έκρινε ότι απαιτείται αρμός 10 εκ-κάναμε 4 πραγμ και ένα δικαστήριο και συνεχίζεται …)

 

Σχετικά με το θέμα του φόρου αυτό που κατάλαβα και το μεταφέρω

Προσοχή σε ότι αφορά τις αμοιβές επίβλεψης

Θεωρώ ότι από εδώ και πέρα πρέπει να κόβονται τμηματικά πλέον

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ομως με τις ΕΠΕ ειναι η μη-υπαρξη προσωπικης ευθυνης. Εαν πεσεις εξω δεν μπορουν να σου πειραξουν την προσωπικη σου περιουσια, ενω οι ΟΕ/ΕΕ/ΑΕ εμπεριεχουν προσωπικη ευθυνη.

 

 

To παραπάνω ισχύει μόνο για τους κοινούς δανειστές. Υπάρχουν όμως και οι

"προνομοιούχοι" πχ το δημόσιο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.