Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Τι γίνεται για παράδειγμα στις "τακτοποιήσεις" όπου αναγκαστικά παίρνουμε την αμοιβή προκαταβολικά ούτως ώστε να την καταθέσουμε στην ΕΤΕ για λογαριασμό του πελάτη; Τι γίνεται αν εγώ είμαι "μάγκας" και γενικά δουλεύω με όλη την αμοιβή ή τμήμα αυτής προκαταβολικά και ασφαλώς ο πελάτης εφόσον δίνει λεφτά θέλει να παίρνει ΑΠΥ στα χέρια του άμεσα; Κάτι δεν καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Για τους δικηγόρους υπάρχει αναλυτική ειδική εγκύκλιος. Οι μηχανικοί δεν φαίνεται να κινήθηκαν (συλλογικά) προς την κατεύθυνση αυτή.

 

Ενα σημείο που χρειάζεται προσοχή ιδιαίτερη και έχει να κάνει με όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι αυτό της υπερφορολόγησης που θα υπάρξει για το 2011 καθώς εντός αυτής της διαχειριστικής περιόδου θα εκδοθούν ΑΠΥ για εισπραγμένες αμοιβές υπηρεσιών έως 31-12-2010 , ΑΠΥ για τμήμα αμοιβών (ενδεχομένως και μη εισπραγμένο) που αφορά τη χρήση 2011 αλλά και ΑΠΥ για υπηρεσίες που έγιναν έντός του 2011.

Η αλλαγή που έγινε στον τρόπο τιμολόγησης πιθανόν να οδηγήσει αρκετούς σε φουσκωμένα εισοδήματα και σε καταβολή υψηλού φόρου (λόγω κλίμακας).

Το ΥΠ. ΟΙΚ. δεν έχει πάρει θέση επί αυτού (πχ μπορεί να ορίσει ένα μεταβατικό στάδιο για τμηματική φορολόγηση των αμοιβών της πρώτης περιπτώσεως, όπως πχ υπάρχει για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών).

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, για τις εισπραγμένες αμοιβές μέχρι 31/12/2010 που αφορούν μελλοντικές εργασίες και για τις οποίες έχει εκδοθεί παραστατικό και αποδοθεί το ΦΕΜ και το ΦΠΑ, φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα.

Σωστά?

Πραγματικά δεν μπορώ να αντιληφθώ το πρόβλημα ή μάλλον δεν μπορώ να αντιληφθώ την διαφορά, εκτός αν δεν έχω πλέον δικαίωμα να εισπράξω σήμερα αμοιβή για εργασία που θα συμβεί στο μέλλον που και πάλι δεν αφορά την χρήση του 2010 αλλά από το 2011 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει... Την ΑΠΥ θα την κόβουμε όταν κρίνουμε εμείς και θα τελειώσει η υπόθεση. Δεν είναι αρμόδιο το υπουργείο οικονομικών, ούτε το αφορά, να μας πει πότε τελειώνει η δουλειά μας. Πήρα λεφτά-κόβω ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει... Την ΑΠΥ θα την κόβουμε όταν κρίνουμε εμείς και θα τελειώσει η υπόθεση. Δεν είναι αρμόδιο το υπουργείο οικονομικών, ούτε το αφορά, να μας πει πότε τελειώνει η δουλειά μας. Πήρα λεφτά-κόβω ΑΠΥ.

Eλα όμως που έχει και αυτό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Eλα όμως που έχει και αυτό λόγο.

 

Σωτήρη εγώ τα λεφτά θα τα πάρω προκαταβολικά ο κόσμος να χαλάσει ή εν πάσει περιπτώση θα τα παίρνω σε δόσεις, όποτε κρίνω εγώ με τον πελάτη μου. Αν δεν έχουν πρόβλημα να μην κόψω απόδειξη αμέσως, πολύ περισσότερο δεν έχω πρόβλημα εγώ. Αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Σωτήρη, σε ξαναρωτάω, μου απαγορεύει να εισπράξω χρήματα ως προκαταβολή για εργασία (επίβλεψη) που θα εκτελέσω στο μέλλον???

Link to comment
Share on other sites

Από τα λεγόμενα του Σωτήρη καταλαβαίνω ότι πλέον μπορεί να γίνεται επιμερισμός της αμοιβής της επίβλεψης με κάποιο ποσοστό που θα αναλογεί στις εκτελεσθεισες εργασίες κάθε έτους και θα κόβονται οι αντίστοιχες Α.Π.Υ.

 

Επίσης αν κρίνω τουλάχιστον από τις εργολαβίες στην κατασκευή αν προβλέπεται χορήγηση προκαταβολής από τη συμφωνία των δύο μερών, καταγράφεται στο Ι.Σ. και γίνεται δεκτό από την εφορία.

Και η μελέτη ή η επίβλεψη μια μορφή "εργολαβίας" παροχής υπηρεσίας είναι, γιατί να μην επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

nikoletta, πάντα μπορούσε να γίνει επιμερισμός ανάλογα με τις εργασίες.

Δεν είναι καινούριο αυτό.

Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.