Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

Παιδιά μη παιδεύεστε τσάμπα, τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί... Πάνε να μας κάνουν Αλβανία, Βουλγαρία, Ρουμανία κτλ (αν και υποψιάζομαι ότι στη Ρουμανία ένας μηχανικός παίρνει καλά λεφτά).

Θα φτάσουμε στο σημείο να πληρωνόμαστε λιγότερα από απόφοιτους λυκείου, μη σας πω και γυμνασίου...

Ρωτήστε όλους τους εργολάβους πόσα δίνουν στους τεχνίτες (που είναι και αλλοδαποί και δεν έχουν τελειώσει καμμιά τεχνική ή επαγγελματική σχολή) και πόσα στους μηχανικούς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως spgirl, πρέπει να ζητήσουμε από τους εργοδότες να τους πληρώνουμε κιόλας, μιας και θα μας κάνουν σεμινάρια εκμάθησης και θα μας δίνουν τα φώτα τους σε εμάς τους άσχετους?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α ναι, αυτό είναι μια λύση... Αλλά φοβάμαι ότι πάνω στο παζάρι θα τα χαλάσουμε... Θα τους δίνω 300 και αυτοί θα μου ζητούν 1000+23$ ΦΠΑ...

 

Αναρωτιέμαι όμως στο ΔΠΥ που θα μου κόψουν, τι θα γράψουν ως εργασία:'Εκμάθηση άσχετου μηχανικού'?

Link to comment
Share on other sites

zefuros

 

Όλοι βγαίνουν κερδισμένοι και ο νέος μηχανικός με την εμπειρία που θα αποκομίσει και αυτός που θα τον μάθει την δουλειά .

Το ίδιο γίνεται παντού κάτι δίνεις κάτι παίρνεις .

 

Εγώ ανήκω στην κατηγορία των νέων μηχανικών και θεωρώ δίκαιο στο να μην το βλέπω σαν εκμετάλλευση του άλλου προς εμένα αλλά σαν ευκαιρία για μένα επιπλέον απόκτηση γνώσεων και εμπειρίας από τον παλιό και ειδικά το πρώτο χρονικό διάστημα εργασίας μου .

 

spgirl

 

Αν πιστεύεις τόση ώρα που μιλάμε ότι προσπαθώ να σε πίσω να παίρνεις όσα παίρνει ένας Βούλγαρος Μηχανικός τότε εγώ δεν έχω να σχολιάσω τίποτα .

Θα σου πω όμως το εξής πως εάν ο καθένας πήγαινε σήμερα και ζητούσε όσα ήθελε από τον άλλο τότε το χρέος της Ελλάδος θα ήταν σήμερα 10 φορές μεγαλύτερο από ότι είναι τώρα και επιπλέον θα δίναμε περισσότερες ευκαιρίες στους Βαλκάνιους Μηχανικούς να εργαστούν στην χώρα μας βλέποντας την ανεργία των Ελλήνων να αυξάνεται κατακόρυφα . Με τα χρήματα του άλλου δεν μπορείς να κάνεις κουμάντο και ειδικά όταν αυτά προέρχονται από δανεικά των υπολοίπων Χωρών της Ένωσης .

Link to comment
Share on other sites

Mα αφού είχες πει ότι αν περνούσες κάποιον από συνέντευξη θα τον ρωτούσες , τι ξέρει και τι έχει κάνει.

Και μάλιστα είχες πει ότι θα προτιμούσες κάποιον που να ξέρει Robot , Abaqus και Τekla.

Ε λοιπόν σε αυτόν πόσο θα έδινες;

Σε αυτόν 1500 σαν πρώτο μισθό (και ΤΣΕΜΔΕ πληρωμένο).

 

edit: Μιλάμε πάντα για γραφείο μελετών. Για εργοτάξιο ξεκινάς από 1200-1500 σαν πρώτο μισθό. Επίσης στο εργοτάξιο δεν χρειάζεται να είσαι μηχανικός (στην Ελλάδα τουλάχιστον, έχει και μέχρι απόστρατους για εργοταξιάρχες...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανήκω στην κατηγορία των νέων μηχανικών και θεωρώ δίκαιο στο να μην το βλέπω σαν εκμετάλλευση του άλλου προς εμένα αλλά σαν ευκαιρία για μένα επιπλέον απόκτηση γνώσεων και εμπειρίας από τον παλιό και ειδικά το πρώτο χρονικό διάστημα εργασίας μου .

 

Λάζαρε δουλεύεις? Σε μεγάλη εταιρεία ή σε μπακάλικο-τεχνικό γραφείο? Πόσα παίρνεις? Με μπλοκάκι ή μισθωτός?

 

(Αν θες βέβαια απαντάς, δεν είσαι υποχρεωμένος, απλά για να ξέρω ποιός άνθρωπος λέει αυτά που λέει...)

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε καταλαβαίνεις πως αν πάει κάποιος με αυτή την νοοτροπία στην δουλειά την έκανε..Στα 40 σου μπορεί να χτυπήσεις 900αρι γαιτί ίσως τότε θεωρήσει ο εργοδότης ότι κάτι ψιλοέμαθες

Link to comment
Share on other sites

ikaros13

 

Δεν είναι θέμα εργοδότη αλλά θέμα καταστάσεως της χώρας μας .

 

Αν εσύ πιστεύεις πως μπορεί ο άλλος να σου δώσει κάτι παραπάνω και περισσότερα από 1000 ευρώ που έθεσα για βάση σήμερα σε αυτήν την κατάσταση των περικοπών των μισθών και του ΔΝΤ και των 300.000 συναδέλφων μηχανικών που έχει σήμερα η χώρα μας εγώ τότε δεν

έχω να σου πω τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε εδώ μιλάμε για 800ε με μπλοκάκι..που αμοίβονται πολλοί νέοι συνάδελφοι. Εργασία νέου σε εργοτάξιο με 10ωρα και Σάββατα πόσο την κοστολογείς?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε 800 εννοείται +20% παρακράτησης=160 , 23% Φ.Π.Α=220ε +κάποιο ποσό στο χέρι για ΤΣΜΕΔΕ, έστω ολόκληρο, περίπου 160ε το μήνα για νέο μηχανικό, δλδ 1340ε ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.