Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

spgirl

 

1.Η ερώτηση μου ήταν σαφής .

2.Δεν πειράζει καθόλου .Αν δεν παινέψεις λένε το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει .Όλοι το ίδιο κάνουμε .

3.Το κοστολόγιο ενός νέου μηχανικού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες , από την ευθύνη του τομέα του , το έργο που θα κάνει , από τα κέρδη που θα επιφέρει στον ιδιώτη και από τον τόπο εργασίας του .

Δεν υπάρχουν καθορισμένες τιμές διότι εξαρτάται από την δουλειά .

Άλλα χρήματα παίρνει ένας Ηλεκτρολόγος , άλλα παίρνει ένας Πολιτικός και άλλα ένας Αρχιτέκτονας .

4.Το ερώτημα για τo κοστολόγιο σου το έδωσα στο παράδειγμα της ηλεκτρολογικής μελέτης μιας οικοδομής και δεν αφορά εσένα προσωπικά αλλά όλους τους νέους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς σήμερα με την κρίση που έχουμε.

5.Όσον αφορά για την ξευτίλα που ανάφερες θα σου απαντήσω ότι ένας νέος μηχανικός σήμερα με την ανεργία που υπάρχει στην χώρα μας και με αυτήν την κατάσταση θα τρέξει για να πάρει τα 1000 ευρώ ειδικά εάν έχει δικό του γραφείο ακόμα και με 2 και 3 χρόνια προϋπηρεσία.

6.Θα περιμένω την απάντηση στην ερώτηση μου .Εάν θέλεις απαντάς .

 

 

kkostorp

 

Σε αυτά που με ρώτησες θα σου απαντούσα τα εξής.

 

Εάν ήμουν εργοδότης και ήθελε ένας νέος να του μάθω την δουλεία θα τον έπαιρνα ένα εξάμηνο με μισθό 500 Ευρώ χωρίς ένσημα και θα μου έλεγε και ευχαριστώ .Αυτός θα ερχόταν για πρακτική εξάσκηση και θα έκανε που και που καμιά εξωτερική δουλεία που δεν θα το χαρακτήριζα εκμετάλλευση αλλά διευκόλυνση για να δικαιώσει και το μισθό που του δίνω και το χρόνο που χάνω εγώ στην εκπαίδευση του .

Σε περίπτωση μιας σοβαρής όμως εργασίας θα προτιμούσα τον έμπειρο και κάποιον που ξέρει δύο τρία πράγματα περισσότερα για να την εκπληρώσει .Αυτός λοιπόν ο έμπειρος θα έπαιρνε γύρω στα 1000 Ευρώ με ένσημα και ανάλογα βέβαια και με τις δουλείες του γραφείου .Αν είχα την οικονομική δυνατότητα για περισσότερα και αναλόγως με τις δουλείες που κάνει θα του έδινα όχι γιατί θα μου τα ζητούσε έξτρα αυτός αλλά γιατί εγώ θα το ήθελα .

 

Αν ήμουν από την μεριά τώρα του νέου μηχανικού χωρίς έξτρα υποχρεώσεις (οικογένεια και άλλα ) θα εκτιμούσα ακόμα και τα 1000 Ευρώ σε περιπτώσεις όπως τις σημερινές με περικοπές των μισθών και των απολύσεων .

 

Αν ήμουν από την μεριά του νέου μηχανικού που κάνει την πρακτική του εξάσκηση για να αποκτήσει εμπειρία και να γνωρίσει ανθρώπους του επαγγέλματος θα ήμουν ευχαριστημένος στο να με μαθαίνει και να μου κολάι ένσημα χωρίς χρήματα στο χέρι για το καιρό της εκπαίδευσης μου. Αφού μάθαινα καλά την δουλεία θα άνοιγα δικό μου γραφείο μετά συνεταιρικά με άλλους νέους μηχανικούς η θα άκουγα εάν είχε αυτός να μου προτείνει εργασία στο γραφείο του με ποσό που θα το σκεφτόμουν από όλες τις μεριές και με βάση τις συγκυρίες των καταστάσεων.

 

Εάν τώρα δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να ανοίξω γραφείο θα έψαχνα σε ιδιώτη θα άκουγα προσφορές και όποια ήταν η καλύτερη προσφορά θα πήγαινα θα είχα όμως υπόψη και τις δουλείες των 1000 Ευρώ .

Ακόμα λοιπόν και με εμπειρία 2 και 3 έτη δεν θα περιφρονούσα καμία δουλειά κυρίως σε εποχή κρίσης.

 

Ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα τα πτυχία μου για να πάρω ένα καλό μισθό σε περιόδους κρίσης ( σε άλλες βεβαίως ) αλλά θα έβλεπα προπαντός αν υπάρχουν αλλού δουλείες και πως κινούνται τα πράγματα στην αγορά εργασίας με συνεχή ενημέρωση .

 

Κύριε ΔΡΟΣΟ

 

Κάποιος που έχει χρόνια στο επάγγελμα τον δικαιολογώ απολύτως να λέει αυτά που λέει και να παίρνει 2000 και 3000 ευρώ , παρόλο που και αυτός για το καλό της χώρας σε περίοδο κρίσης πρέπει να δέχεται τις τυχών περικοπές στο μισθό του όπως όλος ο κόσμος .

Κάποιον νέο όμως με τρία χρόνια προϋπηρεσία και με ένα μεταπτυχιακό χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις δεν τον δικαιολογώ να καταφρονεί και να θεωρεί ξευτίλα τα 1000 ευρώ .Δεν παύουν και αυτά να είναι χρήματα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή η καραμέλα όχι σε εμένα. Δεν έχει μόνο αυτή η χώρα σεισμό.

 

Στην Ευρώπη , ναι.

Υπάρχει μία μικρή σεισμική δραστηριότητα στην Ιταλία , Βουλγαρία ,Ρουμανία αλλά πολύ μικρότερη από αυτή του Ελλαδικού χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ζούγκλα η κοινωνία παιδιά-ζούγκλα

ζούγκλα είναι

ζούγκλα θα παραμένει

και όλο θα μεγαλώνει - γίνεται παγκόσμια πια

Σ’ αυτή υπερισχύουν οι ισχυροί (δέστε τα λιοντάρια ..)

Μέχρι να γίνεις ισχυρός θα περιμένεις για να φας

Τι να το κάνω πόσο πληρώνουν μακριά

Άλλο οι επιθυμίες και άλλο η πραγματικότητα

Η φούσκα έσκασε

Εδώ στη Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα σε αντίθεση με ξένες χώρες οι προσλήψεις είναι αντιστρόφως ανάλογες με τα 2 ή 3 πτυχία- με μεταπτυχιακά και με τα master

Αυτά είχαν ισχύ κάποτε –τώρα με το 5 προς 1 δεν έχουν - μόνο σε προσλήψεις στο δημόσιο και για πολύ λίγο μόνο-αφού και σ’ αυτά υπάρχει πληθώρα πια

Πολύ πιο εύκολα προσλαμβάνονται οι πτυχιούχοι από τους διπλωματούχους πλέον

Link to comment
Share on other sites

θκαι μιλάμε για σεβαστό ποσό π.χ 1000 ευρώ

 

Ενοίκιο: 300-400

Super Market:50-70/εβδομάδα Χ 4 εβδομάδες= 200-280

Ρεύμα:60

Νερό:40

Σταθερό+Internet(μη μου πει κανείς ότι δεν μας χρειάζεται):30

Κινητό(σιγά μην σου δίνουν εταιρικό):60

Κοινοχρηστα:60

 

Σύνολο:750-930

Δόση για αυτοκίνητο ή μηχανή(δυστυχώς χρειάζονται)?

Δόση για Laptop(δυστυχώς χρειάζεται)?

 

Άρα τα 1000 ευρώ δεν είναι πλέον σεβαστό ποσό. Είναι ΟΡΙΑΚΟ ποσό.

 

 

Πριν ένα περίπου χρόνο είχα περάσει συνέντευξη από τη VESTAS όπου ήθελαν μηχανολόγο μηχανικό για τις ανεμογεννήτριες. Στην ουσία τεχνικό ζητάγανε που θα ανέβαινε και θα έκανε συντήρηση-επιδιόρθωση βλαβών.

Για τη δουλειά αυτή θα έπρεπε να μετακομίσω στη Λιβαδειά, μου προσέφερε η εταιρεία αυτοκίνητο,laptop,τηλέφωνο 3 εβδομάδες εκπαίδευση στην Ισπανία, ιδιωτική ασφάλιση. Η εργασία ήταν 8ωρη με πληρωμένες υπερωρίες,εκτός έδρας + 2 επιφυλακές τον μήνα πληρωμένες.

Ζήτησα λοιπόν καθαρά 1300, με το σκεπτικό ότι πάω να μείνω σε ξένη πόλη, είναι επικίνδυνη δουλειά, έχει πολλές ευθύνες. Τελικά δεν με πήρανε. Επειδή έτυχε να ξέρω όμως το παλικάρι που πήρε τη δουλειά τον πήραν με 900 ευρώ. Και λιγότερο προσόντα είχε και αυτοκίνητο δεν του δώσανε.

 

Γενικά δεν έχω όμως πρόβλημα να δουλέψω και για 700 ευρώ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. Πωλητής στο Πλαίσιο ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ παίρνει 800 πρώτο μισθό. Πρακτική έπαιρνα 800 ευρώ (ναι ήμουν τυχερός αλλά είχα αποδείξει ότι τα άξιζα). Σαν barman έπαιρνα 1500 ευρώ (με ΙΚΑ).

 

Ά και επειδή ειπώθηκε μια τεράστια πατάτα από κάποιον:

Δεν έφεραν οι μισθοί μας την κρίση. Εμείς θέλουμε δεν θέλουμε φόρους πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρουμανία αλλά πολύ μικρότερη από αυτή του Ελλαδικού χώρου.

 

Όταν είχε γίνει ο μεγάλος σεισμός στην Ρουμανία, είχανε έρθει καθηγητές από εκεί και κάνανε διαλέξεις στα ελληνικά πανεπιστήμια...η Ρουμανία χωρίς τους σεισμούς...απλά επειδή δεν έχει τίποτα άλλο αυτή η χώρα δημιούργησαν τον μύθο του σεισμού και ότι ο ΕΑΚ είναι ο καλύτερος αντισεισμικός κανονισμός...

 

Λοιπόν όλοι μαθαίνουν δυναμική κατασκευών και όλοι γνωρίζουν για τους σεισμούς...και για τις τους οπλισμούς και τον τρόπο όπλισης σου θυμίζω τον DIN...

Link to comment
Share on other sites

Email που έλαβα τις προάλλες με άρθρο από το Πρώτο Θέμα:

 

προχθές στη Βουλή το ΠΑΣΟΚ προσπάθησε να περάσει ένα νομοσχέδιο με το οποίο "χαριζαν" 24 δισεκατομύρια ευρώ από χρέη ιδιωτών και επιχειρήσεων προς το Ελληνικό Δημόσιο. Ηθελαν να τα χαρίσουν χωρίς να αναφέρουν ποιες ήταν οι περιπτώσεις. Στο τέλος υπήρξε σφοδρή αντίδραση ακι το απέσυραν, με την υποχρέωση να ανακοινώσουν τα ονοματα των οφειλετών στο ιντερνετ.

Ακόμη δεν το κάναν αλλά η λίστα διεύρευσε και την εμφάνισε σήμερα το "Πρώτο Θέμα" (σας δίνω τη σύνδεση παραπάνω).

 

Μέσα στα πολλά ονόματα θα δεί κανείς πραγματικά κλειστέςεπιχειρήσεις (αν και δεν γίνεται διεκδίκηση των περουσιακών στοιχείων των ιδιοκτητών) ΑΛΛΑ υπάρχουν και καποια ονόματα που ξέρουμε π.χ.

 

ΤΟΛΗΣ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ 5 εκατομυρια

 

EXPRESS SERVISE (Α.Ε.) ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 33 εκατομυρια

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 20,6 εκατομυρια

ΕΞΠΡΕΣ ΣΕΡΒΙΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ & ΥΠ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 14,4 εκατομυρια

----------

 

Τα 3 παραπάνω αφορόυν το ίδιο άτομο, τον Ραπτόπουλου ιδιοκτήτη της Express Service - οδική βοήθεια.

 

Αυτά για να μην υπάρχουν αμφιβολίες για ποιούς δουλεύει η κυβέρνηση και για τις μεθόδους που ακολουθεί

 

 

ΕΠΩΝΥΜΙΑ - ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ- ΠΟΣΟ ΣΕ ΕΚΑΤ.ΕΥΡΩ

 

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΣΣΙΜΑΤΗΣ ΠΤΩΧΕΥΣΗ 636

ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΧΡΗΜΑΤ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 551

ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 950

ΟΣΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 383

EXPRESS SERVISE (Α.Ε.) ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 33

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 22,7

ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 20,6

ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ Α.Ε. ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ 19

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΠΛΟΙΩΝ ΝΑΥΣΙ Α.Ε. ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 15

ΕΞΠΡΕΣ ΣΕΡΒΙΣ

ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ & ΥΠ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 14,4

ΜΑΡΜΑΡΑ ΣΚΑΡΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ & ΕΜΠ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 13

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ

ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ & ΗΛΙΑΚ. ΠΤΩΧΕΥΣΗ 11

ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΑΥΛΙΔΑΣ Α.Ε. ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ 9

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΠΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟΣ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΙΩΑΝ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 9

HELLENIC QUALITY FOODS

ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΡΟΦ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 8,3

Δ.Ι. ΚΑΤΤΑΣ ΕΠΕ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΠΛΟΙΩΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 7,5

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΠΛΟΙΩΝ ΕΠΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 7

Σ. ΜΑΚΡΟΓΛΟΥ & ΣΙΑ ΕΠΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 7

ΑΙΓΑΙΟ Α.Ε. ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ 6

SEX FORM A.E. ΠΤΩΧΕΥΣΗ 6,1

OSKAR SECURITY ΕΠΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 6

Θ. ΝΙΤΣΙΑΚΟΣ ΑΒΕΕ ΠΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5,9

ΕΝΩΣΗ ΓΕΩΡΓΙΚΩΝ ΣΥΝ/ΣΜΩΝ ΣΥΝΠΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5,8

TVX HELLAS ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΕΤΑΛΛΕΙΩΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ 5,8

Α. ΠΑΣΧΟΣ - Κ. ΚΑΤΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5,7

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ & ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΠΕΡΙΒΑΛ. ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 5,5

ΘΡΑΚΗ Α.Ε.

ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧ. ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 5,3

ΒΙΟΛΙΓΝΙΤ ΑΜΕΤΒΕ ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 5,3

ΕΛ. ΛΕΣΧΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ & ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΩΝ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5

ΤΟΛΗΣ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ 5

ΝΑΥΕΠ ΕΠΕ ΕΠΙΣΚ. ΠΛΟΙΩΝ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5

PROTELCO UNITED CORPORATION

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠ. ΠΤΩΧΕΥΣΗ 5

ΤΡΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΝ. ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΗ & ΤΟΥΡ/ΚΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 5

INTERSEC A.E. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,8

ΚΕΛΑΪΔΗΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ & ΣΙΑ Α.Ε. ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ 4,8

ΜΠΑΛΗΣ Α.Ε. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,7

ΒΑΜΒΑΚΟΥΡΓΙΑ ΒΟΛΟΥ Α.Ε. ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 4,6

ΕΡΙΟΫΦΑΝΤΟΥΡΓΙΚΗ ΑΒΕΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,6

ΜΑΡΕΝΚΟ ΕΠΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,6

ΚΑΤΡΑΝΤΖΟΣ SECURITY ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,6

ΑΤΛΑΝΤΙΚ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ

ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡ. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,5

ΕΛΑΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΣΕΠΕΠ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 4,5

Σ. ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ Α.Ε. ΣΧΕΤ. ΑΓΜ 2623 ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ 4,5

ΚΥΚΝΟΣ ΓΙΟΥΚΑ ΑΒΕΕ ΒΑΦΕΙΑ ΤΥΠΩΤΗΡΙΑ

ΠΛΕΚΤΗΡΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ 4,3

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΚΑΨΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 2,8

ΘΕΜΕΛΙΟΔΟΜΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ 2,4

ΝΕΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΤΩΧΕΥΣΗ 2,1

ΡΑΔΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 1,5

Σ.Κ.ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 1,5

ΓΛΟΥ Α.Ε. ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 0,8

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΜΗΤΣΗΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 0,8

ΑΛΝΤΕΜΑΡ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 0,8

 

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με τον rootbreaker. 2003 helpdesk σε εταιρία παροχής διαδυκτίου καθαρός μισθός 880 ΙΚΑ+τηλέφωνο. 2005 μηχανικός πωλήσεων σε ΕΠΕ ναυτιλιακού εξοπλισμού 1200+τηλέφωνο+αυτοκίνητο. Εργασία σε καφε-μπαρ στην Λευκάδα 1000 καθαρά με τα tips. Ολα αυτά τα έχω κάνει..και θα τα προτιμούσα ξανά αν ήταν να δουλέψω σαν μηχανικός με 800 στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε και λιγότερο άγχος , ευθύνες.

Συμπέρασμα, το μηχανιλίκι δεν αξίζει στην Ελλάδα.

Γιατί στην επαρχία τα 1.000Ε καθαρά , δύσκολα δίνονται (και όχι μόνο σε νέους μηχανικούς) και αν δίνονται σε ελάχιστες εταιρείες μισθοί

1.200-1.400Ε , δουλεύεις συνήθως και Σάββατο ή υπερωρίες.

Κολλητός μου στα Jumpo , με απολυτήριο Λυκείου παίρνει πάνω από 1.000Ε καθαρά και όταν τους ξεσκίζουν στα 12ώρα παίρνει πάνω από 1.500Ε.

Ο εργάτης θα πληρωθεί υπερωρίες , ο μηχανικός ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

3.Το κοστολόγιο ενός νέου μηχανικού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες , από την ευθύνη του τομέα του , το έργο που θα κάνει , από τα κέρδη που θα επιφέρει στον ιδιώτη και από τον τόπο εργασίας του .

Δεν υπάρχουν καθορισμένες τιμές διότι εξαρτάται από την δουλειά .

Άλλα χρήματα παίρνει ένας Ηλεκτρολόγος , άλλα παίρνει ένας Πολιτικός και άλλα ένας Αρχιτέκτονας .

 

Μηχανικός=Υπογραφή=Ευθύνη... Όταν κάνω μια μελέτη ή μια επίβλεψη και υπογράφω σα μηχανικός γι αυτό, αναλαμβάνω την τεχνική ευθύνη, συνεπώς απαιτώ να πληρώνομαι αντιστοίχως με αυτή την ευθυνη... Πάνω στην δικιά μου υπογραφή ο μεγαλοεργολάβος βγάζει χιλιάδες ευρώ, τα +200 δικά μου δε είναι πρόβλημα...

 

6.Θα περιμένω την απάντηση στην ερώτηση μου .Εάν θέλεις απαντάς .

 

έτσι όπως το θέτεις, θα απαντήσω όταν θα μου απαντήσεις και συ που δουλεύεις, πόσα πληρώνεσαι, αν είσαι μισθωτός ή όχι...εγώ σου είπα τα δικά μου...

 

Κάποιον νέο όμως με τρία χρόνια προϋπηρεσία και με ένα μεταπτυχιακό χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις δεν τον δικαιολογώ να καταφρονεί και να θεωρεί ξευτίλα τα 1000 ευρώ .Δεν παύουν και αυτά να είναι χρήματα .

 

Προφανώς αναφέρεσαι σε μένα... Μάντεψε γιατί δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις?

Ναι, το βρήκες... Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παντρευτώ και να τεκνοποιησώ (άσε που όταν μείνω έγκυος θα με διώξουν και από τη δουλειά, αλλώστε αυτό είναι το σωστό έτσι?). Όσο λοιπόν εγώ μένω με μισθούς κάτω από 1000, θα μένω άτεκνη...

 

Και τέλος, σε λίγο θα μου πεις ότι την κρίση στην Ελλάδα την έφεραν οι μηχανικοί που θέλουν τα προβλεπόμενα από ΣΣΕ έσοδα... Αν είναι έτσι, εσύ γιατί πήγες στη Σόφια να γίνεις μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

καλα αν πουμε και οτι την κριση την φεραν οι μηχανικοι εχουμε ξεφυγει...

 

οταν περνεισ 1000 και 1200 και υπογραφεις για τον καθε κατασκευαστη τουλαχιστον τις επιβλεψεις της αδειας του χωρις να περνεις τα λεφτα καθαρισες μονο ετσι....

οσο οτι και με 1200 σε μια οικοδομη που κανει η κατασκευη 1 μυριο δεν ειναι κοστος...

 

επισης οι συναδελφοι στα δημοσια δεν νομιζω κανεις να πληρωθηκε τις υπερτιμολογησεις που κανουν οι εταριες και βγαζουν 100%....

 

 

το θεμα ειναι οτι και αν λεμε με τοση μεγαλη προσφορα μηχανικων και τοση μικρη ζητηση στα μεγαλα αστικα κεντρα υπαρχει θεμα...

 

 

το μονο καλο ειναι οτι πολλοι γυρνανε στην επαρχια που μπορει απο 1000 εδω να κερδιζουν εκει 800 αλλα εκει εχουν αλλη αξια...και ολο και κατι σου τυχαινει...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.