Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

Είπα άλλο ο εργάτης άλλο ο μηχανικός.

Ανόμοια πράματα.

 

Εκατό φορές έχω γράψει ότι δεν είμαι εργοδότης.
Όχι, είσαι εργοδότης και πρέπει να δίνεις τους υπαλλήλους σου το ελάχιστο 1200 καθαρά, έχεις δεν έχεις.

Μόνο που μερικοί έχουν ξεχάσει ότι εργοδότης δεν σημαίνει κράτος. Την μία έχει δουλειά την άλλη δεν έχει.

Και όταν δεν έχει...σχολάει το προσωπικό...

 

ο σουπερ εξυπνος εργατης με τετοια ευφυια?

 

Και ποιος είπε ότι οι μηχανικοί είναι μόνο έξυπνοι? Ξέρεις πόσα ντουβάρια έχουν τελειώσει πολυτεχνείο ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Pappos ξεχνάς όμως ότι κάποτε και εσύ νέος ήσουν και είχες ψιλοχαμένο το μπούσουλα. Αν λοιπόν όλες οι εταιρίες σε αντιμετώπιζαν όπως εσύ αντιμετωπίζεις τους νέους μηχανικούς τότε και εσύ αλλά και όλοι μας ακόμη νέοι θα ήμαστε. Αυτό που λες εν ολίγοις δεν έχει καμία λογική απολύτως. Σκέψου ας πούμε έναν νέο μηχανικό ο οποίος βγαίνει σήμερα στην αγορά εργασίας όπου όλοι ζητούν έμπειρους μηχανικούς. Αυτός ο νέος πότε θα αποκτήσει την εμπειρία που ζητείται; Ποτέ προφανώς. Από την άλλη και ο νέος μπορεί να βγάλει αρκετά λεφτά για την εταιρία που δουλεύει αρκεί να έχει φιλότιμο. Προφανώς δεν έχει τις άπειρες γνώσεις αλλά θυμάμαι τον εαυτό μου πχ που για πλάκα δούλευα 12ωρα (εργοτάξιο + γραφείο). Σήμερα για να αποδώσω το ίδιο αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να δουλέψω 12ωρα γιατί πλέον έχω μάθει τον τρόπο να κάνω την ίδια δουλειά σε λιγότερο χρόνο.

 

@lazarosk: αν ήταν φίλε τόσο φιλεύσπλαχνες οι εταιρίες δεν θα μετρούσαμε 10 θανάτους στο ολυμπιακό χωριό από ελλειπή εφαρμογή μέτρων ασφαλείας, θα είχαμε δρόμους της προκοπής, η ρικομεξ δεν θα είχε πέσει κλπ. Οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Την υπεραξία των εργαζομένων εκμεταλλεύονται και από αυτούς βγάζουν το μεγαλύτερο κέρδος. Το μόνο που έχουν ξεχάσει οι λαοί είναι η δύναμη που έχουν γιατί αυτοί μπορούν να ζήσουν χωρίς εταιρίες οι εταιρίες όμως δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτούς. Σκέψου πχ να αποφασίζαμε να πετάξουμε τα κινητά μας. Τί θα έκαναν τότε οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας νομίζεις; Δεν θα έκλειναν; Δεν θα έβαζαν εκεί που ξέρουν τα εταιρικά τους κεφάλαια; Ή τί θα συνέβαινε αν αποφασίζαμε να επαναφέρουμε την ανταλλαγή προϊόντων ως μέσο συναλλαγών αντί για το χρήμα; Δεν θα κατέρρεε το τραπεζικό σύστημα και μαζί με αυτό το κεφαλαιοκρατικό σύστημα εν γένει; Το λοιπόν πρέπει και οι ιδιοκτήτες των εταιριών να καταλάβουν ότι οι εταιρίες τους είναι συμβιωτικοί οργανισμοί. Αν οι υπάλληλοι δεν είναι ευχαριστημένοι η κάθε εταιρία είναι καταδικασμένη. Προφανώς βέβαια δεν ξέρεις ότι οι μειωμένοι μισθοί είναι μόνο ο ένας τρόπος, μη βιώσιμος κιόλας, με τον οποίο αυξάνεται το κέρδος. Ο καλύτερος τρόπος είναι η αύξηση της αποδοτικότητας των υπαλλήλων η οποία συναρτάται άμεσα από το εργασιακό περιβάλλον εν γένει. Να στο εξηγήσω πιο απλά: αν η εταιρία με αμείβει με 800 ευρώ το μήνα γιατί εγώ να σκιστώ για να βγάλω την στατική μελέτη ενός διωρόφου σε 2 ημέρες; Θα την βγάλω σε μια εβδομάδα στην καλύτερη το οποίο όμως σημαίνει ότι η εταιρία αμέσως θα χάσει άλλη μια δουλειά μιας και δεν θα μπορέσει να με απασχολήσει σε άλλο αντικείμενο για το επιπλέον διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Pappos ξεχνάς όμως ότι κάποτε και εσύ νέος ήσουν και είχες ψιλοχαμένο το μπούσουλα.
Όταν ο φοιτητής γύριζε από μπουζούκια και σκυλάδικα, μερικοί δούλευαν σε εργοτάξιο και γραφείο...παράλληλα με τις σπουδές...και με χρήματα ελάχιστα έως καθόλου...

 

Αυτός ο νέος πότε θα αποκτήσει την εμπειρία που ζητείται;

 

Δες το παράδοξο του Ζήνωνα με τα στάδια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι ότι έπαιρνα 7000 δραχμές την ημέρα ως απλός στοχοφόρος το 1997. Ως μηχανικός τί μισθό θα έπρεπε να ζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

αντέ πάλι

η δουλειά του φοιτητή είναι να διαβάζει!!!

ούτε τα εργοτάξια ούτε τα γραφεία

 

άμα του περισσεύει χρόνος να κάνει επανάληψη

Link to comment
Share on other sites

η δουλειά του φοιτητή είναι να διαβάζει!!!

 

Αν δεν είχα σπουδάσει θα σε πίστευα...αλλά πολύ φραπεδούμπα...τσιπουράδικα και καφετέριες...και όσο πάει η κατάσταση χειροτερεύει.

Υπάρχουν εξεταστικές που περνάς και δεν ξέρεις τι μάθημα έγραφες...

Το επίπεδο δεν είναι όπως παλιά και αυτό κάνει μπάμ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα Pappos μου θυμίζεις τους παλιούς μηχανικούς που μου λέγανε :"Εμείς δουλεύαμε στα γραφεία των παλιών, τότε, μηχανικών τσάμπα μόνο και μόνο για να μάθουμε την δουλειά". Η απάντηση φυσικά απλή:"Οκ, ήσασταν τόσο βλάκες ώστε να εκμηδενίζετε την αξία του πτυχίου/διπλώματος αλλά ακόμα περισσότερο βλάκες γιατί καταδικάσατε όλες τις επόμενες γενιές σε χαμηλούς μισθούς". Τότε μόνο εξηγούσαν ότι το τσάμπα δεν ήταν τσάμπα αλλά απλώς δεν ζητούσαν εξαρχής τα λεφτά τα οποία πίστευαν ότι αξίζουν. Εννοείται φυσικά ότι μετά από 1-2 χρόνια έφευγαν από το γραφείο που δούλευαν για να ανοίξουν δικό τους γραφείο...

Link to comment
Share on other sites

@cna ο καθένας με τις απόψεις του...πάντως είμαι για ένα πράμα σίγουρος...πρέπει να έχει scan στην λέξη "εργάτης"...όποτε αναφέρεται μαζεύεται κόσμος...για να δούμε...χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

@Pappos , δεν ξέρω τι γινότανε στη σχολή σου , στη δεκαετία του 90 , στο ΤΕΙ Πειραιά αλλά έχεις ψευδή εικόνα για την πλειοψηφία των φοιτητών των Πολυτεχνικών σχολών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.