Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

λοιπον επειδη διαβαζω ανυπερβλητες μακακιες εδω μεσα να σας τα πω εγω εξω απο τα δοντια:

 

με μια και μοναδικη εξαιρεση που θα την αναφερω στο τελος, οι λογοι που ενας εργοδοτης θεωρει τα 1500 ευρω πολλα για εναν νεο μηχανικο ειναι δυο:

 

πρωτον, επειδη ζουμε σε ενα μπουρδελο και δεν υπαρχουν συμβασεις, μισθοι, ασφαλιση και τιποτα αλλα μονο μπλοκακια, τα οποια δινουν το δικαιωμα και στον εναν και στον αλλον να την κανουν απο την "συμφωνια" τους ανα πασα στιγμη χωρις συνεπεις, ο εργοδοτης φοβαται οτι οταν ο νεος μαθει τα κολπα, θα την κανει. τελος.

 

δευτερον, γιατι οσο λιγοτερα παιρνει ο υπαλληλος, τοσα περισσοτερα παιρνει το αφεντικο. μην το παρετε συναισθηματικα ή ιδεολογικα. εγω μπορει να θελω πιο πολλα λεφτα σαν αφεντικο γιατι πεθαινει η μανα μου απο καρκινο. αφηστε τους λογους του καθενος, απο αναγκη εως απληστια. μιλαμε για το αποτελεσμα. λιγοτερα εσυ, περισσοτερα εγω.

 

τα αλλα περι "δεν αξιζει ο νεος, χανει η εταιρεια κλπ" ειναι παραμυθια, και συγγνωμη, δεν ειναι επι προσωπικου το σχολιο αλλα οποιος χρησιμοποιει το επιχειρημα αυτο, πρωτον, δεν εχει προσλαβει ποτε κοσμο, και δευτερον, κοροιδευει τον εαυτο του αν τα πιστευει.

 

ο νεος θα κανει ΟΤΙ του πεις, ΟΤΙ του ζητησεις, θα κοιταξει να μαθει τα παντα, θα τρεξει κλπ. Οποιος δεν τα κανει, ειδικα στο Ελλαδισταν, εφυγε το επομενο δευτερολεπτο. αυτη ειναι η κατασταση.

 

ΑΝ ημασταν σοβαρη χωρα με συμβασεις, και υποχρεωσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ, οι μισθοι θα ηταν υψηλοτεροι και η καλυψη του εργοδοτη μεγαλυτερη. Αλλα και σε αυτο, οπως και σε αλλα, μας αρεσει το χυμα, το πονηρατζιδικο, η αποφυγη των εισφορων προς το κρατος μπουρδελο (δικαιολογημενα αυτο) και γενικα, σε ολα μας αρεσει να παιρνουμε αλλα να μην δινουμε.

 

η μεγαλυτερη χαρα που ειχα οταν δουλευα σε μεγαλες εταιρειες ηταν να προσλαμβανω πιτσιρικαδες, να γινονται αστερακια μετα απο 2 χρονια και να τους βλεπω να παιρνουν αυξηση και να πετανε. Τους επαιρνες δε με 1500 το μηνα και επειδη το ξεραν οτι αλλου θα παιρνανε 1000 με 1200, καθοντουσαν αργα, ξενυχταγανε, τρεχανε, μεσα σε ολα. Ε, μερικοι πιο σπιρτα ρωταγανε και μετα απο 6 μηνες τα ξεραν ολα.

 

Επειδη εχω προσλαβει εγω προσωπικα πανω απο 60 μηχανικους, για αλλους και για μενα αργοτερα, σας λεω: τα 1500 ειναι ΛΙΓΑ για μηχανικο. Η πιατσα τωρα λεει 1000 κι αν, αλλα για αυτο δεν φταινε οι πιτσιρικαδες.

 

Τωρα, ποια ειναι η μοναδικη εξαιρεση που ειπα πιο πανω. Ειναι οταν ενας μηχανικος δουλευει μονος του και αποφασιζει για πρωτη φορα, να παρει ενα νεο να τον βοηθαει. Τοτε και μονο τοτε σκεφτεται καποιος ειλικρινα να δωσει μικρο μισθο, για ανασφαλεια, γιατι μπορει να μην εχει πολλα σιγουρα εργα, γιατι μπορει να φοβαται το cash flow απο το οποιο ξαφνικα θα εξαρταται κι αλλος ανθρωπος.

 

Μονο τοτε ειναι καποιος για μενα ηθικα καθαρος να παζαρεψει. Ισως το λεω γιατι τουλαχιστον εγω, το αγχος που ειχα οταν πρωτοπηρα πιτσιρικα στο γραφειο, μη τυχον και δεν εχω να του δωσω τα 1200 στις 30 του μηνα, θα το θυμαμαι σε ολη μου τη ζωη. Εγω επαιρνα επιταγες και πληρωνα μετρητα βλεπετε. Αλλα το καταλαβαινω οταν ακουω αλλους.

 

Τωρα ειπαμε, βρηκαμε παππα, να θαψουμε πεντ' εξι. Ολα πισω 20 χρονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Pappos , δεν ξέρω τι γινότανε στη δεκαετία του 90 στο ΤΕΙ Πειραιά αλλά έχεις ψευδή εικόνα για την πλειοψηφία των φοιτητών των Πολυτεχνικών σχολών.
Δεν ξέρω για το ΤΕΙ Πειραιά αλλά ξέρω για το πολυτεχνείο της Ξάνθης...εκεί λίγο τους ζόριζε ο Παπαδόπουλος με τις πιθανότητες και τα παιδιά ίδρωναν...

 

και @spy1551, δεν μιλάς με κανένα φοιτητάκο και τις δήθεν δύσκολες σπουδές του ελληνικού πολυτεχνείου...αυτά θα τα λέμε ξέρεις...στον περιπτερά, στον μανάβη...κ.ο.κ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να κρίνεις σχολές και φοιτητές , αφού δεν έχεις τελειώσει την ίδια σχολή.

Εγώ από Πολυτεχνεία , μόνο για τη δικιά μου σχολή έχω δικαίωμα να εκφέρω γνώμη για το γίνεται εσωτερικά.

Στο έχω ξαναπεί.

Για άτομο που ασχολείται με τη δόμηση , πολύ εύκολα και αβίαστα αποδομείς .

Link to comment
Share on other sites

Για άτομο που ασχολείται με τη δόμηση , πολύ εύκολα και αβίαστα αποδομείς .
Τι εννοείς αγαπητέ με το παραπάνω?

 

Και για να κλείσουμε το θέμα πολυτεχνείο.

Το έχω πει πολλάκις. Στην Ελλάδα όποιο τούβλο ρίξεις στο πολυτεχνείο θα το τελειώσει.

Τα υπόλοιπα περί δυσκολίας θα τα λέτε...ξέρετε...μανάβηδες...περιπτεράδες...κ.ο.κ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την αξία νέων μηχανικών και αποφοίτων συγκεκριμένων ιδρυμάτων , κυρίως Ελληνικών.

 

Μόνο την Ιατρική θεωρώ δυσκολότερη σχολή των Πολυτεχνικών.

 

@Pappos , η ύλη είναι τεράστια. Ιδίως κάτι μαθήματα όπως Παθολογία θέλουν καθημερινό διάβασμα από την αρχή του εξαμήνου ( χιλιάδες σελίδες)

Φυσικό ,Χημικό και Μαθηματικό δεν είναι τόσο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Την αξία νέων μηχανικών και αποφοίτων συγκεκριμένων ιδρυμάτων , κυρίως Ελληνικών.
Συγνώμη, spy...μήπως νομίζεις ότι μιλάς με κανέναν φοιτητή?

Για την αξία και τα ιδρύματα δεν χρειάζεται να μου πεις εσύ ή κάποιος άλλος.

Και είπαμε, όποιος δεν ξέρει τι χρώμα έχει το διαβατήριο ο ΕΑΚ είναι καλύτερος κανονισμός και το ΕΜΠ είναι το καλύτερο στην Ευρώπη.

τα 1500 ειναι ΛΙΓΑ για μηχανικο.
Γραφείο μελετών ή εργοτάξιο ?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αγαπητέ με το παραπάνω?

 

 

Το έχω πει πολλάκις. Στην Ελλάδα όποιο τούβλο ρίξεις στο πολυτεχνείο θα το τελειώσει.

 

 

Aυτο ισχυε και παλια ή ειναι φαινομενο των τελευταιων ετων?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισχυε και παλια ή ειναι φαινομενο των τελευταιων ετων?

 

Φαινόμενο των τελευταίων ετών και μπορώ να πω και τι φταίει.

Είναι η υποβάθμιση της ύλης και το σύστημα των εξετάσεων για την εισαγωγή.

Επίσης τελευταία οι παρατάξεις έχουν αναδειχθεί σε κύριο παίχτη με συνέπεια την καταστροφή του επιπέδου και των φοιτητών.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, spy...μήπως νομίζεις ότι μιλάς με κανέναν

Γνωρίζω με ποιον μιλάω (και όνομα και επίθετο) και σέβομαι και την ηλικία σου και τις γνώσεις κτλ.

Αλλά διαφωνώ με τη λογική σου.

Ότι οι νέοι Έλληνες μηχανικοί πρέπει να παίρνουν τόσα γιατί τόσα ξέρουν.

Ο μισθός του μηχανικού , όπως και κάθε εργαζόμενου εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση της χώρας.

Αλλά πάλι σύμφωνα με τα Ελληνικά δεδομένα , συγκρίνω μηχανικούς με αποφοίτους λυκείου , δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

Διαφωνώ ,

Οι νεότερες γενιές μπορεί να έχουν ελλείψεις στα Μαθηματικά σε σχέση με εμάς που δίναμε με δέσμες αλλά είναι πολύ πιο συνεπείς στην παρακολούθηση των μαθημάτων.

Το πρόβλημα των παρατάξεων λύνεται πολύ εύκολα.

Η δύναμη τους είναι η ψήφος στις πρυτανικές εκλογές κτλ..

Το να ψηφίζουν οι φοιτητές για τους καθηγητές τους είναι κάτι πολύ σωστό.

Ο διδασκόμενος πρέπει να αξιολογεί τον διδάσκαλο.

Αυτό έχει τις ρίζες του εδώ και αιώνες από τα Ιταλικά Πανεπιστήμια.

Το κακό είναι ότι αυτό το καπηλέυονται οι 5-10 υπεύθυνοι των παρατάξεων. Κοινώς κομματόσκυλα ή φοιτητοπατέρες.

Θα μπορούσαν να ψηφίζουν άμεσα όλοι οι φοιτητές , οπότε τα κόμματα θα έχαναν αυτομάτως την εξουσίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο μισθός του μηχανικού , όπως και κάθε εργαζόμενου εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση της χώρας.
Τώρα μίλησες σωστά.

Συμφωνώ και νομίζω όλο το θέμα είναι στο οικονομικό. Δυστυχώς "επτωχεύσαμεν"...

 

Μόνο την Ιατρική θεωρώ δυσκολότερη σχολή των Πολυτεχνικών.

 

Η κάθε σχολή έχει την δυσκολία της. Η δυσκολότερη είναι φυσικό, μαθηματικό...πληροφορική...κ.α., αλλά όπως είπα η κάθε σχολή έχει την δυσκολία της.

Μπορεί να γράψεις 8 στο σκυρόδεμα και στον Βόλο για παράδειγμα να μην περάσεις καν ή να γράψεις χαμηλότερα...όλες οι σχολές είναι σεβαστές και όλες έχουν την δυσκολία τους. Η ιατρική δεν με συγκινεί...είναι μια τυπική σχολή όπως όλες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.