Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

spgirl

 

Σε ρωτάω λοιπόν

 

Εμείς που έχουμε υψηλό κοινωνικό , πολιτικό , οικονομικό και πνευματικό ..........επίπεδο που είμαστε υπεράνω σε σύγκριση πάντοτε από όλα τα κράτη των Βαλκανίων πως καταφέραμε σήμερα να φτάσουμε σε αυτό το σημείο ώστε να μας θεωρούν τελειωμένους , καταχρεωμένους και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορούν στην συνέχεια να μας προσάψουν ?

 

Στο θέμα της κοστολόγησης εγώ μίλησα για αρχή όσον αφορά αυτούς που το πρώτο χρόνο πηγαίνουν δοκιμαστικά και για να εκπαιδευτούν .

Τώρα αν εσύ τελειώνεις το μεταπτυχιακό και έχεις 3 χρόνια προϋπηρεσία όπως λες αυτά δεν μετράνε τόσο πολύ για τον εργολάβο. Γιατί εάν ο εργολάβος δεν έχει να σε πληρώσει θα σου δώσει ένα σεβαστό ποσό και όχι όσα ζητήσεις εσύ .

Με τα χρήματα του άλλου δεν μπορείς να κάνεις παιχνίδι και ιδιαίτερα σε καιρούς που επικρατούν περικοπές και απολύσεις .

 

Να ξέρεις πάντως πως ο εργολάβος έχει την επιλογή να σε διαλέξει ανάμεσα σε 300.000 συνάδελφους σου Μηχανικούς της χώρας αυτής + και αυτών που είναι από τα Βαλκάνια εάν έχει συνδέσμους και γνωριμίες και κυρίως οι μεγάλες κατασκευάστριες εταιρίες.

Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θα τα δεχτείς αυτά που θα σου δώσουν ή όχι. Η επιλογή σου πάντως αν θα είναι αρνητική να ξέρεις πως θα αποτελέσει βοήθεια για τον επόμενο νέο μηχανικό που θα θέλει να ξεφύγει από την ανεργία .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς που έχουμε υψηλό κοινωνικό , πολιτικό , οικονομικό και πνευματικό ..........επίπεδο που είμαστε υπεράνω σε σύγκριση πάντοτε από όλα τα κράτη των Βαλκανίων πως καταφέραμε σήμερα να φτάσουμε σε αυτό το σημείο ώστε να μας θεωρούν τελειωμένους , καταχρεωμένους και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορούν στην συνέχεια να μας προσάψουν ?

 

Ποια ακριβώς είναι η ερώτηση? Εγώ δεν την κατάλαβα...

Καταρχάς, πειράζει που θεωρώ ότι είμαι καλύτερη από ένα Βούλγαρο?

 

Στο θέμα της κοστολόγησης εγώ μίλησα για αρχή όσον αφορά αυτούς που το πρώτο χρόνο πηγαίνουν δοκιμαστικά και για να εκπαιδευτούν .

Τώρα αν εσύ τελειώνεις το μεταπτυχιακό και έχεις 3 χρόνια προϋπηρεσία όπως λες αυτά δεν μετράνε τόσο πολύ για τον εργολάβο. Γιατί εάν ο εργολάβος δεν έχει να σε πληρώσει θα σου δώσει ένα σεβαστό ποσό και όχι όσα ζητήσεις εσύ .

 

Ποιο είναι αυτό το σεβαστό ποσό που πιστεύεις ότι αξίζω?

 

Να ξέρεις πάντως πως ο εργολάβος έχει την επιλογή να σε διαλέξει ανάμεσα σε 300.000 συνάδελφους σου Μηχανικούς της χώρας αυτής + και αυτών που είναι από τα Βαλκάνια εάν έχει συνδέσμους και γνωριμίες και κυρίως οι μεγάλες κατασκευάστριες εταιρίες. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θα τα δεχτείς αυτά που θα σου δώσουν ή όχι. Η επιλογή σου πάντως αν θα είναι αρνητική να ξέρεις πως θα αποτελέσει βοήθεια για τον επόμενο νέο μηχανικό που θα θέλει να ξεφύγει από την ανεργία .

 

Μετά χαράς να αρνουμαι εγώ πάντα να μη ξεφτιλίζομαι ώστε μετά ο κάθε εργοδότης να μπορεί να ξεφτιλίσει τους νέους... Αλλά μη νομίζεις, και οι νέοι δε τους αρέσει η ξεφτίλα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κάποιος ψάχνει να προσλάβει κάποιον νέο και άπειρο όπως λες ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΑΠΙΔΕΥΣΕΙ.

Ειλικρινά αν ήσουν εργοδότης και ήθελες κάποιον να σου κάνει την Α δουλειά.

Τι θα διάλεγες.

 

Κάποιον που μπορεί να κάνει τη δουλειά μιας και την έχει ξανακάνει , ή κάποιον που θα τον πληρώνεις ένα χρόνο και θα την κάνει του χρόνου.

 

Οι όποια εμπειρία στο Β αντικείμενο αποκτάται απλά και μόνο επειδή ενώ δουλεύεις στο Α σου προκύπτουν που και που δουλειές στο Β.

 

Το να σε πάρει κάποιος και να σε βάλει να κάνεις κάτι που δεν το έχεις ξαναδεί και α σου πάρει κάνα χρόνο για να το καταλάβεις θα το κάνει μόνο αν είναι κανένας γνωστός σου.

 

Όπου ζητούνται νέοι και χωρίς εμπειρία είναι απλά και μόνο επειδή η δουλειά εκείνη δεν χρειάζεται εμπειρία και κάτι το ιδιαίτερο.

Απλά τα πράγματα , τα αφεντικά δεν εκπαιδεύουν , κοιτάν να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Πως ζητάς από κάποιον να δεχτεί με λιγότερα όταν δεν μπορεί να ζήσει με αυτά που ήδη παίρνει. Δεν μένου όλοι με τους δικούς τους και δεν έχουν όλοι βοήθεια από το σπίτι .

 

Την οικονομική κρίση , την εκμεταλλεύονται οι ΦΑΣΙΣΤΕΣ και τα αφεντικά για να καταργήσουν δικαιώματα που αποκτήθηκαν με αίμα.

 

Αν πας σε μία βιομηχανία και δεις το κόστος των μισθών μπροστά στο κόστος λειτουργίας θα γελάσεις και θα προτείνεις αύξηση.

 

Σε όλα τα παραπάνω δεν αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος μηχανικός παίρνει κάποιον νέο και άπειρο για γραματέα- μηχανικό και μιας και θα έπαιρνε κάποτε γραμματέα τα έχει 2 σε 1 και συμφέρει. Εκεί ναι ο «νέος» πάει για να μάθει και για να βολευτεί , να αποκτήσει κονέ κλπ γιατί έτσι του είπαν πως μπορείς να μπεις στα "κυκλώματα" και καλά.

 

Τέλος για να καταλάβω ρε Λάζαρε.

 

Μιλά για αυτά που ζητάν οι νέοι και άπειροι. Πόσοι νέοι και άπειροι νομίζεις πως εργάζονται και πόσο νομίζεις πως κοστίζουν στο σύνολο του κόστους των μισθών.

 

Μιλάς για ψίχουλα ουσιαστικά.

 

Αλλού είναι τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

lazarosk το ξαναλέω άσε τον Θεό εκεί που είναι και μη τον ανακατεύεις στην συζήτηση. Δεν φταίει αυτός για την κατάσταση που είμαστε τώρα, ούτε φταίει αυτός που κάποια παιδιά γεννιούνται στην Αφρική και δεν έχουν να φάνε. Όπως λοιπόν αυτές οι χώρες είναι και άποκαλούνται από εμάς τριτοκοσμικές έτσι και εγώ θεωρώ ότι τα πτυχία μας μας θέτουν σε υψηλότερο κοινωνικό επίπεδο από πολλούς άλλους. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε και καλύτεροι ως άνθρωποι, δεν εννοούσα αυτό. Ούτως ή άλλως εγώ κατάγομαι από αγροτική οικογένεια και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει φτώχεια και καταθλίωση επειδή γεννήθηκα φτωχός. Οπότε μη μου κάνεις εμένα συγκρίσεις με τους εργάτες. Σε πληροφορώ ότι έχω τις καλύτερες σχέσεις με όλα τα συνεργεία μου ακόμη και με τους οδηγούς από τις βαρέλες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αμοίβομαι το ίδιο με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα γραφείο, νέο μηχανικό δεν θα τον πλήρωνα με τίποτα 1000.

800 για αρχή και στην πορεία θα έβλεπα αν τον κρατούσα. Δεν μπορεί να του δίνω 1000 και από πάνω να του μαθαίνω την δουλεία.

Επίσης εννοείται, για μελέτες τουλάχιστον, έπρεπε να αποδείξει εμπειρία σε εργοτάξιο τουλάχιστον 1 χρόνο.

 

Tha epanalavo oti anefere ki enas akoma ki as ksenizei kapoious

"ta diplomata einai diplomata"

 

yparxoun polloi diplomatouxoi xoris prosonta opos yparxoun kai giatroi xoris prosonta opos se olous tous kladous.

 

To na apaksiei kapoios omos spoudes 5-6etias se poli psilo epipedo dyskolias opos einai 2-3 politexneia stin Ellada einai apo mono tou,periergo..

 

I nootropia tou "den mporo na dino se kapoion 1000 kai na tou mathaino" einai kathara nootropia tou mesou orou tis Elladas pou apexei parasagas apo tin evropi.Edo dyskolevete kapoios na katalavei kan tin ennoia "ependyo se mia aksia-prosopo gia na mou apodosei pollaplasia se vathos xronou"

 

Gi ayto kai kanenas me ayti tin nootropia den katafere na "megalosei" pote tou se kanena epipedo.

Giati o mesos oros vlepei mikroskopika kai to ameso kerdos kai den mporei na anoiksei ta matakia tou (mallon den exei kai tis ikanotites stin Ellada)

 

Gia na sygkekrimenopoiiso kai na katalavete oti yparxoun periptoseis akoma kai en eti 2010, ego ksekinisa me mideniki empeiria me vasiko 1400 mikta kai mesa se 2,5 xronia exo sxedon diplasiasei tis apodoxes mou paroti eimai se 2i douleia me entelos diaforetiko antikeimeno me ayto pou ksekinisa, pali apo to miden kai "Asxetos" opos ypostirizoun merikoi

(Asxetos stin praksi giati se theoritiko epipedo to politexneio exei dosei pliris prodiagrafes gia na stiseis kariera. Kai to katalavaino mera me ti mera akoma perissotero )

 

Ki ayto giati o protos ergodotis mou den skeftike oti ton proto kairo tha me "amoivei gia na me ekpaideysei" alla to eide san ependysi

An tou vgike kai ti kerdise apo mena mporei opoiosdipote na to mathei eykola

 

Safos i periptosi ayti den apotelei ton kanona stin Ellada alla apotelei KANONA stin Evropi, gi ayto kai eksalou ekso einai ta pragmata etsi.

Ta panta krinonte apo ta apotelesmata eksallou

 

Kamia aksia kai kanena diploma den xanete, apla stin Ellada enniote dikaionete (sto eksoteriko ginetai panta)

 

Opoios theorei oti "to exei" kai den vriskei antapokrisi stin Ellada (pou to theoro dyskolo giati akoma kai stin Ellada meta apo kapoio xrono tha ksexorisei..) na feygei kata ekso xoris deyteri skepsi

 

ug sorry gia ta anapofeykta greeklish.den exei ti dynatotia to pliktrologio.to xo pei polles fores.mporeite apla na apagorepsete tin parathesi apopseon me greeklish

 

yg oso gia to mplokaki pou lete kapoioi den einai aparaitita arnitiko.

oi krathseis os misthotos einai poli parapano apo oti an ta pairneis mikta me mplokaki.psakste kala kai kante kathares synenoseis me ton ergodoti sas prin kleisete symfonies.eksallou me to neo nomo an kaneis enarksi kai doulepseis me mplokaki exeis aforologito 30.000 gia tis 3 protes xronies kati pou den isxyei os misthtos.psaxteite kala kante kathares synallages mixanikoi eiste gia to theo

 

 

Για να ξεκινήσουμε να διαβάσουμε όλα αυτά που γράφετε , μπείτε στον κόπο να τα γράψετε σε Ελληνική γλώσσα και ρίξτε και μια ματιά ώστε να θυμηθείτε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

 

Ευχαριστώ. gvarth.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για ενημέρωση, οι τιμές που είπα για πρώτο μισθό αφορούν εργασία σε γραφείο μελετών και όχι εργοτάξιο. Το εργοτάξιο είναι η πρώτη δουλειά για όλους, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει για το γραφείο μελετών.

Και ενώ στο εργοτάξιο δεν χρειάζεσαι σχετικά τίποτα για να ξεκινήσεις, στο γραφείο μελετών χρειάζεσαι από πακέτα προγραμμάτων μέχρι εξειδικευμένα FEM προγράμματα και εμπειρία που πρέπει να αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένας έμπειρος μελετητής μηχανικός , πόσα παίρνει στην Ελλάδα;

Δείτε πόσα παίρνουν στην Αμερική. (Δείτε και κλάφτε).

http://www.jobisjob.com/structural+steel+engineer/jobs

 

*** O κλάδος μας ήταν σε κρίση , πριν την κρίση χρέους στην Ελλάδα

1. Λόγω πτώσης του τζίρου των κατασκευαστικών που ακολούθησαν τη φούσκα των στεγαστικών ακινήτων.

2. Λογώ υπερπροσφοράς μηχανικών που προκύπτει από την αλόγιστη ίδρυση νέων σχολών σε κάθε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας.

Οι φοιτητές , στρατιώτες κτλ. αποτέλεσαν μέρος της περιφερειακής ανάπτυξης στην Ελλάδα και της τόνωσης μικρών τοπικών οικονομιών.

3. Ο κατασκευαστικός κλάδος θα είχε πρόβλημα νωρίτερα αλλά υπήρχαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες , τα μεγάλα έργα και κάποιοι από τα εκατομμύρια μεταναστών που μπήκαν κυρίως τη δεκαετία του 90 , αποφάσισαν να αποκτήσουν τη δική τους στέγης.

Ίσως γίνει κάτι παρόμοιο με τους γιατρούς της Τσεχίας , όπου το 1/4 παραιτήθηκε και ψάχνει για δουλειά στο εξωτερικό.

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231073604

Link to comment
Share on other sites

Αμερική σε σχέση με Ελβετία και Γερμανία παίρνουν λίγα.

Είναι αστείο να συγκρίνουμε τους μισθούς αυτούς με της Ελλάδας.

Στην Ελλάδα σε ένα γραφείο μελετών ένας καλός μελετητής και έμπειρος να πάρει το μήνα καθαρά 2500-3000€.

Αλλά μην συγκρίνετε Ελλάδα με εξωτερικό.

Καταρχήν τα έργα είναι πολύ διαφορετικά. Στην Ελλάδα υπάρχει μόνο πολυκατοικία. Τώρα τελευταία και γεφυροποιία αλλά και πάλι όχι οι τρελές κατασκευές όπως έξω (κρεμαστές, καλωδιακές γέφυρες κ.τ.λ.)

Δηλαδή τα έργα στην Ελλάδα είναι και μικρής κλίμακας αλλά και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου αστείο δεν είναι Pappos,

Tα προιόντα μας είναι ακριβότερα από ότι στο εξωτερικό.

Κάνε μια βόλτα σε ένα Γερμανικό σουπερμάρκετ και δες πόσο στοιχίζει το γάλα ή ακόμα και η Ελληνική Φέτα !!!

Δεν γίνεται να μειώνονται μόνο οι μισθοί και οι τιμές των αγαθών να αυξάνονται.

Και πάλι για τη δικιά μας χώρα.

Σύγκρινε μισθούς μηχανικών και μισθούς αποφοίτων λυκείου.

Και το χρέος δεν δημιουργήθηκε από τους μισθούς ,όσο και αν το προπαγανδίζουν οι δημοσιογράφοι.

 

 

*** Στη Γερμανία και την Ελβετία με τα τυποποιημένα σπιτάκια και χωρίς σεισμούς έχεις να κάνεις δυσκολότερες μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

*** Στη Γερμανία και την Ελβετία με τα τυποποιημένα σπιτάκια και χωρίς σεισμούς έχεις να κάνεις δυσκολότερες μελέτες;
Αυτή η καραμέλα όχι σε εμένα. Δεν έχει μόνο αυτή η χώρα σεισμό.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε έργα γεφυροποιίας Ελλάδας με Ελβετία ή Γερμανία.

Πως να το κάνουμε τώρα δηλαδή? Με το ζόρι?

Ούτε έργα όπως ουρανοξύστες (Στην Ελλάδα δεν έχουμε καν !!!) Και όμως Αμερική, Ιαπωνία, Γερμανία και άλλες χώρες με ή χωρίς σεισμό είναι γεμάτες με τέτοιες κατασκευές !!!

Ελλάδα είναι ο κ.Μήτσος ο εργολάβος και η πολυκατοικία !!!

 

με τα τυποποιημένα σπιτάκια

 

Από εδώ φαίνεται ότι δεν έχεις πάει Γερμανία...εκτός αν εννοείς σπιτάκια τους ουρανοξύστες της Frankfurt...και η λέξη Baudynamik δεν ξέρω αν σου λέει κάτι, αλλά κάνουν και στην Γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.