Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκι και Σύμβαση


Recommended Posts

Εμπειρο δε με λές , ούτε 10 μήνες δεν είμαι στο κουρμέτι.Απλά μπορώ να ποντάρω στο γεγονός οτι αποδίδω στην εταιρία απο τη πρώτη μέρα της δουλειάς μου χωρίς υπερβολή.Για λιγότερα δλδ ούτε καν .Θα με ενδιέφερε όμως η πρόσληψη σα μισθωτός για γνωστούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δε συμφερει τον αλλον να σε εχει μισθωτο... Και γω προτιμω το μισθωτος, αλλα ξερεις πως παιζεται...

Εμπειρο δε σε ειπα λογω των 0-3 χρονια εμπειριας, αλλα επειδη στο νυν αφεντικο σου δε δουλευεις τωρα, σημερα αλλα και πιο πριν...

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα με τις διαδοχικές συμβάσεις έχει να κάνει με "εργασιακά δικαιώματα" του "συμβασιούχου", τα οποία προκύπτουν όταν καταγγελθεί η σύμβαση (αν ποτέ γίνει αυτό), δηλαδή αν η σύμβαση υποκρύπτει σχέση εξαρτημένης εργασίας. Ηταν υπαρκτό και με το προηγούμενο καθεστώς, είναι υπαρκτό και με το καινούργιο.

Επιπλέον υπάρχει και θέμα με την φορολογική αναγνώριση της δαπάνης για την επιχείρηση, στο οποίο η μόνη ουσιαστική διαφορά με το νέο καθεστώς είναι ότι το βάρος της "απόδειξης των πραγματικών γεγονότων" το έχει η επιχείρηση πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή μπορούν να σε απολύσουν ανά πάσα στιγμή χωρίς να μπορείς να απαιτήσεις αποζημιώσεις και τα συναφή...

 

Αυτή λοιπόν είναι και η επιβεβαίωση ότι ο Μηχανικός έχει ανάγκη την Εταιρία και όχι η Εταιρία τον Μηχανικό .Καμία Εταιρία σήμερα δεν σε έχει μόνιμο και ιδιαίτερα σε μια χώρα που κυριαρχεί το ΔΝΤ και η κρίση .

 

christopografow

 

Εγώ στην θέση σου δεν θα ζητούσα παραπάνω από τα όσα λες ότι παίρνεις .Ξέρεις γιατί ?

Γιατί τους δίνεις αφορμή σε περίοδο που οι περισσότερες εταιρίες έχουν μειωμένα έσοδα και σκέφτονται περικοπές και απολύσεις .

Ξανά σκέψου λοιπόν . Σε αυτά που σου λένε οι άλλοι έχουν απόλυτο δίκιο στο να παραμείνεις στην δουλεία σου και ποτέ να μην καταφρονείς και υποτιμάς τα χρήματα που παίρνεις διαφορετικά τους υποτιμάς τους ίδιους που σε πληρώνουν και αυτό δεν θα σου βγει στο τέλος σε καλό .

Η Εταιρία και η κάθε Εταιρία έχει και αυτή τα έξοδα της και έχει να πληρώσει και άλλους συναδέλφους σου και όχι μόνο εσένα .

Link to comment
Share on other sites

christopografow, εγω παλι σου προτεινω να ζητησεις 250 +23% ΦΠΑ, να λυπηθεις και αυτην την δολια την εταιρεια...

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

Είπαμε το να είσαι μισθωτός , είναι προστατευόμενο είδος προς εξαφάνιση .

250 ε?Χμ, καλά είναι , βγαίνουν τα τσιγάρα και τα ποτά μου ;)

 

@lazarosk

 

Με την απαραίτητη προυπόθεση οτι δεν υποτιμούνται και τα δικά μου χρήματα που αποδίδω στην εταιρία και τα οποία είπα πόσα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με την απαραίτητη προυπόθεση οτι δεν υποτιμούνται και τα δικά μου χρήματα που αποδίδω στην εταιρία και τα οποία είπα πόσα είναι.

 

Αυτό για εμένα είναι λίγο λάθος τακτική στην αποτίμηση του τι θέλω για τη δουλειά μου. άλλη περίοδο φέρνεις στη δουλειά 2500 άλλη κοστίζεις 2500. Τπάρχουν τμήματα σε μία εταιρεία πχ η μηχανογράφηση τα οποία μόνο στοιχίζουν και άλλα τμήματα τα οποία έχουν κέρδη πχ τμήμα πωλήσεων.

Αυτό δε σημαίνει ότι για το τμήμα μηχανογράφησης οι μισθοί θα είναι εξευτελιστικοί και στο άλλο τμήμα θα τρώνε με χρυσά κουτάλια. Αν σπάσει ένα γρανάζι στη μηχανή συνήθως το σύστημα ολόκληρο δε δουλεύει.

 

Τέλος πάντων για να γυρίσουμε στο θέμα μας, δυστυχώς τις εταιρείες δεν τις συμφέρει καθόλου να έχουν μισθωτούς μηχανικούς. Λίγο τα ασφάλιστρα του ΤΣΜΕΔΕ , λίγο το ΦΠΑ λίγο οι αποζημιώσεις και τα επιδόματα τις καλύπτει και τις συμφέρει το καθεστώς ως έχει: "Φοβισμένους ή μη" συμβασιούχους μηχανικούς που αποκλύεται να κάνουν ποτέ όσο εργάζονται καταγγελία για εξαρτημένη εργασία. Δεν ξέρω αν άλλαξε το καθεστώς τώρα με το νέο νόμο, νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει ο Σωτήρης.

 

Πάντως όταν διεκδικείς για τον εαυτό σου, ειδικά αν το κάνεις με εξιοπρέπεια και δεν "ζαλίζεις" τον άλλον κάθε μέρα καλό είναι να διεκδικείς το καλύτερο και το περισσότερο. Πιστέυω ότι όταν το κάνεις με συνέπεια και με αξιοπρέπεια δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αλλωστε και εμείς ένα είδος πωλητή είμαστε και πρέπει να μάθουμε να διαφημίζουμε και να πουλάμε τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

@nikoletta

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ! Τα περί 2500 τα ανέφερα σαν ενα άμεσο επιχειρήμα σ ένα πιθανό αίτημα μου...

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε και εμείς ένα είδος πωλητή είμαστε και πρέπει να μάθουμε να διαφημίζουμε και να πουλάμε τον εαυτό μας.

 

Συμφωνώ nikoletta, πουλάμε τον ευατό μας σας επαγγελματία, αλλά μην ξεχνάς:

Δεν εμπορευόμαστε τις υπηρεσίες μας, τις παρέχουμε...

Link to comment
Share on other sites

οκ!

χτύπησες σε ευαίσθητη χορδη γιατί το έχω ακούσει σαν επιχείρημα τελευταία σε διάφορες εταιρέιες στις απολύσεις του προσωπικού με αποτέλεσμα να μένουν κάποιοι με υπέρογκους μισθούς και να φεύγουν κάποιες γραμματείς και τη δουλειά τους να την φορτώνονται οι "ενδιάμεσοι"..

 

Πάντως για το πρακτικό του θέματος. Για εμένα δεν θα πρέπει να κάνεις έκπτωση στον μισθό σου με την λογική της παραχώρησης στην εταιρεία επειδή θα σου κάνουν την "χάρη" να είσαι μισθωτός. Γιατί στην πραγματικότητα δεν σου κάνουν την χάρη. Αν ήθελαν να είναι 100% νόμιμοι, αυτό είναι το πραγματικό εργασιακό καθεστώς που έχεις. Τώρα εσύ ξέρεις το κλίμα εκεί, εσύ ξέρεις τι σε παιρνει να διεκδικήσεις και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.