Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Στάθμευση σε πρασιά


acidduke

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Ειμαι ιδιοκτητης ενος 2 'oροφου ακινήτου, με φάτσα 10μ στον δρόμο.Η πρασιά μου ειναι 4μ.

Το ισογειο ειναι υπεριψωμένο κατα 1,5μ και θελω να φτιάξω μία θεση parking.

Το οικοπεδο ειναι σε υποκλιση περιοχη(βουνό) και για αυτο ειναι υπερυψωμένο.

Μπορω να κανω μια θεση parking στην πρασιά μου και με ποιες προυποθέσεις?Θα ήταν νομιμο και αν ναι τι χρειάζεται να κάνω? ή αναγκαστικα πρεπει να εμφανισω μια θεση κατω απο το ισογειο της οικίας και για να είμαι νομιμος να την κατασκευάσω κι όλας? ολοι Παντως σε αυτη την γειτονια εχουν την πρασιά τους σαν parking.O μηχανικός που εφερα μου είπε οτι δεν ειναι νομιμες αυτες.

Μπορει καποιος να με κατατοπίσει για το τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Η πρασιά είναι χώρος που αποτελεί μεν τμήμα του οικοπέδου αλλά δεν μπορεί να δομηθεί.

Θέση στάθμευσης επιτρέπεται να εξασφαλιστεί στην πρασιά αλλά για την εφαρμογή των σχετικών διατάξεων σε συγκεκριμένο οικόπεδο, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, όπως αυτό που περιγράφεις, πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό που να γνωρίζει την πολεοδομική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται αρκεί να βγαίνει ο υπολογισμός της φύτευσης. Να την δείχνουν τα σχέδια της ο.α. και να καλύπτονται οι απαιτούμενες διαστάσεις. Προφανώς πρέπει να απευθηνθείς σε μηχανικό δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο προηγούμενος συνάδελφος ρώτησε κάνα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα την τελευταία και αφοριστική πρόταση του μηνύματός σου "δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο προηγούμενος συνάδελφος ρώτησε κάνα άλλο",

1. Δεν ισχύει όλο το μήνυμα;

2. Δεν ισχύει η πρώτη πρόταση;

3. Δεν ισχύει το πρώτο σκέλος της δεύτερης;

4. Δεν ισχύει το δεύτερο σκέλος της δεύτερης;

5. Δεν ισχύει όλη η δεύτερη;

6. Δεν ισχύει συνδυασμός των παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.