Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στα 10 στρέμματα η αρτιότητα στις περιοχές Natura 2000 σύμφωνα με το σχέδιο νόμου


Engineer

Recommended Posts

Δεν μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάω γενικά. Σκέψου πόσοι αγόρασαν οικόπεδα για μελλοντική χρήση ή για τα παιδιά τους.

Πιστεύω πως απαξιωνουν την ακίνητη περιουσία. Τώρα είναι μόνο οι Natura. Αύριο θα είναι όλη η Έλλαδα. Απο παντού χτηπήματα στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μας αρεσει δε μας αρεσει ετσι ειναι...

 

Δες και την εγκυκλιο για τους οικισμους και την παραχωρηση σε κοινη χρηση που βρηκε πριν ενα χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αχιλλεα να ληξει...

 

Αλλα πριν κανουμε οτιδηποτε πρεπει να κοιταμε και την υπαρχουσα κατασταση....

 

Το οτι δεν επιτρεπεται σε αλλες χωρες δεν σημαινει οτι ξαφνικα πρεπει και να το κανουμε...

 

Εσυ εισαι Αθηνα και δουλευεις εντος σχεδιου...

 

Εδω 6/10 των ΟΑ ειναι εκτος σχεδιου..

 

Τετοιες "τομες" δεν φερνουν αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν και στην Αττική υπάρχει εκτός σχεδίου και έχω κάνει πολλές μελέτες σε εκτός σχεδίου.

 

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, δεν είναι ζήτημα συμφερόντων. Η άποψή μου είναι η έννοια του "Εκτός σχεδίου" όπως θεσπίστηκε το 1923, έχει πλέον τελείως διαστρεβλωθεί και χρησιμοποιηθεί τελείως λανθασμένα, που έχει έρθει πιά το πλήρωμα του χρόνου να καταργηθεί και να θεσμοθετηθεί υποχρεωτικά ο χωρικός προγραμματισμός πρίν την ανέγερση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καταργηθεί όμως θα πρέπει να έχει γίνει κάτι άλλο πρώτα;

Όταν έχουν να γίνουν επεκτάσεις ορίων πόλεων εδώ και 10 χρόνια και άπο οτι ακούγεται δεν πρόκειται να γίνει δεν μπορείς να καταργείς την εκτός σχεδίου δομηση.

Link to comment
Share on other sites

και επειδή στην ελλάδα δεν μπορούμε να θεσπίσουμε και να τηρήσουμε σωστούς κανόνες καταργούμε την εκτός σχεδίου δόμηση.

 

λες και το πρόβλημα της ελλάδας είναι αυτό.

 

θέσπισε πιο αυστηρούς κανόνες αν θες. μείωσε τη δόμηση θέσε αυστηρούς αρχιτεκτονικούς περιορισμούς κάνε κάτι αλλά μην την καταργείς.

 

τον ρωτάς ρε χαιβάνι πολιτικέ αυτόν που αγόρασε σήμερα ένα χωράφι είτε για την πάρτη του είτε για τα παιδιά του με σκοπό να χτίσει ένα σπίτι γιατί θα του βγει πιο φτηνό απότι εντός σχεδίου?

 

τη φερεγγυότητα δείχεις ως πολιτεία?

ρε που ζούμε?

 

τα λύσαμε όλα στην ελλάδα και μας μάρανε η εκτός σχεδίου δόμηση

πάλι το φτωχό ξεσκίζεις

ο πλούσιος στα παπαρια του. θα πάει να αγοράσει και 10 και 20 στρέμματα

Link to comment
Share on other sites

Εγω ελπιζω οτι θα υπαρχει καποια "παρεκκλιση" που θα λεει

"Τα εχοντα εμβαδο 4στρ και ανω κατα την ημερομηνια δημοσιευσης..."

 

Αχιλλεα

Εγω πιστευω οτι η οικοδομη ειναι σημαντικο κομματι της οικονομιας..

Οποτε θα προτιμουσα να βλεπω σπιτια σε βουνα και λαγκαδια και ας μου χαλανε την αισθητικη παρα να βλεπω ανθρωπους να μην εχουν δουλεια κια να με παιρνουν τηλεφωνω για μεροκαματο...

 

Οκ, να αλλαξουν καποια πραγματα προς το ορθοτερο αλλα ΟΧΙ τωρα...

Δλδ αν υπαρχει για αλλα 4-5 χρονια η εκτος σχεδιου δομηση τι θα γινει???

 

@ πες τα chrisven.... Εγω πραγματικα κουραστικα με την μλκ του τελευταιου ετους...ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει γινει σωστα..ΚΑΜΙΑ μεταρρυθμιση...μονο μλκς....Προς το παρον δουλεια και εσοδα εχω αλλα βλεπω ενα μυρο μελλον....Δεν περιγραφω αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με πείσατε.

 

Να καταργηθούν όλοι οι περιορισμοί στην δόμηση.

Έτσι κι αλλιώς σωστούς κανόνες δεν μπορούμε να θεσπίσουμε.

 

Οικοδομές παντού λοιπόν. Για αισθητική και περιττές πολυτέλειες είμαστε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο....

Εσυ το λες ειρωνικα εγω το λεω κυριολεκτικα....

Εδω πριν 5 χρονια που ο ελεγχος κατα την εκδοση ΟΑ ηταν για πλακα, εδειχαν οι """"μηχανικοι"""" 4αρια οικοπεδα και εχτιζαν 200τμ (ενω το οικοπεδο ηταν κατω απο στρεμμα). Κουνουσαν ορια οικισμων και δεν ετρεχε τιποτα...Κουνουσαν ολοκληρα οικοπεδα για να μπουν στην περιμετρικη και παλι ολα μελι γαλα....

 

 

Ειναι αστειο εντελως να συζηταμε οτι θα μπει ταξη στα εκτος σχεδιου με την καταργηση της δομησης...

 

Θες να βαλλεις ταξη, βγαλλε ελεγχους εξω...στην οικοδομη...Και οποιος εχει κανει μλκ, προστιμο μεχρι το λαιμο...και ο επιβλεπων μηχανικος πειθαρχικο...τελος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.