Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή αντιστροφέα με εγκατεστημενη ισχύ 10kW


darlas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το αναλύεις λίγο παραπάνω αυτό?

 

Ήταν απάντηση από άνθρωπο σε γραφείο της ΔΕΗ. Στις διευκρινήσεις που ζήτησα, μου είπε ότι σε λίγο καιρό η ΔΕΗ θα υποχρεώνει να τοποθετείται δίαταξη η οποία θα πετάει το σύστημα εκτός σε περίπτωση που δεν τροφοδοτεί και τις τρεις φάσεις. Περισσότερες λεπτομέριες σε μικρό χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα από SMA ότι η ΔΕΗ θα βγάλει σύντομα ανακοίνωση για αυτό το θέμα, και ότι οι tripower δε θα συναντούν πρόβλημα από εδώ και εμπρός.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! Ωραία αυτό ήξερα και εγώ μικρότερος από 10 δεν υπάρχει. Δηλαδή λέτε μακροχρόνια οι τρεις μονοφασικοί θα έχουν καλύτεροι απόδοση ε? Ωστόσο ο συγκεκριμένος τριφασικός της ΣΜΑ έχει 2 ΜPP με συνέπεια να έχεις την δυνατότητα να παίξεις με την διαστασιολόγηση. Για το πρώτο MPP πρέπει να υπάρχει ομοιομορφία για κάθε από τα 4 string ενώ στο 2ο ΜPP στο μοναδικό string που μπαίνει μπορεί να είναι διαφορετικό σε διαστασιολόγηση από ότι τα string toy πρώτου σωστα?

 

O μικρότερος TriPower είναι ο 8000...

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε τι θα γινει...σταυρο αμα μαθεις τίποτα πεσ μας pls.

Έχεισ δίκαιο Cyr τελικά ο 8000 είναι ο μικρότερος... thx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

είχαμε καμιά εξέλιξη στο θέμα με τους Tripower? Με ενημέρωσαν πως η ΔΕΗ Σερρών και πολλών άλλων περιοχών αρνείται να τους συνδέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον τριφασικό SMA δεν το έχω ξανακούσει, ούτε και προσωπικά μου έχει συμβεί.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως η ΔΕΗ αποφασίζει τι θα συνδέσει και τι όχι!

 

Που λέει η ΔΕΗ στους όρους σύνδεσης ότι απαιτείται επιτηρητής των φάσεων, γιατί με λίγα λόγια, αν έχω καταλάβει καλά το είδος του προβλήματος κάτι τέτοιο ζητάνε.

 

Γιατί να μην είναι κακός προγραμματισμός ή συνδεσμολογία του μετατροπέα;

Όταν έχουμε τρεις μετατροπείς, έναν σε κάθε φάση, όταν κοπεί η μία φάση και απομονωθεί ο μετατροπέας, απομονώνονται και οι άλλοι; Όχι βέβαια.

 

Ο SMA STP 8000TL δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

@tsilena : πάντα διαβασμένη αλλά εδώ όχι. Ό,τι ώρα θες σου στέλνω όσους STP8000 θες :) . Κυκλοφορεί εν ολίγοις. Καλή Σαρακοστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.