Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κλειστό χώρο στάθμευσης


gmch

Recommended Posts

Γειά σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας.

1) Έχω στην ιδιοκτησία μου 2 μαγαζιά 20,40 τμ και 15,05 τμ με ύψος 3,75 και 3,60 αντίστοιχα. Είναι σε μονοκατοικία, στο ισόγειο (το οποίο και μου ανήκει ολόκληρο). Τι διαδικασία χρειάζεται και αν επιτρέπεται να τα μετατρέψω σε 2 κλειστά πάρκινγκ ?

2) στη παραπάνω μονοκατοικία, στο ισόγειο υπάρχει και ένα διαμέρισμα 3αρι με 2 δωμάτια να βλέπουν στον δρόμο. Πώς γίνεται να τα "κόψω" από το τριάρι (που θα γίνει γκαρσονιέρα) και να τα κάνω και αυτά 2 γκαράζ ?

3) Υπάρχει κάποιο ενδεικτικό κόστος για τις παραπάνω γραφειοκρατικές διαδικασίες όσον αφορά τις τυχόν αμοιβές του μηχανικού ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δύο πρώτα χρειάζεσαι κανονικά οικοδομική άδεια (αμοίβή στο μηχανικό), και τροποποιήσεις στη σύσταση (αμοιβή στο συμβολαιογράφο). Για το τρίτο δεν ξέρω, είναι περίεργη και αυτή η περίοδος με τις αμοιβές μηχανικών...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να μάθω μια τάξη μεγέθους για την αμοιβή-γενικά έξοδα για να δω τι θα κάνω με τα μαγαζιά τα οποία δεν νοικιάζονται. Δεν υπάρχει ζήτηση. Ενώ για πάρκινγκ υπάρχει.

Όπως επίσης και για το διαμέρισμα. Θα προτιμούσα 2 πάρκινγκ και έναν φοιτητή στην γκαρσονιέρα παρά μια οικογένεια με την οποία θα μπορούσαν να υπάρχουν οικονομικά προβλήματα αργότερα λόγω και της εποχής που διανύουμε.

Αλλά το θέμα είναι...συμφέρει ? ή θα πρέπει να χρεωθώ για τα καλά για να γίνουν αυτές οι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Συνάδελφο, καλύτερα δεν θα μπορούσα να τα πώ...

------------------------------------------------------------------------

 

Οχι δεν είναι απαραίτητο, θα πας σε ένα μηχανικό και θα ζητήσεις να σου υπολογίσει το κόστος των αδειών, δώστου τα σχέδια, πήγαινε τον και ως την οικοδομή και συμφωνήστε την αμοιβή του για την εργασία αυτή.

Τέτοια πράγματα απο το internet δεν λέγονται, δεν έχουμε εικόνα της κατασκευής και των μέτρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια βοήθεια για να μην προβώ άδικα σε διαδικασίες

Έχω μαγαζί το οποίο θέλω να αλλάξω χρήση και να το κάνω πάρκινγκ.

1)Ισχύουν τα ελάχιστα όρια που διάβασα κάπου πλάτος 2,60, μήκος 5,00, πλάτος εισόδου 2,25 ?

2)Για την διαδικασία φαντάζομαι ότι απευθύνομαι σε μηχανικό ο οποίος κάνει όλες τις διαδικασίες? Η διαδικασία πόσο καιρό παίρνει περίπου ?

Ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.