Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικών έργων υποδομής Πάτρα


zidane1989

Recommended Posts

καλησπερα

 

εγω εχω μπει στο τμημα πολιτικων εργων υποδομης στην πατρα, τον σεπτεμβρη του 2007....λογικα τετοιο καιρο,σε ενα χρονο θα παιρνω πτυχιο

 

θα ηθελα να συνεχισω τις σπουδες μου στην αντιστοιχη σχολη ΑΣΠΑΙΤΕ στην αθηνα

 

τα ερωτήματά μου ειναι τα εξης

 

1) τι χρειαζεται για να μπω στη σχολη αυτη? μονο ο βαθμος πτυχιου? κ αν ναι ποιο το οριο?

 

2)υπαρχει αντιστοιχη σχολη κ στην πατρα, ή μονο Αθηνα?

 

3)εχω ακουσει οτι ειναι μονο ενας χρονος σπουδων...ισχυει αυτο?

 

4)αν τελειωσω κ ΑΣΠΑΙΤΕ, πρεπει να κανω κ εκει πτυχιακη κ πρακτικη?

 

5)αξιζει τον κοπο,κερδιζω κατι?

 

6)αυτο,το μονο δικαιομα που σου δινει επιπλεον,ειναι το οτι μπορεις να διδαξεις σε τεχνικο λυκειο? (με ενδιαφερει παντος κατι τετοιο)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον τρόπο εισαγωγής μάλλον θα πρέπει να δεις το αντίστοιχο site της σχολής. Τώρα για πτυχιακή-πρακτική δεν ξέρω μιας και πλέον όσοι όλοι θέλουν να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς καθηγητών θα πρέπει να έχουν περάσει από ΑΣΠΑΙΤΕ. Ακόμα και οι των Πολυτεχνείων αν θυμάμαι καλά. Ουσιαστικά αυτό είναι και το μόνο που κερδίζεις, το δικαίωμα δηλαδή συμμετοχής σε διαγωνισμούς του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

τα ερωτήματά μου ειναι τα εξης

1) τι χρειαζεται για να μπω στη σχολη αυτη? μονο ο βαθμος πτυχιου? κ αν ναι ποιο το οριο?

Στο ΕΠΠΑΙΚ*/ΑΣΠΑΙΤΕ μόρια από βαθμό πτυχίου, δεύτερο πτυχίο αν υπάρχει, ξένες γλώσσες, πιστοποίηση σε Η/Υ, εκπαιευτική προϋπηρεσία (ωρομίσθιος, αναπληρωτής), επαγγελματική προϋπηρεσία

 

*ΕΠΠΑΙΚ: Ετήσιο Πρόγραμμα ΠΑΙδαγωγικής Κατάρτισης.

Σε αυτό μπορούνε να πάνε οι απόφοιτοι μη "καθηγητικών" τμημάτων ΑΕΙ και οι απόφοιτοι ΤΕΙ ειδικοτήτων που εχουν δικαίωμα διδασκαλίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση για να γίνουν "Εκπαιδευτικοί" στην ειδικότητα τους.

 

2)υπαρχει αντιστοιχη σχολη κ στην πατρα, ή μονο Αθηνα?

ΕΠΠΑΙΚ/ΑΣΠΑΙΤΕ έχει σε: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Βόλο, Ιωάννινα και Σάπες Ροδόπης

 

3)εχω ακουσει οτι ειναι μονο ενας χρονος σπουδων...ισχυει αυτο?

Η διάρκεια φοίτησης στο ΕΠΠΑΙΚ/ΑΣΠΑΙΤΕ είναι 1 χρόνος

 

4)αν τελειωσω κ ΑΣΠΑΙΤΕ, πρεπει να κανω κ εκει πτυχιακη κ πρακτικη?

Έχει πτυχιακή εργασία σε παιδαγωγικό θέμα, δεν έχει πρακτική άσκηση.

 

5)αξιζει τον κοπο,κερδιζω κατι?

Γίνεσαι "Εκπαιδευτικός" στην ειδικότητα που ήδη έχεις π.χ. Εκπαιδευτικός Πολιτικός Μηχανικός Έργων Υποδομής

 

6)αυτο,το μονο δικαιομα που σου δινει επιπλεον,ειναι το οτι μπορεις να διδαξεις σε τεχνικο λυκειο? (με ενδιαφερει παντος κατι τετοιο)

Τελειώνοντας την ΑΣΠΑΙΤΕ είσαι Εκπαιδευτικός και ως Εκπαιδευτικός έχεις δικαίωμα διορισμού σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεασία (βλ. ΑΣΕΠ) στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Πλέον στους διαγωγνισμούς ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών θα συμμέτεχουν μόνο όσοι κατέχουν πτυχίο εκπαιδευτικού. (έτσι τουλάχιστον λέει ο νόμος που πέρασε την άνοιξη του 2010 η Διαμαντοπούλου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.