Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι χρήση λογαριασμού ΔΕΗ έχετε;


Julius Caesar

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες ασχολήθηκα με το τεράστιο θέμα της ηλεκτροδότησης επιχειρήσεων και οικιακών καταναλωτών από εναλλακτικούς παρόχους.

 

Αφορμή ήταν επικοινωνία εκπροσώπου ιδιωτικής εταιρείας που ασχολείται με το θέμα. Η εταιρεία αυτή έχει αναρτήσει συγκεκριμένα τιμολόγια και επικαλείται φθηνότερο τιμολόγιο (για οικιακή χρήση) έως 16%. Η λογική του τιμολογίου είναι ότι πληρώνεις ανά μήνα ένα σταθερό ποσό, για τις Kwh που έχεις καταναλώσει, έως αυτές που ορίζονται στο πρόγραμμα που έχεις επιλέξει, και τιμή για κάθε Kwh για τις επιπλέον καθώς και για το νυκτερινό.

 

Από έλεγχο που έκανα με βάση τις καταναλώσεις του μετρητή μου σε ετήσια βάση, για να είναι πιο ευρεία η σύγκριση, βρήκα ότι το ποσό που θα πλήρωνα με βάση το πρόγραμμα που θα κάλυπτε τις ανάγκες μου, ήταν μεγαλύτερο από το ποσό που πλήρωσα τελικά. Επίσης, το όστος του νυκτερινού είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό που χρεώνει η ΔΕΗ.

 

Το θέμα παρουσιάζει ενδιαφέρον για διερεύνηση και καλό θα είναι να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

MAKAP,επειδή είμαι στο ψάξιμο μπορείς να τα πεις αυτά που είπες με νούμερα;

 

Δεν έχω κάνει ακόμα με καμία σύμβαση γιατί καμία δεν μου εγγυάται, γραπτώς, πως η έκπτωση θα είναι χ%, αλλά αυτό που λες δεν το σκέφτηκα να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη aeg... έχει αναρτήσει, για οικιακό τιμολόγιο, α) πακέτο μέχρι 1000Kwh για 4μηνη ημερήσια κατανάλωση προς 25ευρώ το μήνα και χρέωση 0,149 ευρώ την kwh για την επί πλέον κατανάλωση και 0,05 ευρώ την kwh για το νυκτερινό και β) πακέτο μέχρι 1700Kwh για 4μηνη ημερήσια κατανάλωση προς 45ευρώ το μήνα και χρέωση 0,159 ευρώ την kwh για την επί πλέον κατανάλωση και 0,05 ευρώ την kwh για το νυκτερινό. Έχει και πακέτα για 2400 και για 3500.

 

Όπως καταλαβαίνεις, θα διαλέξεις το πακέτο που σου ταιριάζει, με βάση τις καταναλώσεις σου, αλλά αυτό θα είναι είτε με χαμηλότερη κατανάλωση, οπότε θα πληρώνεις την επί πλέον κατανάλωση με την μεγάλη τιμή που έχουν αναρτήσει έναντι της τιμής (0,08962) που χρεώνει η ΔΕΗ για τις πρώτες 1800;; kwh είτε με μεγαλύτερη, οπότε θα πληρώνεις το αυξημένο μηνιαίο πάγιο. Επίσης δεν χρεώνει ξεχωριστό πάγιο για ημερήσια (10 ευρώ περίπου το δίμηνο στη δική μου περίπτωση) και νυκτερινή (4 ευρώ) κατανάλωση και χρεώνει το νυκτερινό προς 0,05 έναντι 0,0533 της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα οικιακά τιμολόγια. Εγώ κοιτούσα τα επαγγελματικά και εκεί μιλάνε για 9% και 19% έκπτωση αλλά μόνο στο site. Στο συμβόλαιο (αίτηση την λένε αυτοί) δεν το γράφει... Οπότε όταν τους λέω να είναι κάπου γραμμένο αυτό, κάνουν τον κινέζο.

Στο επαγγελματικό συμφέρει.

Η ΔΕΗ χρεώνει 0,14002€/kWh ενώ αυτοί 0,07950€/kWh αλλά μόνο στο site

Σε έναν λογαριασμό που έχω μπροστά μου θα κέρδιζα το 4μηνο 17€ αλλά είπαμε αυτήν την τιμή δεν την αναγράφουν πουθενά εγγράφως.

post-53633-131887262594_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν υπάρχει, ακόμη, σχετική πληροφόρηση, από τα ΜΜΕ, αλλά και ενημέρωση, από τους παρόχους, για το μεγάλο αυτό θέμα, ζήτησα να πουν τη γνώμη τους και να καταθέσουν τις εμπειρίες τους όσοι γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά αν υπάρξει πρόβλημα στη γραμμή σε ποιον απευθύνομαι; Θα μου πείτε προφανώς στη ΔΕΗ. Είναι όμως standar αυτό ή θα μου πουν εσείς κύριε είστε πελάτης της....... πάτε εκεί. Ξέρω άλλο ο παραγωγός άλλο ο πάροχος άλλο ο διαχειριστής αλλά όταν ρώτησα υπάληλο της εταιρίας για το τι παίζει μασούσε τα λόγια της και λέωκάτι πρέπει να παίζει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τους ίδιους φόβους δεν είχαμε και πριν 20 χρόνια όταν απελευθερώθηκε το μονοπώλιο του ΟΤΕ στην τηλεφωνία;

 

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι, κάτω από τις πιέσεις της ΓΕΝΟΠ, η Μπιρμπίλω κατάργησε τον ΔΕΣΜΗΕ και παραχώρησε την αρμοδιότητα στη ΔΕΗ !!! Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα λειτουργήσει η απελευθέρωση της παραγωγής ενέργειας με υπεύθυνο τον κύριο παραγωγό. Αυτή η εξίσωση δεν βλέπω να δίνει λύσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και είχαμε τους ίδιους φόβους οι οποίοι δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν με μερικές εταιρίες.

Συγκεκριμένα εδώ και 3 μήνες μαλώνω με την τεχνική εξυπηρέτηση μιας εταιρίας και κάθε φορά όταν εξαντλούμε όλα τα περιθώρια ο υπάλληλος μου λέει να "βάλω ένα πυκνωτή μετά τη μπρίζα". Μετά τα μπινελίκια μου λέει πως θα μεταβιβάσει το αίτημά μου στον προϊστάμενό του και θα επικοινωνήσουν σύντομα μαζί μου.

 

Σκέψου τώρα να συμβεί αυτό με το ρεύμα σε μία βιοτεχνία. Να σταματήσει η ηλεκτροδότηση και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη και να ακούς από τον υπάλληλο διάφορες χαζομάρες που ούτε καν θέλω να φανταστώ.

 

Αν δεν υπάρχει διαφάνεια δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ πλέον.

 

Όσο για το θέμα ΔΕΣΜΗΕ-ΔΕΗ είναι ακόμα ένα βήμα που μας πάει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι βέβαιος για τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος με τους παρόχους, υποθέτω ότι ποτέ δεν θα παρουσιαστεί το πρόβλημα που ανφέρεις γιατί νομίζω ότι το ρεύμα θα το δίνει πάντα η ΔΕΗ από τη δική της παραγωγή και θα τα "βρίσκει" με τον πάροχο, με βάση το ρεύμα που θα της δίνει εκείνος. Δηλαδή κάτι αντίστοιχο με εκείνο που γίνεται με τα Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω πως θα γίνεται απλά η αδυναμία απάντησης απο την πωλήτρια μου κίνησε υποψίες. Μάλλον δεν την "εκπαιδεύσαν" για τέτοια ερώτηση.

 

Λέω μετά το Πάσχα να έρθω σε επαφή με την εταιρία , να τους ζητήσω να μου αφήσουν το συμβόλαιο να το ψάξω καλά κι αν μου κάνει να τους καλέσω να υπογράψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.