Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη μικρού ανοιχτού γηπέδου μπάσκετ 25χ17 μ2


mech13

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά

 

Είμαι νέος (μηχανολόγος) μηχανικός και χρειάζομαι τη βοήθεια από κάποιον συνάδελφο ηλεκτρολόγο.

 

Είμαι μέλος ενός αθλητικού συλλόγου και υπάρχει απόφαση ηλεκτροδότησης του εν λόγω ανοιχτού γηπέδου μπάσκετ το οποίο από το 1988 έως και σήμερα δεν έχει ρεύμα. Από την πολεοδομία μου είπανε ότι χρειάζονται 4 μελέτες ώστε να νομιμοποιηθεί ο χώρος και τελικά να ηλεκτροδοτηθεί. (στατικά, τοπογραφικό, περιβαλλοντικά κ' ηλεκτρολογικά). Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα της 4Μ και έχω πρόβλημα με τις γραμμές σχεδίασης όπως μου βγάζει το πρόγραμμα στον έλεγχο του δικτύου και κατ΄επέκταση υπάρχει πρόβλημα στο διάγραμμα διανομής (σημείωση: το πρόγραμμα εμφανίζει Έλεγχοι καλωδίων: "δεν υπάρχουν γραμμές που δεν υπολογίζονται καλώδια

Έλεγχοι οργάνων προστασίας: "σε μερικές γραμμές δεν υπολογίζονται όργανα προστασίας - αλλάξτε τύπο γραμμής σχεδίασης")

Τα στοιχεία (οι καταναλώσεις) που έχω και μπορούν να βοηθήσουν είναι τα εξής:

 

Τριφασικός πίνακας που θα συνδεθεί με το υπάρχον δίκτυο ηλεκτροδότησης της κοινότητας από τον οποίο θα "τρέξουν" 4 ξεχωριστές γραμμές για 4 στύλους 9 μέτρων με προβολείς 400W αντίστοιχα στο κάθε στύλο.

 

2 πρίζες σούκο μονοφασικές και 1 σούκο τριφασική που θα είναι εντός του πίνακα.

 

Όποιος μπορεί και επιθυμεί να με βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων και ότι άλλα στοιχεία μου ζητηθούν είναι στη διάθεσή σας.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να δώσεις φανταζομαι και διάγραμμα του πίνακα, τα φώτα πως θα τα αναβείς τοπικά απο τον πίνακα ή με φωτοκύτταρο? οι δύο μονοφασικές πρίζες για τι κατανάλωση είναι? έχεις ετοιμάσει το ηλεκτρολογικό σχέδιο? αν θες στείλε μου το σχέδιο αν το έχεις στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να δώσεις φανταζομαι και διάγραμμα του πίνακα, τα φώτα πως θα τα αναβείς τοπικά απο τον πίνακα ή με φωτοκύτταρο? οι δύο μονοφασικές πρίζες για τι κατανάλωση είναι? έχεις ετοιμάσει το ηλεκτρολογικό σχέδιο? αν θες στείλε μου το σχέδιο αν το έχεις στο [email protected]

 

Σε ευχαριστώ πολύ θα σου στείλω σε mail όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.