Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Μηχανικός ζητάει βοήθεια για προγράμματα


vicky chatzi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και έχω διαβάσει αρκετά θέματα που με ενδιαφέρουν και σας ευχαριστώ με βοήθησαν αρκετα .Σκοπεύω να ανοίξω δικό μου γραφείο και το ψάχνω λίγο.Το προβλημά μου ειναι οτι δεν ξερω ποια προγράμματα να πάρω για τα σχέδια και τα εντυπα.Στην προηγουμενη δουλειά μου δυστυχώς δούλευα σαν υπάλληλος και όχι σαν μηχανικός.Ψάχνω προγράμματα οικονομικά και λειτουργικά.Γνωρίζω autocad, αλλά δεν ξερω ποια σχεδιαστικά προγράμματα είναι εύκολα.Σας παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΑutoCAD είναι το πλέον διαδεδομένο σχεδιαστικό και επειδή είναι λίγο ακριβούτσικο να το πάρεις, υπάρχουν αρκετά καλές εναλλακτικές προτάσεις όπως τα zwCAD και progeCAD

 

Για έντυπα που λες υποθέτω ότι εννοείς αυτά της Οικοδομικής Αδείας.

Δες insoft

 

Για ότι άλλο εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δες καταρχήν με τι θα ασχοληθείς. Και το πιο σημαντικό: Αν υπάρχει δουλειά. Μην αρχίσεις να επενδύεις σε προγράμματα όταν οι μελλοντικές δουλειές είναι αμφίβολες.

 

Στις εναλλακτικές CAD λύσεις υπάρχει και το InteliCAD της 4Μ. Παρόμοιο με το AutoCAD LT...

Για αμοιβές - ΕΚΚΟ - πυρασφάλεια κλπ υπάρχουν και τα προγράμματα της 4Μ και το Civil (το ποιο διαδεδομένο).

Link to comment
Share on other sites

ilias ευχαριστω για την πληροφορία.Εχω ακούσει για καποιο πρόγραμμα 4Μ τι είναι αυτό;Μου το εχουν συστήσει καποιοι παλιοι συμφοιτητές μου.Το δουλεύουν στις εταιρείες τους που εργάζονται.

 

Δες καταρχήν με τι θα ασχοληθείς. Και το πιο σημαντικό: Αν υπάρχει δουλειά. Μην αρχίσεις να επενδύεις σε προγράμματα όταν οι μελλοντικές δουλειές είναι αμφίβολες.

 

Στις εναλλακτικές CAD λύσεις υπάρχει και το InteliCAD της 4Μ. Παρόμοιο με το AutoCAD LT...

Για αμοιβές - ΕΚΚΟ - πυρασφάλεια κλπ υπάρχουν και τα προγράμματα της 4Μ και το Civil (το ποιο διαδεδομένο).

 

Γιαννη με προλαβες.Απάντησες πριν προλαβω να ρωτησω.Καταρην σκεφτομαι να ασχοληθώ με ψηλά πραγματα για να αποκτησω εμπειρία με υπηρεσίες και να με γνωρισει ο κόσμος.Με ενδιαφέρει η διακόσμηση πολύ και μάλλον θα στραφώ προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Να σου μιλήσω κι εγώ που έχω πληρώσει αρκετά...

Μην αγοράζεις τίποτα! Μάθε το Draftsight είναι πολύ κοντά στο AutoCAD και γρήγορο και ελαφρύ...

Για τις αμοιβές συστήνω ανεπιφύλακτα Insoft για τη τιμή και την υποστήριξη αλλά και τη τιμιότητα του ανθρώπου όπως φάνηκε στον ν.3843 που άλλοι ζητάγαν ότι θέλαν...

Αν θέλεις να επεκτείνεις τις δραστηριότητές σου σε κάτι άλλο από απλά σχέδια, τότε δες τα προγράμματα που συζητούνται εδώ μέσα για αρχιτεκτονική σχεδίαση.

Στη τελική, για τις πρώτες δουλειές να έχεις εξωτερικό συνεργάτη για κάποια πράγματα. Να προσέξεις όμως - και πίστεψέ με ξέρω τι λέω - με ποιον θα μπλέξεις γιατί παίζει πολύ η ασυνέπεια και η ασχετοσύνη... Το σπασμένο AutoCAD στη κουζίνα του σπιτιού του δεν είναι συνεργάτης...ούτε πρόκειται να "ανέβει" κατηγορία ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.θα ακολουθήσω τις συμβουλές και ο θεός βοηθός.δεν ξέρω πως νιώθατε στο ξεκίνημα σας αλλά εγώ νιώθω εντελώς άσχετη.Τέλος πάντων σας ευχαριστώ τα ξαναλέμε σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.