Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Τροποποίησης Ρυμοτομίας - προσαρμογή στις ενστάσεις


Recommended Posts

Έχω ολοκληρώσει μια μελέτη τροποποίησης ρυμοτομίας. Έκανα τη μελέτη, το σχέδιο, τις δημοσιεύσεις, τις προσωπικές επιδόσεις κτλ. Επί της τροποποίησης είχαμε 5 ενστάσεις, και αποφασίστηκε ότι μια από αυτές θα γίνει δεκτή από το δημοτικό συμβούλιο, και έτσι σε ένα συγκεκριμένο σημείο θα προσαρμόσω τη μελέτη της τροποποίησης αναλόγως.

 

- Γνωρίζετε αν πρέπει να ξανακάνω όλες τις διαδικασίες δημοσιότητας (ανάρτηση, εφημερίδες, επιδόσεις) για την αναθεωρημένη μελέτη;

- Αν ξανακάνω επιδόσεις, θα τις κάνω μόνο στους ιδιοκτήτες των όμορων οικοπέδων;

- Επίσης, θα υπάρχει πάλι το δικαίωμα ένστασης εντος 15 ημερών; και αν γίνουν οι ενστάσεις δεκτές, θα πρέπει να κανατροποποιήσω τη μελέτη και ξανα μανά από την αρχή;

 

ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να επαναληφθεί η διαδικασία. Θα προσαρμόσεις την τροποποίηση στην ένσταση που έγινε αποδεκτή και ο φάκελος (απόφαση ΔΣ, διαγράμματα, δημοσιεύσεις, επιδόσεις, αποδεικτικό ανάρτησης κλπ) θα προωθηθεί για τις επόμενες και δύσκολες φάσεις.

 

Επηρεάζεται ο δήμος από τον Καλλικράτη; Εάν ΝΑΙ, η απόφαση του ΔΣ πρέπει να είναι πρόσφατη, με τη νέα σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά με την αναθεωρημένη τροποποίηση επηρεάζεται και ένα άλλο ΟΤ, που προηγουμένως έμενε άθικτο. Δεν πρέπει να γίνει κοινοποίηση στους όμορους ιδιοκτήτες;

Ο Δήμος άλλαξε με τον Καλλικράτη. Η απόφαση ΔΣ είναι από το Νοέμβριο 2010. Λες να υπάρχει πρόβλημα; Πάντως πριν τα Χριστούγεννα είχα πάει στη διευθύντρια της Πολεοδομίας να της δείξω το σχέδιο της αναθεώρησης και δεν μου είπε τίποτα...ίσα ίσα που μου είπε και να το προχωρήσω....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι επηρεάζεται όμορο ΟΤ με την αποδοχή της ένστασης, το θεώρησες άνευ σημασίας και δεν το έγραψες το αρχικό post;

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και οι επηρεαζόμενοι από το άλλο Ο.Τ ΠΡΕΠΕΙ να λάβουν γνώση τι τους βρήκε!!!!

Αλλιώς άσε τους στον ύπνο τους και κάποια στιγμή που θα "ξυπνήσουν" θα σου "ρίξουν" τη τροποποίηση με συνήγορο ασκούμενο δικηγόρο!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι επηρεάζεται όμορο ΟΤ με την αποδοχή της ένστασης, το θεώρησες άνευ σημασίας και δεν το έγραψες το αρχικό post;

 

Όχι βέβαια! Οι προσωπικές επιδόσεις θα γίνουν σίγουρα, αλλά το θέμα είναι αν θα τις κάνω μόνο στους ιδιοκτήτες του νέου ΟΤ ή ξανά σε όλους τους ιδιοκτήτες. Και οι δημόσιεύσεις στην εφημερίδα πρέπει να ξαναγίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξαναγίνει όλη η διαδικασία, διαφορετικά θα έχει πρόβλημα όλη η υπόθεση όταν φτάσει στο τελικό στάδιο έγκρισης. Γιαυτό επισήμανα και το θέμα του νέου ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφόρηση όσως μπορεί να ενδιαφέρονται, μίλησα με την Πολεοδομία, και μου είπαν ότι πρέπει να ξαναγίνουν:

-επιδόσεις σε όσους επηρεάζονται από την προσαρμογή της αρχικής πρότασης τροποποίησης στις ενστάσεις

-αναρτήσεις

-δημοσίευση σε εφημερίδες

Η διαδικασία δεν έχει σχέση με τον Καλλικράτη και τον νέο ΟΤΑ, αλλά είναι η τυπική διαδικασία που ούτως ή άλλως ακολουθείται σε όλες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία δεν έχει σχέση με τον Καλλικράτη και τον νέο ΟΤΑ, αλλά είναι η τυπική διαδικασία που ούτως ή άλλως ακολουθείται σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Σαφώς και δεν έχει σχέση η διαδικασία με τον Καλλικράτη αλλά θέλησα να σε ενημερώσω γιατί όταν θα φτάσει ολοκληρωμένος ο φάκελος στο υπουργείο, το πρώτο που θα ελέγξουν θα είναι η απόφαση του ΟΤΑ και, το πιθανότερο είναι ότι, θα τον επιστρέψουν, εάν ο ΟΤΑ έχει συγχωνευτεί, μεγαλώσει κλπ με τον Καλλικράτη, πολύ περισσότερο μάλιστα, εάν η απόφαση έχει ληφθεί στην περίοδο των εκλογών, οπότε δεν έπρεπε να λαμβάνονται αποφάσεις που δεσμεύουν τις νέες δημοτικές αρχές.

 

Πρέπει να γνωρίζεις ακόμη ότι, εάν η διαδικασία διαρκέσει πέραν της τριετίας, επιστρέφεται φάκελος στον ΟΤΑ για νέα απόφαση, μετά από σχετικά νομολογία του ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του ότι είχαμε εκλογές στις αρχές Νοεμβρίου, με εντυπωσιάζει το γεγονός που πάρθηκε απόφαση Δ.Σ. (παρεπιπτόντως έχει γίνει ο έλεγχος νομιμότητας της απόφασης από τον Γ.Γ. της οικείας περιφέρειας; αν ναι.. δεν έχω λόγια...)

πέραν αυτών όμως η διαδικασία που πρέπει να κάνεις είναι αυτή που γίνεται κανονικά μετά το 1ο Δ.Σ. (αναρτήσεις, επιδόσεις, δημοσιεύσεις κλπ) μιας και με την αλλαγή που γίνεται το πρώτο σχέδιο με την τρόταση τροποποίησης που κοινοποίησες στους περίοικους δεν ισχύει πια, είναι σαν να κάνεις νέα πρόταση... τώρα σε ποιούς θα κοινοποιήσεις; μάλλον σε όλους (εγώ αυτό θα ζήταγα) μιας και αυτοί που πλέον δεν επιρρεάζονται πια με την πρόταση τροποποίησης θα πρέπει να το μάθουν (αφού ήδη τους έχεις ενοχλήσει με την πρώτη πρόταση όπου αρχικά επιρρεαζόταν).

 

Για τις ενστάσεις, νομίζω ότι ισχύει το "ξανά-μανά", αλλά για πιο σίγουρα θα σου απαντήσω αύριο, μιας και θα πρέπει να το ρωτήσω, γιατί σε'μένα ευτυχώς δεν μου έχει τύχει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.