Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνολογία και απρόσωπες μελέτες


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Δυστυχώς, ο πρώτος θα έχει το πρόβλημα. Αυτός πρέπει να αποδείξει, ότι ο δεύτερος αντέγραψε και όχι το αντίθετο..

 

Κάποια άλλη λύση είναι αναγκαίο να βρέθει. Όπως, συγχρόνως με την έντυπη, ηλεκτρονική υποβολή σε εθνική βάση δεδομένων ΟΛΩΝ των μελετών, σε ΟΛΑ τα στάδια, πριν και μετά την εγκριση, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

panos

έχω αρχείο (τον έναν φάκελο από την επιστροφή της πολεοδομίας) αλλά επάνω δεν έχει ούτε σφραγίδες ούτε υπογραφές πολεοδομίας από τις οποίες να αποδεικνύεται ότι με αυτά τα σχέδια δεν εγκρίθηκε η αρχική μελέτη μου

Αν πάλι εννοείς αρχείο Η/Υ αυτό μπορεί να γίνει και ανάποδα δηλ να πάρω τα χάρτινα σχέδια με τα οποία εκδόθηκε η τελική άδεια και να τα σχεδιάσω στον υπολογιστή και να τα εμφανίσω σαν δικά μου

Το πρόβλημα θα λύνονταν (δηλ θα αποδεικνύονταν )αν έμπαινε η σφραγίδα πολεοδομίας και υπογραφή υπαλλήλου χωρίς το ¨εγκρίνεται¨ στα σχέδια που επιστρέφονται (τα θεωρώ απαραίτητα και τα δύο και πιστεύω και συ να καταλαβαίνεις γιατί)

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε τώρα, τόσο χαζοί είναι οι δικαστές? Ίδια μελέτη σε δύο γραφεία??

 

Δεν είναι θέμα χαζομάρας, είναι θέμα "αποδειξιμότητας" σύμφωνα με τον νόμο.

 

Έτυχε να δω κι εγώ σχέδιά μου με ξένη υπογραφή... Πολύ οδυνηρό. Κι αν είναι πρόβλημα στα σχέδια, είναι πολύ χειρότερα σε κατασκευαστικές λεπτομέρειες, σκίτσα, τεχνικές εκθέσεις... Καμιά φορά βλέπεις ολόκληρα άρθρα σου (από μελέτες που τις πληρώθηκες με ένα κομμάτι ψωμί) copy-paste σε νέα έργα. Πολύ συνάδελφοι έχουν το θράσος να ζητάνε να τους δώσεις την μελέτη, οι δε Δημόσιοι οργανισμοί είναι πολύ φιλικοί σε αυτό: "Πάρε αυτήν την μελέτη ομβρίων και κάνε μία ίδια για την τάδε περιοχή"...

 

Όπως έχω ξαναγράψει κάπου στο φόρουμ, δεν δίνω πουθενά dwg και στα σχέδια μου βάζω δικά μου block και hatch, που σημαίνει ότι όπου και να τα δω θα τα αναγνωρίσω... Φυσικά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα, είναι όμως "κάτι"...

 

Στα ιδιωτικά έργα την ζημιά την κάνει συνήθως ο ιδιοκτήτης. Οπότε μία σειρά προσχεδίων με την υπογραφή του είναι "μία κάποια λύση"...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ δύσκολο να διασφαλιστεί το οποιοδήποτε αρχείο με την ισχύουσα νομοθεσία. Τί να βάλεις; Υδατογράφημα στα σχέδια; Δεν έχει νόημα. Να μπεις στη διαδικασία των ψηφιακών υπογραφών; Έχει νόημα μόνο στην περίπτωση του διαδικτύου. Η μόνη λύση είναι να πατεντάρεις τα σχέδια σε κάθε τους στάδιο αλλά δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο οργανισμός που να κάνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

cna

στην περίπτωση

Αν από την νομοθεσία προβλέπονταν

να έμπαινε η σφραγίδα πολεοδομίας και υπογραφή υπαλλήλου χωρίς το ¨εγκρίνεται¨ στα σχέδια που επιστρέφονται (τα θεωρώ απαραίτητα και τα δύο και πιστεύω και συ να καταλαβαίνεις γιατί)

Τα πράγματα ήταν απλά

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να συμβεί γιατί κανείς δεν διασφαλίζει την περίπτωση χρήσης του σχεδίου με αλλοίωση του "Δεν εγκρίνεται" σε "Εγκρίνεται" για οποιαδήποτε νόμιμη ή μη πράξη. Τόσα και τόσα έχουν γίνει με τις σφραγίδες της Πολεοδομίας που ξαφνικά "χάθηκαν" ή "έπεσαν από λάθος και βρέθηκαν στον διάδρομο"...

Link to comment
Share on other sites

panos και πώς μπορεί η ύπαρξη του αρχείου να συνηγορήσει υπέρ σου; Από την χρονική σήμανση των αρχείων στον Η/Υ; Μα αυτή ανά πάσα στιγμή την αλλάζεις! Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα δυστυχώς...

 

Το Archicad κρατάει δικό του ιστορικό για κάθε αρχείο από την στιγμή της δημιουργίας του.

Για επιπλέον ασφάλεια ανεβάζω και ένα αντίγραφο της μελέτης στο rapidshare (ναι δεν χρησιμεύει μόνο για ταινίες).

Σε περίπτωση που χρειάστηκε να αποδείξω την πατρότητα της μελέτης, τα log του Archicad και του Rapid, ήταν υπεραρκετά για να συμβουλεύσει ο δικηγόρος τον πελάτη του να με πληρώσει άμεσα :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην τρελαθούμε

εννοείται πως άμα πας δικαστικώς θα δικαιωθείς

 

αφενός διότι ποιος θα καθόνταν να αντιγράψει ξένη μελέτη

 

και αφετέρου διότι όταν κάνεις μια μελέτη από την αρχή έχεις αρχεία και υλικό με παραλαγές σε όλα τα στάδια της μελέτης

που αυτός που κάνει την αντιγραφή δεν τα έχει

Link to comment
Share on other sites

αφενός διότι ποιος θα καθόνταν να αντιγράψει ξένη μελέτη

 

πολλοί σε πληροφορώ :smile:

 

Έχω πετύχει μελέτη μου να χτίζεται σε άλλη πόλη. Από περιέργεια ρώτησα τον ιδιοκτήτη ποιος του την έκανε και μου απάντησε ότι την αγόρασε από έναν Αλβανό εργοδηγό και την έδωσε στον μηχανικό του !!!!!

μου έδειξε μάλιστα και τα σχέδια. Δεν είχαν καν κάνει τον κόπο να αντικαταστήσουν όλο το πινακακι. Είχαν κολλήσει ταινίες με τα καινούργια στοιχεία από πάνω. Φαίνεται τους άρεσε το προοπτικό που είχα εκεί :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.