Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνολογία και απρόσωπες μελέτες


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ότι δεν κατάλαβα τα σχέδια μου, έχει σχέση με τις τακτοποιήσεις Η/Χ

Στην άλλη περίπτωση που αναφέρομαι (κλέψιμο μελέτης), ζήτησα και πήρα αντίγραφα από την εκδοθείσα (μετά 3 χρ) οικ άδεια -είχα και τον έναν φάκελο που μου επέστρεψε η πολεοδομία (αντί των 2 κανονικά που έπρεπε να μου είχε επιστρέψει αρχικά)

Link to comment
Share on other sites

να μπορούσα π.χ να γράφω " δωμάτιο» όπως θα το έγραφα αν το έγραφα ίδιος με το χέρι

 

αφού χρησιμοποιείς archicad δεν είναι δύσκολο.

1. γράψε σε ένα χαρτί την ονομασία των χώρων.

2. πέρνα το από το σκάνερ

3. χώρισε κάθε όνομα σε ξεχωριστό αρχείο εικόνας (αν το κάνεις tiff μπορεί να γίνει και με διαφανές φόντο)

4. τοποθέτησε την κάθε εικόνα στον αντίστοιχο χώρο στην κάτοψη του archicad.

Link to comment
Share on other sites

elpinor

σ' ευχαριστώ

πέραν του ότι είναι χρονοβόρο θα ήθελα οι υπολογισμοί, εμβαδά, διαστάσεις ακόμη και αυτά που αναγράφομαι στις πινακίδες να είναι σε προσωπικό στυλ γι’ αυτό αναφέρομαι σε εξελιγμένη γραμματοσειρά

Link to comment
Share on other sites

η μετατροπή του γραφικού σου χαρακτήρα σε κανονική γραμματοσειρά είναι μεν εφικτή (με σεβαστό αντίτιμο), αλλά η εκτεταμένη χρήση της σε ένα πρόγραμμα σαν το archicad μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα. Ακόμα και με κοινές (σχετικά) γραμματοσειρές όταν ανοίγω αρχεία εκδόσεων 6-7-8 πολλά κείμενα έχουν "γυρίσει" σε κυριλλικά και πρέπει να τα περάσω από την αρχή.

Πρόβλημα θα έχεις και με την εκτύπωση σε pdf. Δύσκολα θα αναγνωρίσει μια custom γραμματοσειρά.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά (έχω 3 εγγόνια)

 

 

:roll: :confused: :roll:

 

Κι εγώ λέω ότι μεγάλωσα..... Πάντως με εντυπωσιάζει που όπως καταλαβαίνω ασχολείστε με Η/Υ γιατί όταν βλέπω τέτοια θέματα, πάντα νομίζω ότι μιλάω με 28άρηδες... Η ανωνυμία του internet...

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

παρακαλώ ό συντονιστής να αλλάξει το "JTB - παλιό μέλος" σε "JTB- νέο μέλος"

(άκου να νομίζει ότι μεγάλωσε;)

 

elpinor

 

η graphisoft έχει ένα πρόσθετο που αλλάζει γραφικό χαρακτήρα της γραμματοσειράς που υπάρχει στο σχέδιο και απλώς τον κάνει όχι τόσο ευθύγραμμο, αλλά σε καμιά περίπτωση προσωπικού στυλ

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα καλά. Αν κάποιος κλέψει τη μελέτη σου τον πας στα δικαστήρια,εαν βέβαια τηρείς αρχείο.

Ο γραφικός σου χαρακτήρας που θα βοηθήσει αφού το σβήνω οτι ώρα θέλω.

Link to comment
Share on other sites

panos και πώς μπορεί η ύπαρξη του αρχείου να συνηγορήσει υπέρ σου; Από την χρονική σήμανση των αρχείων στον Η/Υ; Μα αυτή ανά πάσα στιγμή την αλλάζεις! Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε τώρα, τόσο χαζοί είναι οι δικαστές? Ίδια μελέτη σε δύο γραφεία?? Το πρόβλημα θα το έχει ο δεύτερος που θα κληθεί να αποδείξει πως βρέθηκε με μια πανομοιότυπη μελέτη στα χέρια του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.