Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιημένο Σεμινάριο Ενεργειακών Επιθεωρητών


gaganian

Recommended Posts

Νομιζω οτι η θεση του cfrezi με καλυπτει απολυτα οσον αφορα το θεμα μας, συναδελφε Σαββα...

Ουδωλως με απασχολει αν συμβουλευεις συναδελφους εσυ η οχι, προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι δεν δεχεται συμβουλες μονον αυτος που θεωρει οτι δεν εχει τιποτα να κερδισει απο τους αλλους...

 

Λεμε τις αποψεις μας εδω μεσα, τις εμπειριες μας, οσοι ασχολουμαστε με αυτο που το κρατος (δικαιως η αδικως δε θα το κρινω) μας εδωσε το δικαιωμα να κανουμε, εν αντιθεσει με τους υπολοιπους και οποιος θελει ακουει.

Οποιος δε θελει, δεν του το επιβαλαμε...

 

Κατα τη γνωμη μου, δικιο εχεις, λοιπον και φωναζεις για τον αποκλεισμο των νεων μηχανικων απο αυτον τον τομεα αλλα με επιθεσεις εναντια σε αυτους που εχουν το δικαιωμα αυτο εν αντιθεσει με σενα δε νομιζω πως θα κερδισεις τιποτα. Μονο τις εντυπωσεις χανεις και τιποτα παραπανω...

 

Και τις φρασεις σου που απομονωσα, τις απομονωσα μονο και μονο γιατι απο αυτες τεκμηριωνεται αυτο για το οποιο σε κατηγορω. Τι πρεπει να κανεις δηλαδη? Να γραψεις μια παραγραφο με μπινελικια για να μπορεσω να το ισχυριστω?

 

Μορφωμενοι ανθρωποι ειμαστε...

 

Και στην τελικη, δες το και αλλιως...

Φωναζεις εσυ για την αδικια εναντια στους νεους μηχανικους, ενω υπαρχουν ενα σωρο παλιοι μηχανικοι που πληρουν τις προυποθεσεις και οι αιτησεις τους ειναι σε εκκρεμοτητα, λογω κωλυσιεργιας του κρατικου μηχανισμου. Και ολα αυτα, ενω σε 4 μηνες ληγουν οι αδειες μας, ασχετως με το αν κατα τα φαινομενα θα παραταθουν...

 

Αυτοι τι πρεπει να κανουνε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

cfrezi τι να πω. αν δεν νιωθεις την αδικια που επιβαλλει αυτο το κατεστημενο του ΤΕΕ στους νεους μηχανικους τι να συζητησει κανεις μαζι σου. Γιατι ολη αυτη η συζητηση γινεται για τις προυποθεσεις οι οποιες εξυπηρετουν αλλα συμφεροντα.

 

To TEΕ με τους ενεργειακούς επιθεωρητές δεν έχει καμοία σχέση, ούτε τις διευκρινήσεις των ΤΟΤΕΕ δεν μπορεί να επιβάλλει.Οι νέοι μηχανικοί όπως λες αν νιώθουν αποκλεισμένοι από το κατεστημένο του ΤΕΕ δηλώνουν απλώς την άγνοια τους καλό είναι να μην συζητάνε μαζί μου αλλά να κάτσουν να ενημερωθούν ποιός αποφασίζει,γιατί και τι τελικά αποφασίζει και ποιός υπογράφει.Όλοι νιώθουν την αδικία αλλά μεγαλύτερη αδικία από αυτή που κάνουν στον εαυτό τους δεν υπάρχει.Οι σπουδές το πρώτο πράγμα που δίνουν είναι ο τρόπος σκέψης.Οι προσωρινοί που εξυπηρετούν αλλα συμφέροντα έχουν διαβάσει τις ΤΟΤΕΕ,τις διευκρινήσεις,τη νομοθεσία και έχουν βγάλει τα συμπεράσματα τους.Ας κάνουν το ίδιο και αυτοί που έχουν αδικηθεί και να μας πουν αν μπορούν μόνοι τους να κάνουν αυτά που θα τους πουν στα σεμινάρια, και να μην βλέπουν παντού εχθρούς,συμφέροντα,και εξυπηρετήσεις.Τότε θα μπορούν να έχουν άποψη τι έιναι σήμερα ο ενεργειακός επιθεωρητής και που χρησιμεύει η εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο συνάδελφος Σάββας, καταφέρεται ενάντια στους συναδέλφους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, αλλά στο σύστημα. Τώρα αν εν βρασμώ ψυχής είπε κάτι παραπάνω, οκ..Οι προσωρινοί δεν φταίνε σε τίποτα, αυτά τα κριτήρια ζητήθηκαν, τα έχουν, καλά κάνανε και πήραν το χρήσμα.

Το ζήτημα είναι βέβαια ότι το ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ που κατά την γνώμη μου είναι υπεύθυνο για το όλο θέμα που λέγεται ΚΕΝΑΚ, δείχνει μια προχειρότητα προς όλες τις πλευρές πράγμα απαράδεκτο. Καταρχήν, δεν ξέρω με ποια λογική θεώρησε οτι τα 10 χρόνια εμπειρίας είναι αρκετά για να βγει κάποιος προσωρινός έστω επιθεωρητής. Κακός γιατί θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον εξίσωση με τους κατά το σχέδιό τους μόνιμους. Δηλαδή 4χρονια εμπειρίας + 200 περίπου ώρες σεμιναρίου σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνονται με τα 10!. Ειδικά τώρα που υπάρχει κρίση στον χώρο, και πολύ περισσότερο στους "νέους" τα χρόνια εμπειρίας θα έπρεπε να είναι πολύ λιγότερα. (Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει το ίδιο πρόβλημα ένας "παλιός" με έναν "νεό" μηχανικό, άρα αν ήθελαν να περιορίσουν την ανεργία των "νέων", θα έπρεπε να μην τους αποκλείσουν από αυτή έστω την διαδικασία).

Επίσης, προβλημα και προχειρότητα υπάρχει και με τους προσωρινούς επιθεωρητές. Οπως είπε ο συνάδελφος Inzaghi, κάποιοι που πληρούν τις σημερινές προυποθέσεις, δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα, κάποιοι,συμπληρώνω εγώ δεν έχουν κωδικούς και κάποιοι "πιο τυχεροί" ανακοινώθηκαν πριν λίγο καιρό...Οι άδειες σύμφωνα με τον αρχικό προγραμματισμό λήγουν σε λίγους μήνες (βάλε και το καλοκαιράκι..) τι θα προλάβουν να κάνουν? Τσάμπα τα 150ευρώ? Θα δωθεί παράταση (το πιο πιθανόν) ουδής γνωρίζει ακόμα.

Το άλλο με τα σεμινάρια? Πότε θα βγουν? Τι μορφή θα έχουν? Πάλι πληρές άγνοια. Από την άλλη εκατοντάδες διαφημιστικά με σεμινάρια από ιδιωτικούς οργανισμούς με το ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ να απαγορεύει δια ροπάλου την παρακολούθησή τους (και κοστίζουν ε?).

Κλείνοντας το ζήτημα δεν είναι η διαμάχη(?) "αγανακτισμένων-αποκλεισμένω" vs "προσωρινών", αλλά η προχειρότητα που δείχνει το ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ στο όλο θέμα που δυστυχώς είναι πλήρως ενναρμονισμένο με την δυσάρεστη κατάσταση που βρίσκεται στις μέρες μας όλος ο τεχνικός κόσμος. Τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Cfrezi προσωπικά ασχολούμαι με το θέμα τουλάχιστον δύο χρόνια, δουλεύω αντίστοιχο λογισμικό εδώ και 1,5 χρόνο, έχω κάνει τα σεμινάρια, έχω μάθει ΤΟΤΕΕ, εγκυκλίους και όλο το χαρτομάνι απ' έξω, έχω συναργαστεί με κάποιους επιθεωρητές που βαριούνται μέχρι και τον ΚΕΝΑΚ να διαβάσουν και θεωρώ ότι έχω τις γνώσεις να εκδόσω πιστοποιητικό. Ε και?

Link to comment
Share on other sites

για να τελειώνουμε με το θέμα συμφωνώ με αυτά που λέει ο ίκαρος αλλά συνεχίζω να διαφωνώ με τον νόμο καθώς εκτός των αλλων θεωρώ αντιεπιστημονικό να βάζει ο νόμος όλες τις ειδικότητες σε ένα τσουβάλι.

άλλο μηχανολόγος , αλλο πολιτικος μηχανικός και άλλο τοπογράφος.

τουλάχιστο από όσο θυμάμαι , μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Tα πάντα έχουν γίνει για να μην υπάρχουν πρόστιμα.Βγήκαν στα γρήγορα οι προσωρινοί ξεκίνησαν οι επιθεωρήσεις και τον Μάιο ξεκίνησε διαδικασία ανάκλησης πιστοποιητικών με λάθη.Η γνώση των πρώτων ΠΕΑ με πληροφορίες μεταξύ των μηχανικών,όπως σε αυτό το φορουμ, γιατί ξέσπασε πόλεμος ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ.Το ΤΕΕ βγάζει διευκρινήσεις για διευκόλυνση , το ΥΠΕΚΑ τις παίρνει πίσω μέχρι την υπογραφή της υπουργού.Ο κόσμος θέλει το ΠΕΑ για να κάνει συμβόλαια.Υπάρχει ο μπαμπούλας των προστίμων στους επιθεωρητές και η αφαίρεση της άδειας, σε όλα τα μειλ του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται οτι ξεκίνησε η διαδικασία.Ο δικηγόρος με 150 ευρώ θέλει έλεγχο τίτλων, ο συμβολαιογράφος θέλει τα δικά του στοιχεία να αναφέρονται στο ΠΕΑ ο πελάτης θέλει ταχύτητα και οι απορίες άπειρες και αναπάντητες.Όλοι έχουν περάσει με εμπειρία κάτω από 10 χρόνια.Μπορεί εύκολα ένας νέος μηχανικός να κάνει τη δουλειά και να γίνει ταυτόχρονα και δοκιμαστής ενός συστήματος που ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι ο μπαμπούλας;Και όσοι νομίζουν οτι ΤΕΕ βοηθά τους μεγάλους μηχανικούς να ξέρει οτι με τα σεμινάρια του Περδίου στο ΙΕΚΕΜ (ο οποίος σήμερα ως παράγων της ΠΟΜΙΔΑ πολεμά τους μηχανικούς) τους ξεγέλασε τους πήρε λεφτά για σεμινάρια επαναλαμβανόμενα και πολλών ωρών και τώρα τους πουλάει βιβλία για εξοικονόμηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, καταλαβαινω τους προβληματισμους του Σαββα και τους θεωρω απολυτα λογικους....

 

Απο κει και στο εξης ομως, εγω ασχοληθηκα αποκλειστικα και μονο με τη συμπεριφορα του απεναντι στους "προνομιουχους" του ειδους.

 

Ειδικα οι εκφρασεις του τυπου "τι θελουν, να τους συμπονεσουμε κιολας?" ή "μηπως θελουνε να μη μονιμοποιηθουν οι υπολοιποι για να εχουνε παραπανω δουλειες?" ειναι περα για περα κατακριτεες και αδυνατω να καταλαβω απο που εχει βγαλει τετοια συμπερασματα, απο τη στιγμη που ολοι οσοι εχουμε την αδεια του Προσωρινου Ενεργειακου Επιθεωρητη δεν εχουμε δωσει το παραμικρο δικαιωμα, απεναντι στους "αδικημενους" της υποθεσης...

 

Ζητησα ευγενικα να προσεξει τις εκφρασεις του και ιδου η απαντηση

 

καταρχήν δεν χρειάζομαι υποδείξεις για τον τρόπο και το ύφος που εκφράζομαι , ούτε δέχομαι ΄΄φιλικές ΄΄ συμβουλές .

 

Τα συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

Cfrezi προσωπικά ασχολούμαι με το θέμα τουλάχιστον δύο χρόνια, δουλεύω αντίστοιχο λογισμικό εδώ και 1,5 χρόνο, ... θεωρώ ότι έχω τις γνώσεις να εκδόσω πιστοποιητικό. Ε και?

 

Ποιό λογισμικό έχεις εδώ και 1,5 χρόνο γιατί οι ΤΟΤΕΕ βγήκαν τον Οκτώβριο και τα λογισμικά πιστοποιήθηκαν(όχι ότι δούλευαν)τον Δεκέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιο λόγο οι μη έχοντες 10 χρόνια θεωρούνται από κάποιους ανεπαρκείς να βγάλουν ένα πιστοποιητικό εξοικονόμησης.

Σας πληροφορώ ότι στην πλειοψηφία των σεμιναρίων διδάσκουν μη έχοντες εμπειρία 10 χρονών αλλά εξειδικευμένοι.

την περισσότερη δουλειά στα γραφεία την βγάζουν μη πιστοποιημένοι.

Οι μηχανολόγοι περιμέναμε εδώ και 4 χρόνια την ενσωμάτωση της κοινοτικής οδηγίας και προετοιμαζόμασταν. ( άδικα βέβαια )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.