Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιημένο Σεμινάριο Ενεργειακών Επιθεωρητών


gaganian

Recommended Posts

για να τελειώνουμε με το θέμα συμφωνώ με αυτά που λέει ο ίκαρος αλλά συνεχίζω να διαφωνώ με τον νόμο καθώς εκτός των αλλων θεωρώ αντιεπιστημονικό να βάζει ο νόμος όλες τις ειδικότητες σε ένα τσουβάλι.

άλλο μηχανολόγος , αλλο πολιτικος μηχανικός και άλλο τοπογράφος.

τουλάχιστο από όσο θυμάμαι , μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Αυτή την κοινοτική οδηγία περιμένατε , που δε θα βάζει όλες τις ειδικότητες στο ίδιο τσουβάλι;Ποιά σεμινάρια αναφέρεσαι που διδάσκουν εξειδικευμένοι;Μήπως τελικά πρέπει να ακολουθήσεις τις συμβουλές και να ενημερωθείς τι είναι ο ενεργειακός επιθεωρητής γιατί μιλάμε για πραγματική άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να τελειώνετε με την φαγωμάρα, να σας πω το εξής.

Τα 10 χρόνια μπήκαν επειδή σαν ενεργειακός επιθεωρητής, πρέπει επιθεωρώντας ένα σπίτι να έχεις την εμπειρία να προτείνεις τις απαραίτητες αλλαγές.

Κάποιος μηχανικός με αποδεδειγμένη 10ετή εμπειρία είναι λογικό να μπορεί να το κάνει, ενώ κάποιος νέος είναι πιθανό να μπορεί, αλλά δεν είναι και σίγουρο.

Έπρεπε με κάποιον τρόπο να σιγουρέψουν ότι οι προσωρινοί θα μπορούν να προτείνουν τις βέλτιστες λύσεις και γιαυτό το λόγο μπήκαν αυτά τα κριτήρια.

Το πρόβλημα θα λυθεί με τα σεμινάρια και τις εξετάσεις, οπότε όσοι πάρουν το χαρτί, υποτίθεται ότι θα είναι σε θέση να βγάλουν σε πέρας το έργο που θα τους ανατεθεί.

Δεν έγινε για να ρίξουν τους νέους. Μην νομίζετε ότι όλοι σας κυνηγάνε και θέλουν το κακό σας.

Είμαστε μαζί σας στα προβλήματά σας, αλλά και εσείς δείξτε τον απαραίτητο σεβασμό προς τους συναδέλφους σας.

Και στο τέλος, για ποια έσοδα από επιθεωρήσεις μιλάτε βρε παιδιά; Σιγά τα έσοδα. Όταν μπει και το κόστος των σεμιναρίων στη μέση, είναι ζήτημα το πόσο καιρό θα χρειαστούν οι μόνιμοι για να τα κάνουν απόσβεση.

Φιλικά και για να κλείσουμε το θέμα που δείχνει πολύ άσχημη εικόνα για τον κλάδο.

 

EDIT1

Και προσοχή. Οι επιθεωρήσεις είναι εύκολες σχετικά. Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι αλλαγές είναι προφανείς. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου η λύση που θα δοθεί πρέπει να είναι από έμπειρο άτομο και για να εξασφαλιστεί αυτό ζητήθηκε η 10ετής εμπειρία. Για τις λίγες αυτές περιπτώσεις.

 

Τα όσα αναφέρω παραπάνω αποτελούν προσωπικές μου απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία:Αν βγει το ΠΔ για τα σεμινάρια και λέει οτι o tsx που έχει κάνει α ενεργειακές επιθεωρήσεις δεν χρειάζεται να παρακολουθήσει την πρακτική άσκηση, τότε τι θα γίνει πάλι τα ίδια έχουμε για απαράδεκτα κλπ,κλπ;Μήπως θα πρέπει να ενημερωθούμε όλοι τι έχει γίνει στο εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό λογισμικό έχεις εδώ και 1,5 χρόνο γιατί οι ΤΟΤΕΕ βγήκαν τον Οκτώβριο και τα λογισμικά πιστοποιήθηκαν(όχι ότι δούλευαν)τον Δεκέμβριο.

 

 

Πληροφοριακά, τα ελληνικά λογισμικά ήταν προς πώληση πολύ πριν πιστοποιηθούν, εγώ το αγόρασα πριν από 18 μήνες ακριβώς και γι' αυτό το είχα πάρει και στη μισή τιμή από τη σημερινή. Επιπλέον υπήρχαν ήδη ξένα λογισμικά (Ecotect Analysis κλπ.) για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία σου είναι υποθετική cfrezi. Εγώ από όσο ξέρω και οι προσωρινοί θα παρακολουθήσουμε σεμινάρια και θα δώσουμε εξετάσεις. Το μόνο που θα γλυτώσουμε είναι η χαρτούρα που μαζέψαμε για να αποδείξουμε την εμπειρία μας.

Επίσης μία ερώτηση που θα επακολουθήσει, τι θα γίνει δηλαδή με τα ΠΕΑ που έχω ήδη εκδώσει εάν εγώ κοπώ από μόνιμος. Από όσο έχω μάθει, αυτά θα ισχύουν κανονικά.

Ότι και να πούμε για το μέλλον είναι υποθέσεις, οπότε καλύτερα είναι να μιλάμε για το παρόν, αν και το brainstorming έχει και αυτό την χάρη του...

Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι λογικό να υπάρχει άγνοια αναφέρω τα εξής.

η κοινοτική οδηγία έπρεπε να είχε εφαρμοστεί πριν χρόνια στην Ελλάδα τρέναραν την εφαρμογή της τα γνωστά συμφέροντα.

αρκετοί νεότεροι μηχανολόγοι , ηλεκτρολόγοι , πολιτικοί ιδίως λογω ειδικότητας περιμέναμε την εφαρμογή της εδω και καιρό.

φυσικά είναι επιστημονικό παράδοξο να απαιτείται ίδια προϋπηρεσία από μηχανολόγους ,πολιτικούς και ίδια από τοπογράφους λογω της τελείως διαφορετικής ειδικότητας , δεν κάνουμε τοπογραφικό διάγραμμα αλλά ασχολούμαστε με θέματα ενέργειας .

πιστεύω ας πούμε ότι ένας μηχανολόγος η πολιτικός με 9 χρόνια είναι πολύ πιο εξειδικευμένος από μηχανικό άσχετης ειδικότητας με 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα λογισμικά ακόμα και σήμερα είναι δυσχρηστα με πολλά προβλήματα και γιαυτό το λόγο ακόμα και στις πολεοδομίες κάνουν τα στραβά μάτια(Τον Οκτώβριο δεν είχαν ούτε καν όλο το μενού περασμένο απλά το πούλαγαν για να πιάσουν πελάτες από το ΕΣΠΑ).Το πρόβλημα που υπήρχε ήταν οτι παρόλο που όλο το ζήτημα των ενεργειακών επιθεωρήσεων ήταν έτοιμο από ευρωπαικό πρόγραμμα η επικαιροποίηση του στα ελληνικά δεδομένα πήρε κοντά στα 3 χρόνια, γιατί άλλες οι κλιματολογικές συνθήκες της Γερμανίας και της Αγγλίας και άλλες της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

savas76 εκτός από τα χρόνια προυπηρεσίας που έπρεπε να έχουμε, έπρεπε να αποδείξουμε και την εμπειρία μας με παραστατικά από έργα που έχουμε κάνει.

Εάν λοιπόν ένας τοπογράφος είχε ασχοληθεί με το "άθλημα" αποδεδειγμένα για 10 χρόνια τουλάχιστον, τότε θα είχε την εμπειρία που χρειαζόταν.

Σκέψου ότι υπάρχουν και περιπτώσεις προσωρινών επιθεωρητών που δεν έχουν πιστοποιηθεί για κέλυφος, παρά μόνο για τις άλλες δύο κατηγορίες. Αυτοί έδωσαν τα 150 ευρώ και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άδικο σε αυτό ο Σάββας. Για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου, θα έπρεπε να υπάρχουν 2 διαφορετικές κατευθύνσεις ενεργειακών επιθεωρητών. Αυτοί που θα ασχολούνταν με το κτήριο (ΠΜ,ΑΜ αντε και ΑΤΜ) και αυτοί που θα ασχολούνταν νε τις εγκαταστάσεις θέρμανσης-ψύξης, κλιματισμού (ΜΜ,ΗΜ). Αλήθεια το τελευταίο είναι μία ακόμα εκρεμότητα που ακολουθεί και δεν ξέρουμε τίποτα για το πότε θα ξεκινήσουν αυτές οι επιθεωρήσεις... Τώρα, όλοι για όλα λίγο πρόχειρο μου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω συνάδελφε, tsx αλλά κάποιος που είχε πρόσβαση σε εταιρία η γονείς μηχανικούς ήταν δύσκολο να μαζέψει χαρτιά; βέβαια συμφωνώ ότι από την διαδικασία αδικηθήκαν και πολλοί παλιότεροι συνάδελφοι.

Απλως υποστηριζω ότι για ορισμενες ειδικοτητες επρεπε να υπαρχει μικροτερη προυπηρεσια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.