Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση κατοικίας στο κτηματολόγιο


JTB

Recommended Posts

Αγόρασε ένας πελάτης μια κατοικία (διαμέρισμα) πριν λίγα χρόνια από ιδιώτη, μετρητά...

Δεν δηλώθηκε η αλλαγή στο κτηματολόγιο οπότε εκεί φαίνεται ο παλιός ιδιοκτήτης.

Επειδή φαίνεται δεν υπήρχε εμπλοκή τραπεζών, δεν υπήρχε κάποιο θέμα.. δεν ξέρω...

Τώρα θέλει να κάνει την αλλαγή αυτή των στοιχείων...

Να υποθέσω αίτηση και συμβόλαιο αγοράς θέλει σίγουρα... Ξέρει κανείς κάτι άλλο; Είναι μια διαδικασία που απλώς του λέω να πάει να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έγινε με συμβόλαιο φαντάζομαι. Αν έγινε με συμβόλαιο τότε ΔΕ θα έπρεπε να φαίνεται ο παλιός ιδιοκτήτης.

Αν η αγορά έγινε πριν το άνοιγμα του κτηματολογικού γραφείου, τότε ο ανάδοχος της μελέτης καταχωρούσε τις περιλήψεις των συμβολαίων που του έστελνε ο υποθηκοφύλακας.

Αν η αγορά έγινε μετά το άνοιγμα του κτηματολογικού γραφείου τότε έτσι και αλλιώς το συμβόλαιο καταχωρείται απ' ευθείας στο κτηματολογικό γραφείο, όπου ενημερώνεται και η βάση δεδομένων.

Το ό,τι δεν έχει αλλάξει η εγγραφή του ιδιοκτήτη σημαίνει μάλλον πρόβλημα. Θέλει ίσως ψάξιμο. Πάντως αυτού του είδους τα λάθη μπορούν να διορθωθούν με τη διαδικασία του πρόδηλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θέσω βέβαια και την παραδοσιακή ερώτηση "σε τι φάση βρίσκεται το Κτηματολόγιο στη συγκεκριμένη περιοχή-ποιά περιοχή είναι;" για να διασφαλίσουμε ότι πρόκειται για περιοχή που όντως έχει Κτηματολογικό Γραφείο (ανήκει μέχρι και στο Α' κύριο) και όχι γραφείο Κτηματογράφησης σε εξέλιξη (οπότε και δικαιολογείται το οτιδήποτε).

Από εκεί και πέρα agios είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις πόσο πονεμένη ιστορία είναι αυτή με τις περιλήψεις των Υποθηκοφυλακείων...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ξέχασα να πώ ότι είναι Κορυδαλλό, Κτημ.Γραφ. Νικαίας.

 

Πάντως τα περί πρόδηλου σφάλματος είναι λίγο πατάτα... Κι εγώ έχω πρόβλημα με το γραφείο μου (με δείχνει αλλού, σε εμένα έχει την απέναντι κυρία ενώ το δικό της είναι αγνώστου...) αλλά επειδή είναι πρόσφατη αγορά μου είπαν ότι μόνο δικαστικά...

 

(υπήρξε μια σειρά συμπτώσεων οπότε δεν ήταν εύκολο να ανακαλυφτεί το λάθος,όχι ότι το πολυ-έψαξα βέβαια λόγω καλής τιμής)

 

Τώρα, για το διαμέρισμα που ενδιαφέρει τον πελάτη... μια αλλαγή ονόματος είναι, πόσο ζόρι να έχει...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, για το διαμέρισμα που ενδιαφέρει τον πελάτη... μια αλλαγή ονόματος είναι, πόσο ζόρι να έχει...

 

Μην το λές. Γενικά δεν είναι κάτι απλό η αλλαγή ονόματος. Μόνο με επίδειξη συμβολαίου γίνεται γιατί αλλιώς..........

Και μην ξεχνάς ότι μπορεί να πέσεις σε περίεργο προιστάμενο και να σε στείλει αδιάβαστο.

Όσο για τον tpanag η όμοια (προηγούμενη για μένα) επαγγελματική εμπειρία μας κάνει να καταλαβαινόμαστε χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο χαζή ερώτηση δεν είναι. Αυτό όντως είναι σημαντικό και αλλάζει τα δεδομένα αν η απάντηση είναι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ειχε μεταγραφει δεν θα αλλαζε και ο ιδιοκτητης του ακινητου???

Αρα μαλλον κατι εχει γινει....

 

@ agios μου εχει τυχει περιπτωση αγορας γηπεδου που αγοραστηκε το 2001 και τελικα εκανα εγω τη μεταγραφη το 2009. Το πηρα πρεφα οταν πηγα να βγαλλω ΟΑ....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα να του πώ ότι θα πρέπει να πάει ο ίδιος με το συμβόλαιο και με το ΚΑΕΚ και να δεί τι θα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.