Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανακαίνιση


Giorgio_31

Recommended Posts

Πολύ ιδιαίτερη και χωρίς τίποτε γραπτό ... χωρίς διασφάλιση ...

 

Και ο άλλος , χωρίς προκαταβολή , χρηματοδοτούσε το έργο ;

 

Και αν είχαν συμφωνήσει για το 20ήμερο (έστω με προφορική συννενόηση) , ο ιδιώτης περίμενε να περάσουν τόσα 20ήμερα για να ενοχλήσει ;

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο το άκουσα την προηγούμενη βδομάδα. Συντήρηση 24000Ε, ο ΠΜ φίλος τους βγάζει την άδεια και υπολογίζει και 150 τμ ύφασμα σε διαβρωμένη πλάκα πυλωτής. Κοστολογείται και η διαχειρίστρια βγαίνει στην γύρα για προσφορές. Μετα απο 3 βδομάδες δεν βρίσκει κανένα. Παίρνει τηλέφωνο και λέει οτι δεν μπορώ να βρω συνεργείο. Τι ζητούσε, 10% προκαταβολή και το υπόλοιπο με γραμμάτια των 500Ε τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Επιτελους μπορώ να απαντήσω!

 

Καταρχην προκαταβολη πηρε το 1/3 το χρηματων σε καταθεση στην τραπεζα.Απο την μέρα που ξεκίνησε το εργο συνεχως του ανέφερα το ιδιωτικό συμφωνητικό αλλα η απαντησή του ήταν θα το φτιαξουμε αυριο ή το σαββατοκυριακο και ποτε δεν έγινε.Τα συνεργεια που χρησιμοποιούσε ηταν από άτομα αλλοδαπών παράνομα στην Ελλάδα και το ξέρω γιατι 2 από αυτούς τους συνέλαβαν.Και το αποκορύφωμα οτι τα λεφτα δεν τα ζήτησε ο ίδιος απο εμένα αλλά ένας "τύπος" φουσκωτός!

Πείτε μου εγώ τι πρέπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως μου τα λές... Να πληρώσεις...

Αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη... ΜΟΝΟ δικηγόρος θα σου πεί τα υπέρ και τα κατά...

Οχι ότι δεν τα ξέρουμε αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για τα νομικά θέματα.

Το θέμα είναι τί θα πληρώσεις... Ελα σε μια συνεννόηση μαζί του να του πληρώσεις το συνολο ή μέρος του ποσού από κάθε εργασία ανάλογα τη πληρότητα... Και εσύ θα γλυτώσεις από ΠΟΛΛΑ και αυτός θα ηρεμήσει... Επίσης να κάνεις έστω και εκ των υστέρων τη συναλλαγή γραπτώς, εξωφλητική πράξη με συμβολαιογράφο ή δικηγόρο ώστε να διασφαλίσεις ότι λήγει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον JTB. Εγώ ασφαλώς και δεν θα σου απαντούσα με τόσες λεπτομέρειες ΔΩΡΕΑΝ.

 

Αυτό όμως που με καίει να μάθω είναι αν έκανες έρευνα αγοράς πριν καταλήξεις σε αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειναι μεγάλο το προβλημα ειναι οτι τωρα θελει και ΦΠΑ 11% για όλο το ποσο!!!!!Και η ερωτηση μου προς εσας που γνωρίζουν ειναι : γιατι ΦΠΑ 11% και γιατι για ολο το ποσο????Τα υλικά εχουν αγοραστεί απο εκείνον, ΦΠΑ στο ΦΠΑ δηλαδη????Το σπιτι είναι 30τιας

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς το ΦΠΑ ειναι 23%

καλώς το ζητά όλο

----

τελικά τελείωσε η ανακαίνιση;

----

γενικά το σωστό είναι να γίνεται μια σταδιακή αποπληρωμή του έργου

η προκαταβολή του έδωσες λογική ακούγεται

και στο τέλος μένει ένα μικρό ποσό να πληρωθεί στην παράδοση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Myri η ανακαινιση δεν εχει τελειωσει σε βαθμο 30% περιπου , ο τυπος εχει εξαφανιστει και ζηταει ΦΠΑ 11 % !!!!!!!! για ολο το ποσο και οχι για τις εργασιες του οπως επρεπε να κανει!!!!!!Με εχει τσαντισει παρα πολυ γιαυτο ρωταω εσας και δικηγορους

Σας ευχαριστω παντως ολους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.