Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και προθεσμίες υποβολής


Recommended Posts

Για να καταλάβω για την επόμενη φορά διότι εμένα μου βγαίνει πιστωτική η δήλωση αυτό το τρίμηνο. Εγω συμπλήρωνα την περιοδική του ΦΠΑ και την έστελνα ηλεκτρονικά και μετά έδινα εντολή μέσω internet banking να πληρωθεί το ποσόν , μου έδινε αυτόματα απόδειξη η τράπεζα για την εντολή που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί στις 26 και εν συνεχεία το πιστοποιούσα και μέσω taxisnet που έλεγε στο προφίλ μου "επιτυχής καταχώρηση" και τέρμα. Τώρα τι έχει αλλάξει δλδ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ίδια διαδικασία ακολουθείται, με τη διαφορά ότι τώρα βγαίνει, μετά την υποβολή, μια "απόδειξη υποβολής" στην οποία αναγράφεται και η "ταυτότητα πληρωμής" (ένας αριθμός δηλαδή, από τον οποίο χρησιμοποιούνται μόνον τα 20 πρώτα ψηφία, όπως διαπίστωσα), την οποία πρέπει να αναγράψεις στο αντίστοιχο πεδίο της τράπεζας, όταν θα έχεις χρεωστική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία, στην επόμενη περιοδική, μην ξεχάσεις να αναγράψεις τον πιστωτικό φόρο εισροών του προηγούμενου (πιστωτικού) τριμήνου, που είχες, στο αντίστοιχο πεδίο της νέας δήλωσης, ώστε να υπάρχει συνέχεια στη νέα δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστωτικό υπόλοιπο το κουβαλάω από τη δήλωση του πρηγούμενου τριμήνου και θα το βάλω στο πεδίο που αναφέρει προστιθέμενα ποσά ειροών προηγούμενης φορολογικής περιόδου (κωδ.401).Και πάλι όμως έχω πιστωτικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Στην περιοδική του Δ' τριμήνου θα γράψεις στα πεδία 401 και 404 το πιστωτικό του Γ' τριμήνου, θα αθροίσεις τα ποσά στο 420 και το νέο σύνολο θα το γράψεις στο 501 για την επόμενη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστωτικό υπόλοιπο το κουβαλάω από τη δήλωση του πρηγούμενου τριμήνου και θα το βάλω στο πεδίο που αναφέρει προστιθέμενα ποσά ειροών προηγούμενης φορολογικής περιόδου (κωδ.401).Και πάλι όμως έχω πιστωτικό υπόλοιπο.

Και που είναι το πρόβλημα. Οπως συμπλήρωνες έως τώρα τις δηλώσεις του ΦΠΑ , με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα τις συμπληρώνεις και τώρα.

Η αλλαγή που υπάρχει είναι στη φόρμα υποβολής της δηλώσεως (υποβολή μέσω διαδικτύου) και στην διαδικασία καταβολής του ποσού (ταυτότητα πληρωμής).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι υπάρχει πρόβλημα. Είπα τι άλλαξε. Το ΦΠΑ ηλεκτρονικά το στέλνω χρόνια τώρα.Να δούμε εάν και οι τράπεζες έχουν ενσωματώσει αυτό τον κωδικό τραπεζικής συναλλαγής στο σύστημα τους.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το έχουν ενσωματώσει. Ήδη η Eurobank έχει ανοίξει αντίστοιχο πεδίο και μάλιστα ενώ έγραψα όλο τον αριθμό της ταυτότητας πληρωμής, τελικά, εμφάνισε μόνο τα 20 πρώτα ψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι υπάρχει πρόβλημα. Είπα τι άλλαξε. Το ΦΠΑ ηλεκτρονικά το στέλνω χρόνια τώρα.Να δούμε εάν και οι τράπεζες έχουν ενσωματώσει αυτό τον κωδικό τραπεζικής συναλλαγής στο σύστημα τους.

Από τον περασμένο Δεκέμβριο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.