Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

@spgirl ο κ.Otto μίλησε για κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για τη γενικότερη εικόνα από αυτό. Κ ο pappos δεν δείχνει σημεία ζωής...

 

@lazarosk από το χαμό που ακολούθησε πίσω σου μάλλον δεν τα μπέρδεψα εγώ. Εσύ μας μπέρδεψες όλους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λοιπόν να κάνει με τα Πτυχία μόνο των ΤΕΙ αλλά με όλα τα Πτυχία και των ΑΕΙ που κυκλοφορούν ανά την Ευρώπη και που προέρχονται από όλες τις χώρες .

 

'Αρα εμμεσως πλην σαφώς δικαιολογείς την αμφισβήτηση που έχουν σχεδόν όλοι οι συνομιλητές σου για το πτυχίο σου.

Όπως λοιπόν και εσύ αμφισβητείς τα διάφορα πτυχία και λες ότι είναι πλαστά, και γω μπορώ να αμφισβητήσω την ποιότητα του δικού σου πτυχιου... Και να σε προλάβω, χε...κα τι λέει το ΔΟΑΤΑΠ. Άλλα μετράνε στην πιάτσα.

 

@stayros, ο κ. Otto, σαν επίσημος εκπρόσωπος μιας τεχνικής-επιστημονικής κοινότητας, δίνει ένα βάρος στα λεγομενά του, όσο και αν θέλουν να την αγνοήσουμε. Απλά πρέπει να διευκρινιστεί τι πραγματικά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

spgirl προφανώς όμως θα πρέπει να διευκρινίσουμε και σε τί ακριβώς αναφέρεται. Μήπως αναφέρεται ας πούμε σε κάτι αντίστοιχο με τα 2-3 μαθήματα επί του αντισεισμικού που επιβάλλει το ΤΕΕ σε όσους έρχονται από Αγγλία ας πούμε; Μήπως αναφέρεται απλώς στην επανεκπαίδευση στους γερμανικούς κανονισμούς; Πχ το όριο των 25 κιλών ως αποδεκτό βάρος για άρση από τον εργάτη δεν το έχουμε εφαρμόσει στην Ελλάδα ενώ στην Γερμανία υπάρχει. Δεν είναι τόσο απλό λοιπόν το ζήτημα και θα πρέπει να διευκρινίσουμε το ζήτημα πριν προβούμε σε συμπεράσματα και γενικεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

cna, αυτό ακριβώς λέω. Ο Γερμανός είπε κάτι... Τι εννοούσε? Ότι είναι θέμα μετεκπαίδευσης με σεμινάρια ή παρακολούθησης έξτρα πανεπιστημιακών μαθηματων?

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Ο έλεγχος γνησιότητας μέσο του NARIC της κάθε χώρας δεν κοιτάει το εάν είσαι από ΤΕΙ ή από ΑΕΙ γίνεται μέσο επίσημης επιστολής που αποστέλλει το ένα NARIC στο άλλο .

Αυτό εξηγώ τόσο καιρό ότι το αντίστοιχο NARIC της κάθε χώρας που ιδρύεται από το αντίστοιχο Υπουργείο Παιδείας της κάθε χώρας έχει την δυνατότητα μέσο τον συνεργασιών που έχουν όλα τα NARIC της κάθε χώρας μεταξύ τους να ενημερώνονται για αυτά τα πράγματα .

Τα ΤΕΙ δεν αναφέρθηκαν στο σημείο των "πλαστών" Πτυχίων που κατά καιρούς έχουν εμφανιστεί από οποιαδήποτε χώρα και εάν ήρθαν αλλά αναφέρθηκαν στο σημείο του ότι η χώρα που θέλουμε να αναγνωριστούμε γνωρίζει για το ίδρυμα και για τα Ε.Δ που έχει στην Ελλάδα .

 

Αυτό λοιπόν δεν σημαίνει ότι τα υποβαθμίζω εγώ αλλά οι αποφάσεις του δικού μας Υπουργείου Παιδείας όπου μέσο του ΔΟΑΤΑΠ έχει χρέος να ενημερώνει και να δίνει πληροφορίες για το ίδρυμα και για το κάθε ίδρυμα της χώρας μας είτε είναι ΤΕΙ είτε είναι ΑΕΙ όποτε ζητηθεί μέσο επίσημης επιστολής από το NARIC της ξένης χώρας .

Από εκεί και πέρα είναι θέμα της κάθε χώρας το πως θα αντιμετωπίσει το κάθε ξένο τίτλο που προέρχεται προς αναγνώριση σε αυτήν .Από εκεί και πέρα τίθεται το δίλλημα το τι θα κάνει .

Έχει λοιπόν δύο επιλογές.

1.Να αναγνωρίσει κανονικά το ίδρυμα με Βάση την συνθήκη της Μπολόνιας .

2.Να λάβει υπόψη τις αποφάσεις του Ομολόγου Υπουργείου Παιδείας της χώρας προέλευσης του Τίτλου για να αποφύγει την τυχών ρήξη.

 

Κλείνοντας θα πρέπει να αποφασίσει και με γνώμονα στο να μην αδικηθούν και οι Μηχανικοί της χώρας τους από την όποια απόφαση πάρουν.

Το τελευταίο λοιπόν ικανοποιείται από την δεύτερη απόφαση την οποία έχουν την πιθανότητα να λάβουν .

 

spgirl

 

Αυτό που λέω είναι ότι η κάθε χώρα έχει δικαίωμα να κάνει έλεγχο πιστοποίησης γνησιότητας του Τίτλου είτε είναι Ελληνικός είτε είναι Βουλγαρικός είτε άλλης χώρας .Αυτό εγώ το θεωρώ σωστό και το στηρίζω .

Από εκεί και πέρα εάν εσύ καταλαβαίνεις άλλα και θεωρείς ότι υποβιβάζω τα Πτυχία τα Ελληνικά αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα .

Θα πρέπει λοιπόν να μην προτρέχεις να βγάζεις συμπεράσματα εάν δεν έχεις καταλάβει τα λεγόμενα του συνομιλητή σου κάτι το οποίο έχεις κάνει και στο πρόσφατο παρελθόν και βλέπω πως ακόμη και σήμερα δεν το έχεις διορθώσει .

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Ο έλεγχος γνησιότητας μέσο του NARIC τ......μπλα μπλα...

 

Κλείνοντας ......

.

 

αμήν και πότε

εδώ μέσα θέλουμε πληροφορίες για την Γερμανία και μόνο, αυτό είναι το θέμα

και ο pappos δυστυχώς είναι απών

Λοιπόν τα υπόλοιπα είναι απλά "σκουπίδια", ακόμη και τα δικά μου

επομένως σταμάτα το ποιηματάκι, αλλιώς πήγαινε στον ΔΟΑΤΑΠ για δουλειά (μεταφραστή...)

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε lazarosk όπως σε πληροφόρησαν και πριν, θα στο πω και εγώ, τα πτυχία ΤΕΙ αναγνωρίζονται κανονικά κ πλήρως ως Bachelor στο εξωτερικό. Ιδιώς Αγγλία που το έχω επιβεβαιώσει. Άρα όλη η διαδικασία που λες έγινε, οι απαντήσεις δόθηκαν, και τα πτυχία αναγνωρίζονται.

 

Όσο για τον κ. Otto μίλησε για αν μπορεί να ανοίξει κάποιος Μηχανικός ΤΕ δική του Βιοτεχνία. Δεν είπε τίποτα άλλο. Κ αυτό το είπε γιατί υπάρχει μεγάλη κινητικότητα των Μηχανικών ΤΕ στη Γερμανία (αφού στην Ελλάδα μας έχουν ...). Αν διαβάσετε και το υπόλοιπο μέρος, φαίνεται ξεκάθαρα πως ΘΕΛΕΙ να πηγαίνουν οι Μηχανικοι ΤΕ στη Γερμανία, άρα κάτι προσφέρουν. Απλά για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Αυτό που λέω είναι ότι η κάθε χώρα έχει δικαίωμα να κάνει έλεγχο πιστοποίησης γνησιότητας του Τίτλου είτε είναι Ελληνικός είτε είναι Βουλγαρικός είτε άλλης χώρας .Αυτό εγώ το θεωρώ σωστό και το στηρίζω .

Από εκεί και πέρα εάν εσύ καταλαβαίνεις άλλα και θεωρείς ότι υποβιβάζω τα Πτυχία τα Ελληνικά αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα .

Θα πρέπει λοιπόν να μην προτρέχεις να βγάζεις συμπεράσματα εάν δεν έχεις καταλάβει τα λεγόμενα του συνομιλητή σου κάτι το οποίο έχεις κάνει και στο πρόσφατο παρελθόν και βλέπω πως ακόμη και σήμερα δεν το έχεις διορθώσει .

 

Να στο πω πιο ωμά: Που ξέρω εγώ ότι το διπλωμά σου είναι καλό? Επειδή το είπε το Βουλγαρικό ΔΟΑΤΑΠ, και το ελληνικο ΔΟΑΤΑΠ, βάσει Ευρωπαικών κανονισμών και οδηγιών, αναγκάζεται να δεχτεί τα λεγόμενα του βουλγαρικού ΔΟΑΤΑΠ?

 

Γιατί εγώ να μην μπορώ να σκεφτώ το εξής: Η Βουλγαρία, επειδή θέλει από το 2007 να το παίξει Ευρώπη, δίνει credits και αποφάσεις για τα ντόπια πτυχία και διπλώματα. Το ελληνικό ΔΟΑΤΑΠ δέχεται τα λεγόμενα της Βουλγαρίας, γιατί δε μπορεί να κάνει αλλιώς: Δεσμεύεται βάσει Ευρωπαικών κανονισμών.

 

Δλδ εγώ σκέφτομαι το εξής: Η Βουλγαρία θεοποιεί τα πτυχία της (που κανείς μας δε ξέρει αν είναι καλά ή όχι, μιας και σε κανένα στο Υπουργείο Παιδείας δεν ενδιαφέρει πραγματικά τι γίνεται στην Βουλγαρία), το ελληνικό ΔΟΑΤΑΠ απλά δέχεται τα λεγόμενα και συ είσαι Μηχανικάρα με την Βούλα το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Εγώ αυτό σκέφτομαι και ξαναπες με ρατσίστρια.

 

Για το πως βγάζω συμπεράσματα επιτρεψέ μου να μη δέχομαι το γεγονός ότι αμφισβητείς εμμέσως την νοημοσύνη μου. Άλλωστε δεν είμαι η μόνη που αμφισβητεί τα λεγομενά σου εδώ μέσα, άρα δεν είμαι η μόνη τρελή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα υπόλοιπα είναι απλά "σκουπίδια", ακόμη και τα δικά μου

επομένως σταμάτα το ποιηματάκι, αλλιώς πήγαινε στον ΔΟΑΤΑΠ για δουλειά (μεταφραστή...)

 

Δεν ξέρω για τα δικά σου τα μηνύματα αλλά εάν θεωρείς ότι τα λεγόμενα μου θεωρούνται "σκουπίδια" τότε εσύ γιατί κάθεσαι και τα διαβάζεις ?

Εάν λοιπόν θέλεις πραγματικά να μάθεις για το τι γίνεται στην Γερμανία μπορείς να το ρωτήσεις στην Γερμανική Πρεσβεία και να μην κάθεσαι να διαβάζεις τα "σκουπίδια" όπως τα αποκαλείς .

 

Για το ΔΟΑΤΑΠ θα το σκεφτώ στο μέλλον δεν είναι κακή ιδέα .

 

stayros

 

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω αλλά ούτε και λόγο για να το πιστέψω .

 

Αλλά και έτσι να είναι από ανέκαθεν η Αγγλία εφάρμοζε το 3 έτη Bachelor στα δικά της Ιδρύματα και μπορούσε εύκολα να αποδεκτή τα ξένα πτυχία ως Ισότιμα .

Το πρόβλημα είναι στις χώρες που εφαρμόζουν 5 έτη Bachelor .

Εκείνες λοιπόν είναι που δυσκολεύονται να το αποδεχτούν και μέσα σε αυτές είναι και η Ελλάδα. Εάν έχεις και κάποια επίσημη διεύθυνση που να πιστοποιεί αυτό που μου λες θα με διευκόλυνες πολύ .

 

spgirl

 

Θα σου υπενθυμίσω πως υπάρχει μια διαφορά .Άλλο το τι νομίζεις εσύ και άλλο το τι θεωρείς ότι λέω εγώ .Υπάρχει διαφορά .

Στο μεν πρώτο είναι η γνώμη σου και είναι σεβαστή , στο μεν δεύτερο είναι η δική μου γνώμη την οποία την παρερμηνεύεις διαφορετικά δίνοντας μια δική σου εκδοχή και την εντύπωση στους άλλους ότι την είπα εγώ .Αυτό ούτε και εγώ δεν το δέχομαι .

Το θέμα είναι ότι αυτό το πράγμα το έχω δει μόνο από εσένα εδώ μέσα.

Κλείνοντας δεν θα μπω στην σεναριολογία η οποία μας βγάζει και εκτός θέματος και μας οδηγεί στον παραλογισμό .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.