Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

Κάθε χώρα έχει ιδιαιτερότητες. Ο Γερμανός προστατεύει τα χωρικά του ύδατα. Εξίσωση δεν γίνεται με τα 5ετή. Απλά ο Γερμανός τώρα τα κάνει 3+1+3 που είναι η συνθήκη της Βαρκελώνης.

Link to comment
Share on other sites

Τα fachochschule ήταν ανώτερες σχολές και εδώ και μερικά χρόνια τεχνολογικά πανεπιστήμια .

Η μόνη διαφορά που έχουν από τα hochschule είναι ότι τα πρώτα δίνουν μόνο μεταπτυχιακά ενώ τα δεύτερα και διδακτορικά .

 

Αυτά από ενημέρωση από τον αρμόδιο γιά σπουδές στην Γερμανία τον DAAD .

 

Tώρα γιά τα περί Βουλγαρίας , θα πω ότι οι δικαστές σε αυτή την χώρα πληρώνονται με 450 Ε το μήνα και αυτό δημιουργεί προβλήματα διαφθοράς που επηρεάζει πολλές ελληνικές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται εκεί .

Προφανώς και οι καθηγητές των πανεπιστημίων θα αμείβονται ανάλογα .

 

Αρα θα είναι περιζήτητες οι θέσεις τους και υψηλά τα προσόντα τους .

Δεν θέλω να γίνω πιό σαφής , αλλά έχει πλέον υπερβεί κάθε όριο ο και ανορθόγραφος συνάδελφος .

Link to comment
Share on other sites

Tώρα γιά τα περί Βουλγαρίας , θα πω ότι οι δικαστές σε αυτή την χώρα πληρώνονται με 450 Ε το μήνα και αυτό δημιουργεί προβλήματα διαφθοράς που επηρεάζει πολλές ελληνικές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται εκεί .

Προφανώς και οι καθηγητές των πανεπιστημίων θα αμείβονται ανάλογα .

 

Αρα θα είναι περιζήτητες οι θέσεις τους και υψηλά τα προσόντα τους .

Δεν θέλω να γίνω πιό σαφής , αλλά έχει πλέον υπερβεί κάθε όριο ο και ανορθόγραφος συνάδελφος .

 

Προσυπογράφω.... Ο ίδιος ο εκ Βουλγαρίας μηχανικός είπε ότι οι καθηγητές Πανεπιστημίου αμείβονται με 350 ευρώ. Θεωρώ ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα. Δε μπορεί έτσι αδιαμαρτύρητα να δέχονται τέτοιους μισθούς υψηλά μορφωμένοι πολίτες. Κάτι άλλο κάνουν παράλληλα, και σίγουρα αυτό δεν είναι ούτε νόμιμο ούτε ηθικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την εμπειρία μου την έχω ήδη καταθέσει σε άλλο θέμα. Πτυχίο ιατρικής στη Βουλγαρία με έμβασμα 5.000 ευρώ σε κάθε εξεταστική. Αυτή τη στιγμή ο συγκεκριμένος γιατρός ασκεί μόνιμα το επάγγελμα σε δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Είπα δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω και ελπίζω να μην προκληθώ .

Ας χαρεί το αναγνωρισμένο πτυχίο του , συγνώμη δίπλωμα του και ας πάψει να προκαλεί .

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να μην εκτρέπουμε του θέματος και να γίνονται προσπάθειες να κρατάμε τους τόνους της συζήτησης σε πολιτισμένα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.