Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

Όχι δεν αναγνωρίζονται για αυτό σου αναφέρω πως MEng στην Βρετανία είναι προπτυχιακός τίτλος. Όμως με MEng πας πιο εύκολα για CEng όπως επίσης μπορεί να σε δεκτούν και άμεσα για διδακτορικό. Έχει τα πλεονεκτήματα του αλλά δεν είναι αναγκαίο να κάνεις μαστερ για να δουλέψεις κάπου. Αυτή η πτυχιολαγνεία μόνο στο Ελλάντα υπάρχει. Οπουδήποτε αλλού το MSc γίνετε μόνο και μόνο για να εμβαθύνεις στο αντικείμενο της εργασίας σου κ τίποτα άλλο.

 

Εσύ αν σου έλεγαν πως μόνο με τον προπτυχιακό τίτλο θα δούλευες ελεύθερα στην Ελλάδα, θα καθόσουν τον 1.5 χρόνο παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

...

αλλά δεν είναι αναγκαίο να κάνεις μαστερ για να δουλέψεις κάπου. Αυτή η πτυχιολαγνεία μόνο στο Ελλάντα υπάρχει.

...

Νἀ αγιάσει τό keyboard σου.

Ο καθένας προσπαθει νά μαζέψει όσα πιο πολλά χαρτιά μπορει λές και είμαστε

καμμιά high-tech χώρα ή θά πάμε γιά δουλειά στήν Boeing γιά νά σχεδιάσουμε

τά καινουργια φτερά τού Columbia απ'τήν αρχή.

Είναι κοινωνικό τό πρόβλημα μέ τά πτυχία καί δυστυχώς απ΄ό,τι βλέπω

διαιωνίζεται.

 

.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ:

 

Θεωρω πολυ μεγαλο κερδος για την χωρα οτι εχουμε πολλους

ανθρωπους με πτυχια και σπουδες, μεγαλη δουλεια να εχεις

μια δεξαμενη ανθρωπων με σπουδες και εξιδεικευση. Το κακο

ειναι οτι αυτο μας πηρε πολυ χρονο και χρημα και οι ικανοτερες

σταθηκε αδυνατον να κρατηθουν εδω και να προσφερουν και

τους χαιρονται στο εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι λόγοι που έχουμε γεμίσει πτυχιούχους, διπλωματούχους, μαστερούχους κοκ είναι για να μην φαίνεται τόσο μεγάλη η ανέργια, για να συντηρείται το άθλιο καθηγητικό κατεστημένο και για να ξοδεύει ο ψωνισμένος έλληνας γονιός τα χρήματα του σε φροντιστήρια, γκαρσονιέρες κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Επί του θέματος .

 

Από όσο ξέρω απόφοιτοι ΤΕΙ γράφονται κανονικά στο VDI άρα αναγνωρίζονται ως μηχανικοί στη Γερμανία.

 

Σταύρο θέλω να σε ρωτήσω ποιές είναι οι προϋποθέσεις σήμερα για να γραφτεί κάποιος είτε από ΑΕΙ είτε από ΤΕΙ στο Γερμανικό Επιμελητήριο Μηχανικών ?

 

Από όσο ξέρω από τα άλλα που ακούστηκαν και από αυτά που γνωρίζω .

 

1.Ξεκινόντας από το Βουλγάρικο Επιμελητήριο Μηχανικών χρειάζεται εφόσον κάποιος δεν έχει την Υπηκοότητα τουλάχιστον 2 χρόνια εργασία εντός Βουλγαρίας και περαιτέρω εξετάσεις .

 

2.Επιμελητήριο Μηχανικών Αγγλίας για να γίνεις επί της ουσίας CEng χρειάζεσαι 6 χρόνια εργασίας εντός Αγγλίας και περαιτέρω εξετάσεις επάνω στις μελέτες που κάνει κάποιος εξετάσεις που γίνονται στο Λονδίνο .

 

3.Επιμελητήριο Μηχανικών Ελλάδος εξετάσεις επάνω στην Διπλωματική εφόσον κάποιος έχει την Ελληνική Υπηκοότητα χωρίς αυτήν δεν γνωρίζω πως γίνεται .

 

4.Επιμελητήριο Μηχανικών Κύπρου. Η εγγραφή γίνεται μόνο εφόσον έχει κάποιος την Κυπριακή Υπηκοότητα ή έχει Δηλωθεί ως μόνιμος κάτοικος Κύπρου .

 

Συμπέρασμα σε αυτές τις 4 χώρες και ιδίως στις χώρες Αγγλίας και Βουλγαρίας χωρίς κάποιος να έχει την υπηκοότητα χρειάζεται και προαπαιτείται εργασιακή εμπειρία για να εγγραφή στα επιμελητήρια τους εργασία εντός της επικράτειας τους.

Στην Γερμανία είναι εφικτό χωρίς να έχει κάποιος την Γερμανική Υπηκοότητα στην απευθείας εγγραφή χωρίς τουλάχιστον να έχει το κριτήριο της εργασιακής εμπειρίας εντός Γερμανίας ?

 

Όλο αυτό το λέω διότι το θέμα μας δίνει και έμφαση άμεσα και στην Μεταφορά των Ε.Δ από την μια χώρα στην άλλη και δεν αφορά μόνο στα ΤΕΙ αλλά και στα Γερμανικά ΑΕΙ όπου κάποιος Έλληνας ενδέχεται να σπουδάζει , στην περίπτωση που οι εγγραφές στα αντίστοιχα επιμελητήρια των χωρών μελών της ένωσης γίνονται τόσο εύκολα χωρίς προϋποθέσεις προϋπηρεσίας .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος CEng; Αυτά είναι τούφες. Απλό professional member χρειάζεσε να είσαι. Από τη στιγμή που είσαι στην Ε.Ε. με δίπλωμα/πτυχίο από Ε.Ε. τα πράγματα είναι απλά. Γράφεσε κ τέλος. Στην Ελλάδα το παίζουμε λίγο ζόρικοι. Θέλουμε κ εγγραφή σε επιμελητήριο της χώρας του πτυχίου. Εφόσον το 90%+ είναι από Αγγλία αυτό σημαίνει μία αίτηση, μερικά € κ λίγη υπομονή.

 

Για Βουλγαρία δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις για εγγραφείς με ελληνικό πτυχίο, αλλά αν θέλει 2 χρόνια εργασία εκεί κτλ αυτά θα καταργηθούν, όπως καταργήθηκαν και εδώ. Θα υπάρχουν όμως τα αντισταθμιστικά μέτρα, δηλαδή μέγιστο 3 χρόνια εμπειρίας αφού έχεις εγγραφεί όμως.

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Εκ νέου μπερδεύεσαι .Εγώ μίλησα για το Γερμανικό Επιμελητήριο και για το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να κάνει εγγραφή .

 

Το ΣΑΕΠ δεν έχει καταργηθεί ακόμα αλλά υπάρχει και τώρα και με το Π.Δ προφανώς και συγκαταλέγεται μέσα ώστε να εξετάζει και τα πτυχία των κολλεγίων από εδώ και πέρα για το εάν είναι αναγνωρισμένα τα Ε.Δ από την Αγγλία εφόσον είναι παραρτήματα στην χώρα μας και παίρνουν από τα Μητρικά Πανεπιστήμια της Αγγλίας τους τίτλους τους .

Η απόδειξη τους θα γίνεται με βάση την εγγραφή τους στα αντίστοιχα επιμελητήρια της Αγγλίας .

Διαφορετικά δεν θα υπάρχει αναγνώριση αυτών των Πτυχίων στην χώρα μας και δεν θα γίνεται εφικτό .Η Ευρώπη πιέζει για την αναγνώριση τους .

Το υπουργείο το κάνει αλλά με αυτήν την προϋπόθεση στο να αποδείξουν τα κολλέγια μέσο αυτού του τρόπου την εγγραφή του τίτλου τους πρώτα στο Βρετανικό επιμελητήριο και μετά στο Ελληνικό .

 

Εφόσον το 90%+ είναι από Αγγλία αυτό σημαίνει μία αίτηση, μερικά € κ λίγη υπομονή.

 

Επίσης με πλάγιο τρόπο εγγραφής στο Ελληνικό Επιμελητήριο από ότι ξέρω δεν περνάει διότι είναι παράνομο .

Τώρα αν ο φίλος σου είχε μπάρμπα και πήρε την εγγραφή του με αυτό τον τρόπο εμένα δεν μου λέει τίποτα διότι και μέλος να γίνει στο ΤΕΕ με παρεμφερή ειδικότητα μέσο professional member δεν μπορεί να εκτελέσει Ε.Δ Μηχανικού διότι απαιτείτε η Ακαδημαϊκή του αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ .

Το ίδιο γίνεται και για τους φοιτητές που έκαναν τις σπουδές τους εξ' ολοκλήρου στο εξωτερικό εφόσον δεν είναι γραμμένοι στα εκεί επιμελητήρια .Για αυτό και οι περισσότεροι εξ αυτών κυνηγούν σήμερα να περάσουν τα μαθήματα χρέωσης του ΔΟΑΤΑΠ .

 

Ποιος CEng; Αυτά είναι τούφες. Απλό professional member χρειάζεσε να είσαι. Από τη στιγμή που είσαι στην Ε.Ε. με δίπλωμα/πτυχίο από Ε.Ε. τα πράγματα είναι απλά. Γράφεσε κ τέλος.

 

Το να λες είμαι Ευρώπη και να γράφεσαι έτσι απλά κανένα προεδρικό διάταγμα δεν το ορίζει στην χώρα μας .

Εάν λοιπόν θέλεις να με πείσεις για αυτά που λες περί των Κολλεγίων τότε δώσε μου επίσημη διεύθυνση του Π.Δ να δω εάν το ΣΑΕΠ πρώτα από όλα παρακάμπτεται και ποιες είναι οι προϋποθέσεις αναγνώρισης αυτών των τίτλων των Κολλεγίων .

Για την Βουλγαρία το ΣΑΕΠ προϋποθέτει 2 χρόνια εργασίας για την εγγραφή κάποιου στο επιμελητηρίου της Βουλγαρίας και είναι επιβεβαιωμένο και από την Βουλγάρικη Πλευρά .

Από ότι βλέπεις υπάρχει πλήρης έλεγχος και κανένας δεν ξεφεύγει με κανέναν τρόπο.

Διαφορετικά λοιπόν δεν με πείθεις και εκτός από αυτό βγαίνουμε και εκτός θέματος .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε στο εξωτερικό μετράει το βιογραφικό. Εκανα τόσες γεφυρες, δρόμους, κτιριακά και έλυσα τα εξής ειδικά προβλήματα. Ξέρω και κάτι δυσκολά λογισμικά, ξέρω απο εργοταξιο, κλπ. Παει ο άλλος και λεέι έχω διδακτορικό αλλα δεν έχω εμπειρία. Εαν το διδακτορικό είναι κάτι που μπορεί να τους λύσει σοβαρά προβλήματα έχει καλώς διαφορετικά συγνώμη. Πάει και ο άλλος που έχει και τα δύο και παίρνει την δουλεία. Τώρα κοιτάνε και άλλα πράγματα. Είσαι επικοινωνιακός, συνεργάζεσαι εύκολα, μπορείς να πουλήσεις την γνώση σου σωστά, δημιουργείς υπεραξία στην εταιρία. Το να είσαι αστέρι αλλα σε ένα meeting να είσαι αγγούρι δεν δουλεύει και δεν σε θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk Άντε να μπω στο κόπο να σου απαντήσω, όχι τίποτα αλλά για να μην μένουν λάθος εντυπώσεις.

 

1. Στο VDI εγγράφεσε με μόνο εφόδιο το πτυχίο ΤΕΙ. Διάβασε το blog anotata-tei.blogspot.com. Κυριως τις παλαιότερες αναρτησεις. Θα δεις ολόκληρη νομική διεκδίκηση που έχει σταθεί πάνω σε αυτό και που το ΣτΕ εδώ και 5 χρόνια δεν εκδικάζει λόγω της γνωστής συντεχνίας.

 

2. Η αναγνώριση επ. προσόντων δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από το bachelor (με βεβαίωση από το NARIC κτλ) και βεβαίωση εγγραφής ως επαγγελματία στο αντίστοιχο επιμελητήριο. ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΜΟΝΟ. Professional member γίνεσε με το Bachelor, λίγα € και υπομονή. ΜΟΝΟ. Μπες στα Αγγλικά επιμελητήρια και αν δεις κάτι διαφορετικό κάνε το αναδημοσίευση εδώ. Επίσης δεν σου ζητάει κανείς να γίνεις CEng, FEng, TSOUTSEng. Μόνο αντισταθμιστικά μέτρα όπως 3ετή άσκηση. Στο ΠΔ για τα επ. προσόντα που δεν έχεις κάνει το κόπο να διαβάσεις, αν και θα πρεπε για να μπορείς να μιλάς για αυτό, τα γράφει όλα αναλυτικά. Με ενα φίλο μου, απόφοιτο κολεγίου, 2 μέρες το διαβάζαμε για να βρούμε πόρτες και παράθυρα, και δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε στο εξωτερικό μετράει το βιογραφικό. Εκανα τόσες γεφυρες, δρόμους, κτιριακά και έλυσα τα εξής ειδικά προβλήματα. Ξέρω και κάτι δυσκολά λογισμικά, ξέρω απο εργοταξιο, κλπ. Παει ο άλλος και λεέι έχω διδακτορικό αλλα δεν έχω εμπειρία. Εαν το διδακτορικό είναι κάτι που μπορεί να τους λύσει σοβαρά προβλήματα έχει καλώς διαφορετικά συγνώμη. Πάει και ο άλλος που έχει και τα δύο και παίρνει την δουλεία. Τώρα κοιτάνε και άλλα πράγματα. Είσαι επικοινωνιακός, συνεργάζεσαι εύκολα, μπορείς να πουλήσεις την γνώση σου σωστά, δημιουργείς υπεραξία στην εταιρία. Το να είσαι αστέρι αλλα σε ένα meeting να είσαι αγγούρι δεν δουλεύει και δεν σε θέλουμε.

 

Μη τα λέτε έτσι απότομα κύριε καθηγητά γιατί με πιάνει απογοήτευση και θα πηδήξω κανένα παράθυρο. Έχω εναποθέσει όλες τις ελπίδες μου στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.