Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα για κοπή δελτίου παροχής εργασιών


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Είμαι Τοπογράφος Μηχανικός (διετίας). Μου ζητήθηκε να χαράξω τα όρια ενός γηπέδου και ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να του δώσω και μια προσφορά για να αναλάβω και την περίφραξη.

 

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κόψω δελτίο για τέτοιου είδους εργασίες. Δηλαδή για την κατασκευή περίφραξης.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτεσαι και για σιδεράς με την αναδουλειά που υπάρχει; :)

Η απάντηση είναι, όχι, δε μπορείς να το αναλάβεις ως μελετητής Μηχανικός. Δεν είναι η δουλειά μας αυτή. Πρέπει να κάνεις επέκταση στη ΔΟΥ και με κατασκευαστικούς ΚΑΔ, να θεωρήσεις και μπλόκ Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών ίσως και δελτία αποστολής για τα υλικά κλπ., διαδικασία η οποία θεωρώ ότι δεν αξίζει να γίνει για μια περίφραξη μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το σκέφτομαι για σιδεράς (ακόμα...).

 

Απλά έχω 2 άτομα γνωστούς μου που μπορούν να το κατασκευάσουν αλλά δεν μπορούν να κόψουν απόδειξη.

 

Γιαυτό αναρωτήθηκα μήπως μπορούσα να κόψω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον αν δέχεται να του κάνεις μια υπερτιμολόγηση και να του δώσεις δελτίο για μελέτη και όχι για κατασκευή. Αλλά θα πρέπει να φέρει ο προμηθευτής τα υλικά με δικό του δελτίο αποστολής στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.