Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Καλωδίωση σε αυτοκίνητο


307pavlos

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα! Ειμαι φοιτητης του ΤΕΙ Ηλεκτρονικης (στα τελειωματα :D ) και εχω αρχισει ενα project στο αμαξι μου (peugeot 307). Σκοπος μου ειναι να βαλω carpc για διαφορες λειτουργιες.

Το προβλημα εδω ειναι η ΗΜ ακτινοβολια που εκπεμπει το δυναμο του αυτοκινητου και μου προκαλει παρασιτα στον ηχο (μεχρι και τις στροφες του κινητηρα μου ακουω απο τα ηχεια).

 

3 αντικειμενα αυτη τη στιγμη τροφοδοτουνται απο τη μπαταρια τα οποια εχω βαλει εγω. 2-καναλος ενισχυτης ο οποιος παιρνει το B+ απο τη μπαταρια κατευθειαν. Το εχω περασει με shielded καλωδιο απο τον αριστερο μαρσπιε μαζι με τα 2 ζευγαρια πολυκλωνου shielded καλωδιου για τα πισω ηχεια. Τα RCA καλωδια περνουν μεσα απο τον δεξιο μαρσπιε.

 

Πριν την εγκατασταση του υπολογιστη (ωστε να χρειαστουν τα RCA) ειχα την εξης συνδεσμολογια.

 

Στην ISO φυσα ειχα συνδεση παραλληλα τα 2 πισω ηχεια με τον ενισχυτη και ενα μικρο woofer. Ενισχυτης+woofer στο πορτ μπαγκαζ.

Με αυτο το τροπο ενισχυοταν ΜΟΝΟ τα πισω ηχεια, ενω τα μπροστα ηταν κατευθειαν στη πηγη.

 

Ο ενισχυτης παιρνει το + του απο τη μπαταρια και γειωνει στη βιδα της ζωνης που βρισκεται στο πισω καθισμα.

 

Τοτε τα RCA καλωδια ΔΕΝ ηταν συνδεδεμενα ουτε μπροστα, ουτε πισω στον ενισχυτη. Οταν δοκιμασα να τα συνδεσω στο input του ενισχυτη το woofer εβγαζε παρασιτο.

 

Τωρα η εγκατασταση εχει γινει ως εξης.

Στο ντουλαπακι του συνοδηγου μπηκε ενα mini-itx με 3.5mm jack. Σε αυτο συνδεω εναν ανταπτορα σε 2 RCA και ετσι παιρνω ηχο απο τον ενισχυτη. Το pc παιρνει ρευμα απο την ISO φυσα καθος γυμνωσα το καλωδιο τροφοδοσιας της ISO και εβαλα διακλαδωση. Και για γειωση εκανα το ιδιο ακριβως.

 

Η οθονη αφης που εχω τροφοδοτειται ακριβως με τον ιδιο τροπο. Απο θετικο ρευμα της ISO και κοινη γειωση με το τροφοδοτικο του υπολογιστη.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι ο ηχος εχει πολλα παρασιτα. Οπως ειπα ακουω και τις στροφες που ανεβαζει το δυναμο. Το προβλημα αυτο "λυθηκε" (στην ουσια καλυφθηκε ομως) απο το αντιπαρασιτικο φιλτρο που εβαλα (ground loop isolator) στα RCA πριν τον ενισχυτη. Τωρα οταν ο υπολογιστης ειναι στα windows και παιζω τραγουδια κλπ, ο ηχος ειναι πολυ καλος χωρις να ακουγονται παρεμβολες!

 

Δυστυχως ομως κατα τη διαρκεια του boot και του shutdown τα παρασιτα εμφανιζονται παλι.

 

Το θεμα ειναι οτι θελω να κανω μια πολυ καλη καλωδιωση, μιας κ τιθεται και θεμα ασφαλειας και επιπλεον ειναι κ το αμαξι μου!

 

Αρχικα θα μεινω με τον δικαναλο προς το παρον μεχρι να διορθωσω τα ρευματα μου και μολις ειμαι οκ θα παρω 4-καναλο. (Δεν με ενδιαφερει να ακουω μουσικη στο τερμα. Δεν ειμαι της δυνατης μουσικης οταν οδηγαω)

 

Εβγαλα ηδη το woofer και εβαλα τα 2 πισω ηχεια μονο να παιζουν.

 

Αυριο θα συνδεσω ολες μου τις γειωσες απο pc και οθονη στη βιδα της ζωνης του πισω καθισματος που βρισκεται και η γειωση του ενισχυτη προκειμενου να αποφυγω το ground loop (βρογχος γειωσης).

 

Τι μπορω να κανω για να αποφυγω τυχον σφαλματα στην εγκατασταση? Τι τυπου καλωδια να βαλω? Οι πιο εμπειροι παρακαλω τις απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν την εγκατασταση του υπολογιστη (ωστε να χρειαστουν τα RCA) ειχα την εξης συνδεσμολογια.

 

Στην ISO φυσα ειχα συνδεση παραλληλα τα 2 πισω ηχεια με τον ενισχυτη και ενα μικρο woofer. Ενισχυτης+woofer στο πορτ μπαγκαζ.

Με αυτο το τροπο ενισχυοταν ΜΟΝΟ τα πισω ηχεια, ενω τα μπροστα ηταν κατευθειαν στη πηγη.

 

Ο ενισχυτης παιρνει το + του απο τη μπαταρια και γειωνει στη βιδα της ζωνης που βρισκεται στο πισω καθισμα.

 

Τοτε τα RCA καλωδια ΔΕΝ ηταν συνδεδεμενα ουτε μπροστα, ουτε πισω στον ενισχυτη. Οταν δοκιμασα να τα συνδεσω στο input του ενισχυτη το woofer εβγαζε παρασιτο.

 

Τα RCA σου δεν είναι θωρακισμένα; Φαίνεται ότι λειτουργούν σαν κεραία. Αν είχες βρόγχο γείωσης θα εμφανιζόταν και στον σύνδεσμο πηγής-ενισχυτή όχι μόνο στο itx-ενισχυτή (εκτός βέβαια αν η πηγή έχει εσωτερική απομόνωση, που δεν ξέρω αν έχει).

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα εδω ειναι η ΗΜ ακτινοβολια που εκπεμπει το δυναμο του αυτοκινητου και μου προκαλει παρασιτα στον ηχο (μεχρι και τις στροφες του κινητηρα μου ακουω απο τα ηχεια).

 

Δεν είναι από το δυναμό φίλε μου, είναι από τον (τους) πολλαπλασιαστή της ανάφλεξης. Αν σε ζορίζει πραγματικά, στην τροφοδοσία της ανάφλεξης βάλε ένα χαμηλοπερατό φίλτρο.

 

Edit: Στο σχήμα δείχνω μόνο ηλεκτρολυτικούς, αλλά θα πρέπει να βάλεις παρέα ζευγάρι ηλ/κών - κεραμικών, εκτός αν βρείς μεγάλους κεραμικούς. Τιμές δεν δίνω φαντάζομαι μπορείς να υπολογίσεις.

post-33925-131887257468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε όλες τις γειώσεις σου. Γείωσε τον υπολογιστή και τους ενισχυτές στο σασί αν έχουν ειδικό βύσμα για γείωση.

 

Τα καλώδια σιγουρέψου ότι είναι θωρακισμένα RCA για αυτοκίνητο. Αν χρησιμοποιείς απλά RCA μπορεί να μην αρκεί η θωράκιση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Αλέξης!!

 

Αποδεικνύει στους νέους ότι η ειδικότητα είναι χρήσιμη μόνο για να ξεκινήσεις και το που θα φτάσεις εξαρτάται μόνο από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.